Чи ефективно діє спрощена система продажу й оформлення зброї нашим оборонцям? Якість процедури, та чи є в ній якесь «підводне каміння», протестував на собі кореспондент АрміяInform, придбавши для себе вітчизняний карабін…

Після початку широкомасштабної війни та запровадження на території України воєнного стану Наказом МВС № 170 від 01.03.2022 правоохоронці врегулювали особливості спрощеної видачі громадянам України дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї та набоїв до неї під час дії воєнного стану. Але цей документ має тимчасову дію та стосується лише мисливської зброї. Головним документом, який все ще регулює процедури придбання та реєстрації вогнепальної зброї в Україні донині, все ще залишається Наказ МВС від 21.08.1998 року № 622.

Що значно зекономить ваш службовий та вільний час

Передусім зазначу, що спрощена система для військових реально працює, хоча й має свої певні нюанси. Перше, що радив би зробити — подзвонити в поліційне відділення дозвільної системи того району, де ви не тільки зареєстровані, а й проживаєте фактично. Чому це важливо — розповім нижче. Так от, дзвоню у профільне відділення. Представляюся, кажу, що я військовий та хочу придбати мисливську вогнепальну зброю. Й прошу уточнити, що мені для цього потрібно зробити.
Інспектор на ім’я Андрій одразу перепитує, нарізною чи гладкоствольною зброєю я цікавлюся. Нарізний карабін? Тоді мені — у міську дозвільну адміністрацію, позаяк на нарізну зброю дозволи видаються тільки там, і там же вона й ставиться на облік. Далі доброзичливий інспектор швидко перераховує кілька потрібних мені документів й додає, що дозвіл на гладкоствольну зброю можна отримати і в їхньому районному відділі.
Засумнівавшись у повноті списку потрібних для придбання зброї документів, кажу інспектору, що до 2014 року був затятим мисливцем та стикався із жахливою паперовою тяганиною в цьому питанні, і прошу пана Андрія дати мені увесь перелік документів. Зрозумівши мене правильно, поліцейський зі смішком видає таке: «Ви військовий, тому інших документів вам не треба. За бажання знайдіть в інтернеті 170-й наказ МВС, там усе розтлумачено. Але на вашому місці я одразу звернувся б до нашої міської адміністрації. Там для вояків усе роблять дуже швидко».

«Зелене світло» для військових

За професійною звичкою перепровіряти будь-яку інформацію звертаюся до 170-го наказу та інших джерел. Й дійсно, на відміну від цивільних, під час війни нам не потрібно отримувати довідку про відсутність судимості, проходити платні курси поводження зі зброєю і окрему медкомісію тощо. Тому за один день оформивши на службі папери, вже наступного прямую у міську дозвільну адміністрацію.
…Інспектор на ім’я Олексій, що приймає в мене документи, виявивши, що я зареєстрований при військовій частині, насамперед запитує, де саме я живу фактично.Потім дуже чемно пояснює, що в дозволі на зброю й інших документах вказується лише та фактична адреса, де зброя зберігатиметься постійно.
Якщо ви винаймаєте житло, у вас повинен бути при собі договір оренди та копія паспорта хазяїна житла. Цей договір потрібен навіть тоді, коли ви живете в рідних чи в цивільному шлюбі у квартирі дружини. Довелося витратити зайвий день на те, щоби підписати папірець із моїм дядьком, у квартирі якого мешкаю. Далі справа, наче з гори покотилася. При чому — за повного сприяння поліцейських та їхніх консультацій.
Зауважу: в автора на все про все, з моменту подання першої заяви й до моменту отримання на руки дозволу на носіння, зберігання й перевезення придбаної зброї, пішов тиждень!

Повний перелік документів, необхідних для військових:
— Два фото розміром 3×4 см.
— Ксерокопії 1, 2-ї та 11-ї сторінок паспорта громадянина України.
— Ксерокопія ідентифікаційного коду.
— Страховка цивільної відповідальності для власників зброї (із будь-якої страхової компанії — ціна питання 17 гривень).
— Квитанції про сплату за послуги дозвільної системи за опрацювання дозволу (зразки квитанцій видаються на місці, ціна питання разом зі страховим платежем та комісією банку становить близько 180 гривень).
— Довідка з кадрового органу за місцем служби про те, що ви є діючим військовослужбовцем (Форма 5).
— Завірена командуванням копія картки-замінника на штатну зброю чи довідка про її за вами закріплення.

