Коли ми приходимо до когось на день народження, весілля чи іншу світлу дату, то бачимо навколо порядок, чистоту і блиск. Усе прибрано, винуватці свята одягнуті з голочки. І мало хто задумується над тим, що такій красі передувала копітка, чорнова, буденна праця: кухонна епопея, миття, прикрашання, чепуріння тощо.
Іменини міста, як і кожної людини, бувають один раз на рік. Їм передує 365 днів праці. Уся вона спрямована на те, щоб забезпечити ритмічну, безперебійну роботу велетенського живого організму, яким є наш обласний центр. Про це бесідуємо з Хмельницьким міським головою Олександром СИМЧИШИНИМ.

— Отож, Олександре Сергійовичу, над чим найбільше довелося попрацювати міській владі?
— Найбільше доводиться працювати над комунальною сферою. Бо це — комфорт хмельничан. Людина, яка зустрілася з комунальними проблемами, не зможе якісно працювати, генерувати ідеї. Їй не потрібно буде ні концертів, ні фестивалів. Вона не піде займатися спортом на новий стадіон. Тому в пріоритеті — якісні компослуги, ремонти доріг та дворів, благоустрій. На другому місці — соціальний захист. На жаль, сучасні реалії виносять цю сферу в ієрархії пріоритетів вище, ніж того хотілося б. Цього року ми виплачуємо жителям міста рекордні суми матеріальної допомоги, запроваджуємо нові пільги для окремих категорій населення.
— Усім хмельничанам імпонує те, що в місті, мабуть, закінчилася ера охрімової свити, тобто вічного латання доріг. На проспекті Миру, де знаходиться приміщення «Подільських вістей», усім колективом спостерігали як швидко і якісно клали асфальтне покриття. Ви дуже серйозно взялися за артерії обласного центру. Які тут перспективи?
— Намагаємося у своїй роботі дотримуватися принципу «краще менше, але краще» — тобто максимально відмовляємося від ямкового ремонту, виконуємо капремонт доріг або поточний ремонт суцільним методом.
На капітальний ремонт доріг  з міського бюджету в 2017 році виділено 98,3 мільйона гривень. Поточним способом заплановано відремонтувати 83,63 тисячі квадратних метрів доріг вулично-дорожньої мережі міста та 9,63 тисячі  квадратних метрів доріг у масивах індивідуальної забудови та садівничих товариств. На ці роботи виділено з бюджету міста 22264,32 тисячі гривень. Плануємо відремонтувати 37,4 тисячі квадратних метрів хмельницьких доріг суцільним методом. Результати такого способу ремонту можете побачити на вулицях Красовського, Панаса Мирного, Пілотській, Подільській, Проскурівського підпілля, Трудовій, Європейській, проспекті Миру. Розпочалися підготовчі роботи до виконання асфальтобетонного покриття суцільним методом по вулиці Бандери (на ділянці від Зарічанської до заїзду до ТЦ «Оазис»). Заплановано розпочати роботи на вулиці Шевченка (від перехрестя з вулиці Горького до зупинки «Залізничний вокзал»).
Вже відремонтовано 60,4 тисячі квадратних метрів доріг та тротуарів міста (вулиці Героїв Майдану, Героїв АТО, Західно-Окружній, Львівському шосе, Пілотській, Толстого, Майборського, Ракетників, Озерній, Купріна тощо). Влаштовано мощення тротуарною плиткою пішохідних зон від вулиці Тернопільської, 22, до перехрестя з Молодіжною; від вулиці Проскурівського підпілля, 207, до вулиці Вишневої, 47. Завершуються роботи з мощення тротуарною плиткою тротуару на вулиці Подільській від будинку № 78 до  Свободи.
— Олександре Сергійовичу, Ви дуже часто спілкуєтеся з хмельничанами, проводите особистий прийом. Після цього, звісно, робите свої висновки. То що найбільше турбує, хвилює і болить людям, і які найбільші недуги міста?
