Воістину, 2016-й дуже важко назвати кращим роком нашого з вами життя-буття. Але остаточно піддаватися песимістичним настроям теж не варто. Були ж і світлі дні, маленькі чи великі радощі й перемоги. А ще нам, українцям, подолянам, мабуть, як нікому іншому, притаманна щира віра у те, що майбутня доба обов’язково буде кращою.
Чим знаковим був цей рік для депутатів обласної ради, цікавимося у них самих.

Іван ГЛАДУНЯК, фракція Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»:
— У фінансовому розрізі рік і справді був непростим, бо вдвічі збільшилася кількість бідних людей. Високі комунальні платежі, низький рівень заробітної плати, пенсій, війна на сході — усе це ми несемо на своїх плечах. За таких обставин дуже хочеться вірити, що в 2017 році обов’язково будуть зміни на краще.
Щодо обласного бюджету, який ми затвердили на сесії, можу сказати, що він формувався за новими нормативами і складає 6,3 мільярда гривень. Багато це чи ні, стане зрозумілим у процесі його виконання. Зараз головне питання — за врегулюванням тарифної сітки, бо без цього може статися елементарна зрівняйлівка, коли, до прикладу, санітарка, медсестра та лікар матимуть однакову зарплату. Думаємо, що перші результати дадуть про себе знати уже в березні-квітні.
Уляна ТКАЧЕНКО, фракція Політичної партії «За конкретні справи»:
— Вважаю, що цей етап у нашому житті пройшов доволі нейтрально. Попри все, між фракціями уже є спільна мова, адже усі ми разом дбаємо про добробут наших людей. Хочеться, щоб більше зусиль у наступному році спрямовувалося на соціально-економічний розвиток краю, щоб при розподілі бюджету чітко враховувалася проблематика кожного району, кожної об’єднаної територіальної громади. Зрозуміло, що вище голови не стрибнеш, тому всім нам треба сумлінно працювати, аби мати вагомий результат.
Сергій ІВАЩУК, фракція Аграрної партії України:
— Бойові дії на сході суттєво загальмували економіку України і області в тому числі. Це сутєво позначилося на інвестуванні Хмельниччини.
Що ж до позитиву, то радує, що область зібрала гарний урожай. Але, на превеликий жаль, держава не розцінює аграрний сектор як стратегічний, хоча він таким є. Ми не маємо жодної підтримки. Якщо є певні здобутки в рослинництві, то тваринництво знищується на очах. Не йде назустріч аграріям і обласна рада, хоч саме вони за рік виробляють понад 12 мільярдів тонн продукції. Я не кажу про великі й середні підприємства. Підтримки, бодай найменшої, потребують насамперед домогосподарства, де утримують худобу. Маємо усвідомити, що існуюча політика вже невдовзі може призвести до незворотних наслідків, тому працювати є над чим.    
Інна ЯЩУК, фракція Політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»:
— Особисто я на власному досвіді переконалася, як непросто бути депутатом обласної ради. Потрібно ретельно вивчати силу-силенну документів різного профілю, достеменно знати діючі програми і те, як вони виконуються, чітко орієнтуватися у бюджеті, вміти привернути увагу колег до тієї чи іншої проблеми тощо. Ми — депутати першого скликання після Революції Гідності, а отже, маємо показати формат дієвої, грамотної і глибокої роботи, що базується на принципах демократичності й відкритості.
Іван ГОНЧАР, фракція Політичної партії ВО «Свобода»:
— Прикро констатувати, але факт: виконавська майстерність нинішніх адміністрацій, рад, об’єднаних громад — нульова. Останні, до речі, цьогоріч не зуміли використати сотні мільйонів гривень! Тепер ці гроші повернуться до державної казни, а в новому році їх, звісно ж, ніхто не поверне і не компенсує. Ми вкотре залишимося ні з чим і далі розповідатиме-
мо, яка гарна децентралізація. І за це, зауважте, абсолютно ніхто не несе відповідальності. Так не повинно бути. Якщо хочемо зробити бодай найменший поступ до розвитку, перш за все маємо навчитися фінансовій дисципліні та відповідальності перед людьми.
Тетяна ЗЕЛЕНКО, фракція Радикальної партії Олега Ляшка:
— Дуже непростим був рік, що минає, бо ніяк не можемо подолати існуючих проблем. Великі розбіжності у поглядах на перших порах заважали працювати і в стінах обласної ради, але радію, що останнім часом ми з колегами уміємо знаходити компроміси, і це дає надію, що у 2017-му будемо працювати більш конструктивно, дієво. Ми багато чому навчилися. Найсвітліші сподівання, як і більшість, покладаю на те, що нарешті завершаться бойові дії на сході, що подоляни стануть заможнішими, економіка — стабільнішою.
Володимир ФЕДОРЧУК, фракція Політичної партії ВО «Батьківщина»:
— На мій погляд, цьогоріч у роботі ради нам найбільше заважала заполітизованість у стосунках. Але загалом, обласна рада — діє-
здатна, у депутатів, особливо молодих, у яких ще немає кон’юктурного шлейфу, є бажання працювати, є свіжий погляд на розв’язання проблем у різних сферах життєдіяльності, в економіці. Отож хочу закликати колег: менше політики, більше конструктиву, бо всі ми є представниками громади, яка нам висловила довіру.