Жителі селища Понінка, що на Полонщині, продовжують висловлювати невдоволення через закриття терапевтичного відділення. Виходять на мітинги, перекривають дороги, словом, вживають усіх можливих заходів, аби зберегти свій лікувальний заклад.
Тема, звісно, не нова. Відколи українські можновладці рушили реформаторськими стежками, дії чиновників вже не раз збурювали громадськість. Відстоювати школи, лікарні, ФАПи, інші соціальні об’єкти людей змушувала, насамперед, думка, що подібна практика лише шкодить і їм, і розвитку їхніх населених пунктів. А з набуттям чинності реформи децентралізації та створенням об’єднаних громад, проблема лише загострилася.

 

 

 

 

 

Головний лікар Полонської райлікарні ім. Н. С. Говорун Іван Савіцький розповів, що у 1998 році, коли реорганізовували всі дільничні лікарні у сільські лікарські амбулаторії, Понінківську райлікарню № 1 вдалося зберегти. У ній функціонувало 20 стаціонарних терапевтичних ліжок. Проте 30 листопада 2012 року райрада прийняла рішення реорганізувати її в амбулаторію загальної практики сімейної медицини. А відділення отримало статус терапевтичного № 2 Полонської ЦРЛ.
— У районі щорічно спостерігається зменшення народжуваності, — повідомив Іван Леонідович. — До прикладу, протягом минулого року на Полонщині народилося 458 дітей, а померло 780 осіб. Не краща ситуація й в Понінці: якщо десять років тому в селищі проживало 10,5 тисячі населення, то нині — 7,9 тисячі. Медична субвенція для закладів охорони здоров’я розраховується на одного жителя. Відтак щороку вона зменшується. Це постійно призводить до значного дефіциту коштів для функціонування медичних закладів району. Тому останнім часом ми вживали заходів, аби зекономити кошти та скоротити їх дефіцит: зменшували за можливістю опалювальну площу, оптимізували штат працівників переважно за рахунок пенсіонерів тощо. Відповідно, на 2016 рік передбачили закриття терапевтичного відділення у Понінці. Натомість населення не залишиться без медичної допомоги, бо там, як і раніше, функціонуватиме амбулаторія, яку обслуговують п’ять лікарів, середній медперсонал, наявні ліжка денного стаціонару. Крім того, у селищі є цілодобовий пункт Шепетівської станції швидкої меддопомоги та працює клініко-діагностична лабораторія і флюорографічний кабінет Полонської райлікарні.
За словами Івана Савіцького, питання оптимізації терапевтичних ліжок у Понінківському відділенні виникло і тому, що воно, по суті, виконує роль соціальних ліжок, а матеріально-технічна база не відповідає статусу відділення. Керівник навів цифри: торік у ньому пролікували 516 чоловік, з них старші 60 років — 335 хворих, або 64 відсотки. Лікар стверджує, що фактом використання ліжок не за призначенням є дані про лікування у відділенні одного і того ж хворого 14 разів за рік. І такі приклади не поодинокі.
Як наслідок — 3 грудня 2015 року працівників відділення попередили про скорочення та його закриття, що і відбулося на початку лютого цьогоріч. Іван Савіцький запевнив: усім запропонували вакантні посади, чотирьох влаштували на роботу, інші — відмовилися.
Закриття відділення дозволить зекономити майже 840 тисяч гривень на рік, переконані у райлікарні. І, хоча це не дасть можливості повністю погасити дефіцит бюджету, який на 2016 рік становить майже чотири з половиною мільйони гривень, медики сподіваються і на підтримку влади. Адже головному медичному закладу району необхідно розвиватися, оновлювати діагностичну і лікувальну базу. Для безперебійного функціонування ЦРЛ розрахункова потреба коштів на 2016 рік становить майже 24,5 мільйона гривень.
Чи спала соціальна напруга у Понінці після закриття терапевтичного відділення? — запитали у голови райдержадміністрації Олександра Нагурного.
— Медицина району має великий дефіцит фінансування. Медична субвенція, на жаль, його не покриває. До кінця 2015 року із коштів перевиконання районного бюджету ми утримували терапевтичне відділення, тож районна влада повністю виконала зобов’язання перед понінківською громадою. Цьогоріч зі створенням громад, весь фінансовий ресурс перейшов на місцевий рівень. Приміщення відділення передали на баланс громади. Хочу наголосити, що більшу частину коштів із вільних залишків районного бюджету 2015 року буде спрямовано на покриття дефіциту в медицині. Проте навіть цих коштів не вистачить, аби перекрити весь дефіцит у медичній галузі.
Підтримує позицію адміністрації Полонської ЦРЛ стосовно оптимізації ліжкового фонду закладу і департамент охорони здоров’я облдержадміністрації. На колективне звернення жителів Понінки директор відомства Я. М. Цуглевич зазначає: «...стаціонарна медична допомога належить до дороговартісних напрямів допомоги... Утримання територіальних закладів охорони здоров’я проводиться у межах наявного фінансового ресурсу за рахунок медичної субвенції та, можливо, коштів дохідної частини бюджету території...»
Проте голова об’єднаної територіальної громади Понінки Григорій Матвіїв запевнив, що він спільно з жителями буде робити все, аби зберегти не просто відділення — люди мріють мати у своєму селищі повноцінну лікарню. За словами Григорія Григоровича, нині хворі лікуються у Полонській райлікарні. Проте якістю обслуговування не задоволені.
— Ми ще не знаємо, де знайти кошти для функціонування медичного закладу, проте вже звернулися з листами до Міністерства охорони здоров’я, обласного профільного департаменту, — заявив Григорій Матвіїв. — Адже нині наша об’єднана громада налічує близько дев’яти тисяч чоловік. Нам є для кого відстоювати лікарню.