— Михайле Васильовичу, вже минув місяць, як Ви на посаді голови Хмельницької обласної державної адміністрації. Бачимо, що Ви не обмежуєтеся спілкуванням із жителями області лише у прийомні години. Щоденно у  приймальні перебуває значна кількість людей, ініціативні групи від громад краю. З якими питаннями найчастіше звертаються до Вас люди?     
 — Людей надзвичайно багато... Хтось приходить просто познайомитися, хтось — із пропозиціями, хтось  — із проблемами. Зараз багато активістів краю  надають пропозиції щодо кадрової політики — у них є кандидатури на різні посади. Я дослухаюся до думки громади, адже часто громада пропонує саме тих людей, з якими уже працювала.
Були активісти  зі Славути, де люди мають проблеми з місцевим ринком. І звичайно, коли люди приїздять на прийом, як правило, їх турбують соціальні питання.

—   Найболючіше питання для пересічного громадянина сьогодні — це підвищення тарифів на оплату комунальних послуг. Наскільки вони зростуть?
— Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 3 березня 2015 року № 583 встановлена нова ціна природного газу для потреб населення з 1 квітня 2015 року.
Роздрібна ціна на природний газ, що використовується для потреб населення, для приготування їжі та підігріву води становитиме — 7,188 гривні за 1 м3; для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води) у період з 1 травня по 30 вересня (включно) — 7,188 гривні за 1 м3.
За інформацією цієї ж комісії, з 1 квітня 2015 року тариф на тепло для нашого населення зросте в середньому на 72 відсотки. Підвищено тарифи на електроенергію для населення в середньому на 19 відсот-ків.
Я дав доручення керівникам управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації спільно з організаціями, які надають житлово-комунальні послуги, інформувати мешканців нашої області про підвищення цін і тарифів, а також інформувати, що частина витрат, які людина не зможе самостійно покривати, буде компенсуватися з державного бюджету.  
— Отже,  новий порядок надання субсидій і стане тим механізмом, що зможе захистити населення від подорожчання комунальних послуг?
— Враховуючи важливість соціальної підтримки сімей, уряд прийняв постанову «Про вдосконалення порядку надання житлових субсидій», якою суттєво спрощується порядок отримання субсидій.
— Чи можна спрогнозувати, що такий спрощений порядок, а також різке підвищення тарифів призведе до збільшення кількості людей, які будуть звертатися до органів соціального захисту?
— Ми розраховуємо, що у зв’язку з підвищенням ціни на природний газ, електроенергію та тарифів на житлово-комунальні послуги з 1 травня 2015 року до нас за субсидіями звернуться близько 120 тисяч сімей. Більше того, ми розраховуємо, що будуть звертатися не лише малозабезпечені сім’ї, а й сім’ї із середнім достатком. До речі, в області в опалювальний період 2014-2015 року субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг користувалося понад 37 тисяч сімей.
 — Тобто, це чергові ходіння за довідками, очікування у чергах, кабінетні митарства?
  — У жодному разі! Вперше в країні розпочнеться кампанія надання державної соціальної підтримки сім’ям на підставі інформації, поданої самим  громадянином, яку необхідно буде вказати у заяві та декларації про доходи та витрати осіб. Удосконалено й  механізм надання житлових субсидій, яким передбачається запровадження з 1 травня 2015 року спрощеного порядку їх оформлення. Зокрема,  заявник подає лише два документи — заяву та декларацію про доходи зареєстрованих з ним членів сім’ї, на підставі яких здійснюватиметься розрахунок субсидії. Вже не потрібно буде подавати  довідки про доходи, у тому числі й працюючим особам.
Решту інформації для отримання субсидії надаватимуть житлово-експлуатаційні організації, інші організації, які визначені місцевими органами виконавчої влади, організації, що надають житлово-комунальні послуги безпосередньо органам соціального захисту населення.
 —  Які встановлені умови щодо надання субсидій?
  — Право на отримання житлових субсидій матимуть домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами з урахуванням пільг, перевищують розмір визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу. З 1 жовтня 2014 року обов’язковий платіж для отримувачів житлової субсидії розраховується індивідуально для кожного домогосподарства і залежить від середньомісячного сукупного доходу на одного члена домогосподарства. Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг відтепер призначатиметься на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. Для призначення житлової субсидії застосовуватимуться доходи за попередній календарний рік без урахування сплаченого податку з доходів фізичних осіб.