Рекомендований дозвільною адміністрацією порядок придбання зброї

Купуєте збройовий сейф або надійну металеву шафу для зберігання зброї і патронів, встановлюєте його за місцем проживання. За новими правилами вони повинні бути надійно прикріплені до підлоги чи стін.
Звертаєтеся до підрозділу контролю за обігом зброї Національної поліції за місцем проживання. Там пишете заяву про видачу дозволу на придбання зброї, заповнюєте картку-заяву і починаєте збирати інші необхідні документи. Але краще мати повний перелічений комплект паперів при собі. У вас приймуть весь пакет одразу, як тільки ви оплатите усі квитанції.
Йдете у збройовий магазин і вибираєте зброю, яка вас цікавить (що, звісно, можна зробити набагато раніше і не раз). За потреби ви маєте право дати за неї завдаток або цілком оплатити її вартість, щоби за період оформлення дозвільних документів її ніхто у вас не «перехопив». Якщо з якихось причин не зможете оформити дозвіл — гроші вам повернуть у повному обсязі).

Вибір зброї нині чималий. Деякі моделі такої зброї є цивільними версіями бойових аналогів. Так, у магазинах зброї можна зустріти цивільні модифікації автомата Калашникова та американської гвинтівки на платформах AR-10/15. Відмінності від їхньої бойової версії незначні, основна з них — відсутність автоматичного режиму вогню.

Протягом максимум одного місяця ви отримаєте дозвіл на придбання зброї, так звану зеленку — бланк суворої звітності. Але військовим, про що дізнався при спілкуванні з ними в досить невеликих чергах та на власному досвіді, їх видають протягом лічених днів. Термін його дії 3 місяці.
Придбавши зброю, повертаєтесь до підрозділу контролю вже з нею для її огляду на наявність усіх запобіжників, які виключають можливість ведення автоматичного вогню.
Одразу після огляду зброї пишете заяву про постановку зброї на облік, та із другою половинкою «зеленки» чи її завіреною в магазині мокрою печаткою копією, самою зброєю та трьома набоями до неї прямуєте до міського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для її «відстрілу».Робиться це із метою централізованого обліку табельної, відомчої, мисливської і спортивної вогнепальної зброї та сприяння в її розшуку в разі втрати чи викрадення, а також розкриттю злочинів, скоєних з її застосуванням. Вартість цієї послуги — близько 230 гривень, кошти можна сплатити через наявний в Центрі термінал.

Повертаєтеся із листом-свідоцтвом про відстріл до поліції — й здавши його з останнім документом (друга половинка «зеленки»), дізнаєтеся про дату, коли вам слід прибути вже за готовим дозволом на зберігання, носіння й перевезення вашого надбання.Й будьте готові до візиту дільничного інспектора, який може будь-коли навідатися до вас додому, щоби переконатися в наявності безпечних умов для зберігання зброї.

Первісне оформлення придбаної зброї

Воно починається ще в магазині із заповнення обох частин «зеленки», куди вписується обрана вами зброя. Одна половинка бланка «зеленки» залишається в магазині, другу, ідентичну, вам, як уже вказувалося вище, необхідно занести в дозвільну систему протягом 10 наступних днів разом зі зброєю для її огляду.

Що важливо: магазин повинен вам надати завірену печаткою кольорову ксерокопію заповненого дозволу на її придбання та рахунок-фактуру на неї. По-перше, ця копія дає вам право пересуватися по місту для реєстрації та зберігання зброї вдома. Зберігати її слід не менш ретельно, ніж сам дозвіл. Бо якщо при подовженні дії дозволу попередня «зеленка» в поліційному архіві, а то й сам дозвіл десь «загубляться», ви пройдете цю процедуру, чи й отримаєте новий дозвіл без зайвих проблем.

Терміни дії дозволів під час війни

Наказ № 170 передбачає, що дозвіл на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї та набоїв до неї за спрощеною процедурою видається на строк дії правового режиму воєнного стану. Отже, точних термінів його дії наразі не встановлено. Однак після скасування чи припинення воєнного стану власник зброї, отриманої за спрощеним порядком, повинен подати документи, яких бракує, та отримати загальний дозвіл на наступні 3 роки згідно з Наказом № 622. Якщо ви не переоформите таку зброю, наслідком буде адміністративна або кримінальна відповідальність.

Утім, регулятор завбачливо подбав про раніше видані дозволи на мисливську вогнепальну зброю, які наші захисники в районах бойових дій подовжити через війну не в змозі. Тому наказом МВС України № 195 від 18.03.2022 продовжено строк дії усіх дозволів на зброю на період до 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні. Тобто навіть якщо ви отримали дозвіл на мисливську зброю до війни, та термін його дії закінчився у період дії воєнного стану, він буде дійсний, й ви зможете легально носити та зберігати цю зброю.

Й наостанок — ще одна приємна новина. Стосується вона мисливських й прирівняних до них ножів. Раніше їх вписували у бланк дозволу в підрозділах дозвільної системи. Тепер це можна зробити прямо в магазині зброї – при цьому вимагаючи під продавців сертифікат до нього. Або ж – сертифікат про те, що обмилований вами «серйозний» ніж холодною зброєю не визнано. Сам маю тактичні ножі, що не поступаються за характеристиками найкращим мисливським. Сертифікати на них – теж!