— Для мене спілкування з хмельничанами було і залишається дуже важливим. Керівник міста не може працювати без комунікації з жителями. Як інакше він може знати, що саме їх турбує? Як може зрозуміти, чи влаштовують людей шляхи розв’язання ним проблем? Усі хмельничани знають, що до мене можна запросто підійти на вулиці, в дворі будинку, побувати на особистому прийомі, які я проводжу в приміщенні відділу роботи зі зверненнями громадян. А ще щоденно спілкуюся з мешканцями міста в робочому кабінеті, на їхніх робочих місцях, навіть у соціальних мережах. За
8 місяців цього року на адресу керівництва міста тільки через відділ роботи зі зверненнями громадян надійшло 24947 звернень, це на 4634 звернення, або на  22,8 відсотка більше, ніж за аналогічний період минулого року. Простий підрахунок засвідчує, що приблизно один із десяти мешканців міста цього року вже встиг поспілкуватися з представниками влади. Я тільки вітаю таку активність; сам щоденно перечитую сотні письмових звернень, реагую на кожне. Ситуація в державі змушує містян звертатися переважно з питаннями соціального захисту: надання матеріальної допомоги, призначення всіх видів державної соціальної допомоги, безкоштовне встановлення індивідуальних лічильників газу, ремонт квартир та заміна газових приладів, санаторно-курортне лікування, правильність призначення субсидій. На другому місці за «популярністю» питання житлово-комунального господарства: обслуговування та утримання будинків і прибудинкових територій, ремонт та асфальтування доріг, знесення та підрізка зелених насаджень, забезпечення тепло-, газо-, водо-, електропостачанням та гарячою водою, вилов безпритульних тварин. Чимало питань стосуються сфери земельних відносин, містобудування й архітектури: надання та приватизація земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва, городництва, спорудження капітальних і надання дозволів на встановлення металевих гаражів, узаконення земельних ділянок, які тривалий час обробляються громадянами.

— На минулорічному святкуванні 585-ї річниці Ви заявили, що відмовляєтеся у сценарії від кавалькад, парадів, бо це втіха для чиновників. Натомість має бути більше мистецьких, культурологічних проектів для духовного, інтелектуального і фізичного розвитку. І ніякої тобі попси! Це європейський підхід до святкувань. Яка концепція урочистостей втілюватиметься цьогоріч?
— Вже вдруге заходи, що відбуваються з нагоди Дня міста, об’єднані однією концепцією: у минулому 2016 році — «585 років з романтичним настроєм», у цьому році — «Знай наших!». Цьогорічне гасло Дня міста «Знай наших!» вже говорить саме за себе — наше широкомасштабне дійство для тисяч хмельничан та гостей міста включатиме, в першу чергу, заходи, з яких можна більше дізнатися про історію, нинішні успіхи та надбання нашого міста, відчути дух та характер хмельничан. Історія міста — це історія його мешканців — цікавих особистостей, талановитих, яскравих, успішних, відомих, які внесли свій унікальний внесок у розвиток Хмельницького, його імідж, імена яких знані і не зовсім знані серед містян. Це тисячі історій-портретів їх творчого, професійного, особистісного зростання та шляху. І кожна з них — це своєрідне освідчення в любові до рідного міста. У заходах плануємо показати  хмельницьких музикантів, військових, літераторів, спортсменів, хореографів, лікарів, підприємців, почесних жителів, розповісти про них.
Традиційним у День міста є проведення вечірніх концертів зірок, які збирають тисячі глядачів просто неба. Намагаємося представити кращі з кращих українських зірок. Цьогоріч запросили у Хмельницький  електрофолькгурт ОНУКА, що має надзвичайну популярність як в Україні, так і в Європі, особливо після тріумфального виступу на Євробаченні у Києві. Хочемо, щоб хмельничани оцінили і відчули український дух у сучасному музичному мистецтві, адже ОНУКА не тільки поєднує різні жанри, а й використовує наші народні інструменти — бандуру, сопілку, трембіту, цимбали, ліру, бугай. Також палітра електронних звуків включає один із найскладніших у світі електроінструментів — терменвокс.
Поряд з ОНУКОЮ на великій сцені міста виступатимуть знані та улюблені хмельницькі рок-гурти — «Мотор’ролла» з Сеньою Присяжним, «Чумацький шлях» із Сергієм Строяном, «Станза» з Андрієм Журбою.