А після закінчення терміну отримання субсидії, органи соціального захисту автоматично здійснюватимуть розрахунок на наступний період. Для цього вони збиратимуть необхідну інформацію без звернення громадянина і протягом двох місяців з початку нового періоду прийматимуть рішення щодо призначення (непризначення) субсидії домогосподарствам та письмово інформуватимуть про прийняте рішення.
—    Через певні законодавчі обмеження більшість сімей раніше не могла одержати субсидію. Чи існуватимуть такі перешкоди відповідно до нового порядку надання субсидій?
— Чимало обмеженнь, які стосуватимуться кола сімей, що звернуться за наданням субсидій, скасовуються. Це насамперед, обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій, як: здача в найм житлового приміщення; наявність у власності двох житлових приміщень; наявність у власності двох автомобілів; наявність у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні.
Разом із тим, залишається обмеження в разі здійснення протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії одноразової дороговартісної покупки на суму понад 50 тисяч гривень (придбання земельної ділянки, квартири, автомобіля, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо).
     — А як щодо принципу «довіряй, але перевіряй”? Чи буде він застосовуватиметься під час надання субсидій?
— Безумовно. Органи соціального захисту населення після призначення субсидії перевірятимуть задекларовані доходи громадян — на підставі відомостей Державної фіскальної служби та органів Пенсійного фонду України. Посилено відповідальність заявника за надані відомості для призначення субсидії: якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому разі заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі.
— Чи залишаться пільги для тих людей, які мають статус інвалідів війни, учасників бойових дій?
— Так, звичайно. Пільги вказаним категоріям осіб надаватимуться згідно із законодавством, та при наданні субсидії буде враховуватися розмір витрат на житлово-комунальні послуги. Разом із тим, враховуючи здорожчання комунальних послуг, в першу чергу, послуг з газопостачання, пільговикам також слід звертатися до органів соціального захисту населення для розрахунку субсидії на опалювальний та неопалювальний період.   
— Михайле Васильовичу, питань щодо отримання субсидій буде досить багато. Як мешканці області можуть отримати роз’яснення?
— За моїм дорученням департамент соціального захисту населення облдерж-адміністрації здійснює широку інформаційно-роз’яснювальну роботу. Зокрема, заплановано протягом квітня-травня проведення телерадіоефірів на обласному телебаченні та радіо, розміщення інформації в усіх місцевих друкованих засобах масової інформації. Інтернет-сайти органів державної виконавчої влади на місцях міститимуть сторінки з питань надання населенню субсидій. Мешканці області самостійно зможуть розрахувати розмір щомісячного платежу та орієнтовний розмір субсидії, скориставшись відповідним калькулятором, який розміщено на сайтах обласної державної адміністрації, департаменту соціального захисту населення. Крім того, документи для призначення субсидій кожному споживачу мають виготовити та доставити підприємства, які надають комунальні послуги до            15 квітня та до 1 листопада цього року.
— Зрозуміло, що зараз значно збільшиться навантаження на органи соціального захисту. Чи не стануть вони гірше виконувати інші свої функції?
— Звичайно, навантаження на органи соціального  захисту збільшиться. За нашими попередніми розрахунками, як я уже казав,  кількість сімей одержувачів субсидій зросте з 37 до 120 тисяч (більш ніж  утричі).
    А для того, щоб це не мало негативного впливу на якість надання інших послуг, я доручив керівникам районних державних адміністрацій на місцях збільшити кошторисні видатки на утримання цих органів, аби зміцнити матеріально-технічну складову управлінь і полегшити виконання технічних функцій працівників. Крім того, я доручив провести спільні наради з організаціями-надавачами житлово-комунальних послуг, органами Пенсійного фонду України та Державної фіскальної служби в районах та містах області з метою належної координації роботи з обміну інформацією для призначення субсидій. Громадяни похилого віку, особливо в сільській місцевості, отримають допомогу в оформленні субсидій від соціальних працівників сільських, селищних рад. Тобто, органи соціального захисту населення готові надати усім сім’ям відповідні послуги, які передбачені у сфері соціального захисту населення. Розумію, що на фоні зростання вартості комунальних послуг отримання субсидій є дуже важливим для наших громадян, тому це питання залишатиметься в полі мого зору.