«Доброго дня, шановна редакціє. Інформацію в соціальних мережах про переміщення військової техніки ворог використовує на шкоду Україні. Такі необдумані вчинки призвели до пошкодження інфраструктури та загибелі людей. Тож надрукуйте, будь ласка, на своїх шпальтах про те, які саме відомості й за яких умов не слід поширювати, яке покарання загрожує за протиправне розповсюдження інформації про переміщення військових. Петро Самсуненко».

«27 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року № 2160-IX «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому поширенню інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчиненому в умовах воєнного або надзвичайного стану», — розповідають юристи системи безоплатної правової допомоги.
За яких умов можна поширити інформацію про переміщення військових?
Суспільство має право отримувати інформацію з питань, що стосуються його життєдіяльності, тому законодавчо визначено, що інформацію про переміщення військових, озброєння і техніки можна поширювати лише після того, як її оприлюднив Генеральний штаб Збройних сил України чи Міністерство оборони України або інформація була вже поширена в офіційних джерелах відповідних відомств країн-партнерів. Якщо ж особа поширює таку інформацію з порушенням цієї умови, вона вчиняє злочин, передбачений статтею 114-2 Кримінального кодексу України.
Які саме дії вважаються протиправними?
Порушує законодавство поширення інформації: про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, у тому числі про їх переміщення територією України (покарання — позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років); про переміщення, рух або розташування Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості (покарання — позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років).
Зазначені дії, що вчинені за попередньою змовою групою осіб або з корисливих мотивів, або з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України, чи незаконним збройним формуванням, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років. Наголошуємо, що для цього злочину не існує строку давності, оскільки він належить до злочинів проти основ національної безпеки України.
Що саме вважається протиправним розповсюдженням інформації про переміщення військових?
Розповсюдження — це будь-які діяння із доведення цієї інформації до невизначеного кола осіб, наприклад: передача інформації стороннім особам; публікації у пресі; розповсюдження шляхом повідомлення по телебаченню чи радіо; розміщення в мережі Інтернет; недотримання правил збереження інформації, що дало змогу стороннім особам отримати доступ до цієї інформації тощо. Обов’язкова умова — таке поширення вчинене під час дії воєнного або надзвичайного стану.
Чому не можна поширювати інформацію про переміщення, рух або розташування військових та озброєння?
Пам’ятайте, що окрім загрози бути притягнутим до кримінальної відповідальності, поширення такої інформації в соціальних мережах, публікація її в пресі чи повідомлення стороннім особам може призвести до ворожих авіа- чи ракетних ударів по місцях скупчення військ, що завдає непоправної шкоди обороноздатності країни. При цьому страждає і цивільне населення, руйнується інфраструктура та завдаються збитки економіці держави».