Правова необізнаність людей у земельних питаннях призводить  до появи безлічі  недобросовісних псевдоорендарів. Як факт - шахрайство з землею в Україні набирає обертів. Земельні паї стають об’єктом «брудних схем». Зловмисники постійно винаходять нові способи позбавити пайовиків їхніх наділів. Тому щораз потрібно звертати особливу увагу на тих, хто збирається працювати за вашим  парканом.

А все починається тоді, коли у селі з’являється новий псевдоінвестор, який хоче взяти в користування ваші паї. Цей зловмисник пропонує  значні кошти за укладення договору, обіцяє гарні соціальні гарантії та повну захищеність, але  тільки  після реєстрації  цього документа. В більшості випадків шахраї обіцяють  «більше та краще», ніж інвестор, який уже не один рік стабільно обробляє ваші наділи.
Ваша ж юридична необізнаність грає на руку цьому «горе-орендарю», адже часто запропонований ним договір селянин підписує, не читаючи. І ви  «даруєте» шахраю  свою законну власність у довгострокове користування.  
Далі все, як-то кажуть, по накатаній. Коли договір підписано, зловмисник активно починає  торгувати чужою (вашою!) власністю:  перепродуючи корпоративні права та права оренди третім особам.  І тут уже він не зважає, хто далі буде опікуватися землею. Адже в більшості отримувачами ваших наділів стають компанії, не зацікавлені в співпраці з пайовиками, розвитку сільських територій, створенні робочих місць, сплаті податків, оскільки у договорах оренди ці обов’язки не передбачено.  
Ось так, шахраї і збагачуються, а мешканці сіл втрачають надію та перспективи на стабільність та безбідне майбутнє.   
А головне, що повернути землю  селянину в цій ситуації дуже складно і практично неможливо!
Все більше прикладів подібних схем ми можемо знайти на шпальтах  районних газет та в мережі Інтернет. До слова,  в одному із сіл сусідньої Чернівеччини майже десять років працювала компанія, яка стабільно розраховувалася з пайовиками,  сплачувала  податки та підтримувала  соціальну сферу.
Проте  земля у всі часи була товаром, який не виробляють і який завжди росте в ціні. А особливо зараз, коли боротьба за цінні гектари є особливо жорсткою, не завжди чесною. Отож в  цьому селі, напередодні  закінчення  терміну договорів, з’явився новий інвестор, який пропонував людям більший відсоток орендної плати та ще й з виплатою за декілька років авансом одразу.
Більшість людей не повелися на таку провокацію, хоча  знайшлися ті, які  повірили «псевдоінвестору», через свою необачність та юридичну необізнаність.
Люди були впевнені, що віддають свою землю в оренду на 3-5 років, а виявилося, що на 49 років. Один з постраждалих, Павло Ярема, згадує, що сім років тому їхня сім’я опинилася в скрутному матеріальному становищі. І щоб вижити, заклали свій пай терміном на 10 років за 30 тисяч гривень. «Коли прийшли викуповувати назад, з’ясувалося, що не можемо цього зробити, бо земля  віддана у  безстрокове  користування», - каже чоловік.
Хотілося б застерегти жителів Хмельниччини  від подібних «шахрайських схем»! Обирайте стабільного, перевіреного роками орендаря, ту компанію, яка здатна якісно обробити землю, вчасно виплатити орендну плату та виконати усі соціальні зобов’язання!  Ваша земля повинна забезпечувати  додатковий дохід  вашої родини, а не наповнити кишені чергового злодія!
Пам’ятайте – «Шахрайство не знає меж»!