— А на яких заходах можна буде побачити сімейство мера?
— Всією сім’єю збираємося на концерт гурту ОНУКА. Такий захід неможливо пропустити! А загалом — будемо намагатися побачити максимум.
— Ідея міської влади така: хмельничани повинні однаково комфортно почуватися не лише в центрі міста, а й на його околицях. То які зміни сталися за рік там? Скільки грошей виділено із загального фонду, щоб «підтягнути»  інфраструктуру мікрорайонів?
— Ми ніколи не розділяли наше місто на центральні та віддалені райони. Всі ремонти здійснюємо за потребами. В поточному році на капітальний ремонт прибудинкових територій з міського бюджету виділено  28 мільйонів гривень. Уже виконані капітальні ремонти 14 прибудинкових територій, у роботі — ще дев’ять. На поточний ремонт прибудинкових з казни виділено   3,68 мільйона  гривень, виконано ямковий ремонт біля 50  будинків.
У мікрорайоні Гречани вже завершений капітальний ремонт вулиці Волочиської, провулку Городнього, а також виконуються роботи з капітального ремонту вулиці Декабристів.
 У мікрорайоні Дубове завершено капітальний ремонт вулиці Івана Франка (від вулиці Толстого до будинку № 55), вулиці Короленка на ділянці від Грибоєдова до Купріна.
У мікрорайоні Лезневе завершуються роботи з капітального ремонту покриття під’їзної дороги місцевого значення, що проходить від Вінницького шосе через садівниче товариство «Надія» до товариства «Світанок» (через греблю) та виконуються роботи з капітального ремонту дороги від вулиці Вінницької до дачних масивів «Лезневе-1», «Лезневе-2», «Лезневе-4», «Лезневе-5».
У мікрорайоні Озерна  капітально ремонтується вулиця Кармелюка (з відновленням водовідведення).
У мікрорайоні Ракове ремонтуємо  внутрішньоквартальний проїзд від вулиці Довженка до Сосюри (з улаштуванням пішохідної доріжки), а в Ближньому Раковому завершені роботи з капітального ремонту вулиць Кутузова  і   Щедріна (від Холодноярців до будинку
№ 80).
У Південно-Західному мікрорайоні вже виконаний капітальний ремонт під’їзної дороги до житлових будинків 3, 5, 7 по вулиці Молодіжній та капітально ремонтується покриття внутрішньоквартальної дороги від Львівського шосе до будинків 34-г та 34/2-а по вулиці Тернопільській і внутрішньоквартальної дороги від Молодіжної до будинку №2 по провулку Місячному масиву індивідуальної забудови «Проскурівщина».
У мікрорайоні Старе Летовище виконано капітальний ремонт вулиці Ювілейної (від будинку №2 до  №48), внутрішньоквартального проїзду від вулиці Красовського до Пілотської (ділянка від вулиці Чубинського до провулку Ювілейного) та завершуються роботи з капітального ремонту внутрішньоквартального проїзду від вулиці Пілотської до будинку №113 по провулку Ювілейному.
В мікрорайоні Виставка завершено капітальний ремонт вулиці Мазура, провулку Першотравневого та виконуються роботи з капітального ремонту вулиці Свободи (від проспекту Миру до вулиці Зарічанської). В Ружичній завершено капітальний ремонт вулиці Вітанова. В Центральному мікрорайоні капітально відремонтовано покриття по провулку Гагаріна (від будинку №17 до № 39).
У районі цукрового заводу завершено капітальний ремонт вулиці Калнишевського (від провулку Осипенка до провулку Головіна).
  — І все ж, якби місто мало багато-багато грошей, то які проблеми розв’язувало б у першу чергу, які — згодом?
  — Це дуже абстрактне запитання. На мою думку, всі проблеми потрібно розв’язувати паралельно. Мабуть, в першу чергу вирішили б всі комунальні питання, налагодили б соцзахист, медицину, освіту, побудували б сміттєпереробні підприємства, зробили б максимум для створення робочих місць і розвитку економіки.