За період з 1 січня до 5 травня цього року у Хмельницькій області виявлено 16 осередків сказу: захворіли 16 тварин, 14 з яких - свійські. Зокрема, сказ зафіксували у 4 котів, 7 собак, 3 парнокопитних тварин та 2 лисиць. На щастя, у жодному з випадків люди не захворіли.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Людина може захворіти на сказ від інфікованої тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
Для профілактики сказу:
- регулярно вакцинуйте свійських тварин;
- уникайте контактів із потенційно небезпечними тваринами;
- остерігайтеся безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.
Якщо вас укусила тварина негайно зверніться до лікаря!
Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом, щонайменше, 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезинфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.
Обов’язковому щепленню підлягають люди:
- яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;
- покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);
- подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;
- які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування трупів тварин для дослідження.