З учорашнього дня, за гіркою іронією долі, Дня сміху, шалено зросли тарифи на житлово-комунальні послуги. Затамувавши подих (як потопаючі у воді!), люди з острахом чекають рахунків у травні. Рахунків, за якими обов’язково треба буде платити. Заковика в одному: чим? Де взяти гроші, аби сплачувати за газ, світло, адже доходи не зростають і, знаємо, ще не скоро стануть хоч на десять гривень більшими?.. Ситуація надто складна, аби виглядати оптимістичною...
 І саме в цих умовах уряд пропонує громадянам механізм соціального захисту, продовжуючи реалізацію програм житлових субсидій. Міністерство соціальної політики України уже презентувало новий, спрощений порядок нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг (див. «ПВ» № 33 від 24 березня цього року).
Сьогодні продовжуємо цю тему. Хто має право на субсидію, як її оформити — про це розповідає директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Світлана ЛУКОМСЬКА.

— Світлано Іванівно, тема субсидій нині одна з найгарячіших. Багато наших читачів звертається за роз’ясненнями. Давайте розпочнемо з головного — хто ж має право на призначення субсидії?
— Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами (з урахуванням пільг), перевищують розмір обов’язкового відсотка платежу.
 — Що таке «обов’язковий відсоток платежу» і як його визначити? Чи може це зробити кожен з нас?
— З 1-го жовтня 2014 року обов’язковий платіж для отримувачів житлової субсидії розраховується індивідуально для кожного домогосподарства і залежить від середньомісячного сукупного доходу на одного члена домогосподарства.
 Розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для своєї сім’ї може визначити кожен бажаючий. Для цього потрібно:
1)  обчислити середньомісячний сукупний дохід сім’ї;
2) середньомісячний сукупний дохід поділити на кількість членів домогосподарства — таким чином визначиться середньомісячний дохід на одну особу;
3)  дохід на одну особу поділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2015 році - 1176 гривень), тобто визначається співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу;
4) отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15 (за базовий варіант взято обов’язкову плату за житлово-комунальні послуги у розмірі 15 відсотків доходу родини при доході на одного члена сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів), і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.
— Наведіть, будь ласка, приклад.
 — Так, приклад перший. У житловому приміщенні зареєстрована сім’я, що складається з двох пенсіонерів. Розмір плати за житлово-комунальні послуги у них становить 400 гривень. Середньомісячний сукупний дохід сім’ї складає 2500 гривень. Середньомісячний сукупний дохід на одну особу складає 1250 гривень (2500:2=1250).
Визначаємо відсоток обов’язкової частки плати за послуги: 1250 : 1176 : 2 х 15 = 7,97 відсотка.
Тобто сім’я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 199,3 гривні (2500 х 7,97%), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (400 гривень — 199,3 гривні = 200,7 гривні).
Або ще один приклад. У житловому приміщенні зареєстрована сім’я, що складається з чоловіка, дружини та двох дітей. Розмір плати за житлово-комунальні послуги становить 400  гривень. Чоловік та дружина працюють. Середньомісячний сукупний дохід сім’ї складає 4000 гривень. Середньомісячний сукупний дохід на одну особу складає 1000 гривень (4000:4=1000 гривень).
  Визначаємо обов’язкову частку плати за послуги (відсоток):
1000 гривень: 1176 : 2 х 15 = 6,38 відсотка.
  Як бачимо, сім’я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 255,2 гривні (4000 х 6,38%), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (400 гривні — 255,2 гривні = 144,8 гривні).
 — Світлано Іванівно, необхідно подавати дані про дохід усіх осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні? Часом буває, що людина зареєстрована, але не проживає там...
— Так, до уваги беруться доходи усіх осіб, які зареєстровані в даному житловому приміщенні. Однак буває, що хтось із числа зареєстрованих членів родини тимчасово відсутній і перебуває в іншому місті чи навіть іншій країні. Засвідчити це можна відповідним документом, який підтверджує те, що справді ця особа перебуває в іншому місті (навчається, працює, лікується тощо).
 — У чому для споживача полягає спрощення порядку призначення субсидії?
— Призначення субсидії відтепер відбуватиметься на підставі лише двох документів — заяви та декларації. Тобто, не потрібно бігати і збирати довідки про доходи, у тому числі й працюючим особам.
 Запроваджується принцип призначення субсидії на підставі даних про доходи, які заявник задекларує у своїй декларації. Зверніть увагу, для призначення житлової субсидії братимуться до уваги доходи за попередній календарний рік без урахування податків з доходів фізичних осіб.
 Всі інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами) повідомляють організації, які надають ці послуги, на запит органів соціального захисту населення.
 Достовірність цих даних перевірятимуть органи соціального захисту вже після призначення субсидії: через запити до відповідних органів, установ та організацій.
— Де нам, споживачам, узяти бланки заяви та декларації?
— Кожне домогосподарство одночасно з рахунком для оплати енергоносіїв у квітні та жовтні 2015 року отримає бланки спрощених форм заяви та декларації для звернення за призначенням субсидії.
Забезпечити виготовлення бланків повинні підприємства, які надають послуги з газопостачання, електропостачання та централізованого опалення, а також доставити їх до споживачів разом з рахунками на оплату послуг.
 — Ну от, Світлано Іванівно, людина заповнила і заяву, і декларацію. Що їй робити далі з цими документами, куди подавати?  
 — За призначенням житлової субсидії необхідно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації.  Можна також документи для призначення субсидії надіслати до місцевого управління праці та соціального захисту населення поштою. У сільській місцевості приймати документи  повинні уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.  
 — Світлано Іванівно, кількість отримувачів субсидій, як прогнозується, зросте мало не в чотири рази. Отже, субсидії зможуть отримувати і ті родини, які ще до недавнього часу вважалися більш-менш забезпеченими. Ну, приміром, хто має у власності дві квартири чи два авто, що й було, власне, перепоною для отримання цієї державної підтримки. Тепер ця перепона буде усунена?
  — Так, скасовуються такі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій. Відтепер родини, у власності яких є, приміром, два житлових приміщення, два автомобілі, теж мають право на отримання субсидії. Субсидії можуть нараховуватися і тим родинам, які здають в оренду житлове приміщення (головне, вказати це у декларації).
Зауважте, субсидія не зможе призначатися у тому випадку, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням здійснив одноразову дороговартісну покупку на суму понад 50 тисяч гривень.
 — Якщо у сім’ї є особи працездатного віку, які не працюють, не вчаться тощо, ця родина може розраховувати на субсидію?
 — Може, оскільки скасовано обмеження щодо наявності у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні.
 — Багато молодих сімей нині живуть в орендованих квартирах. І так само оплачують житлово-комунальні послуги. Про них держава подбала?
— Так, вони теж можуть звертатися за субсидіями. Адже особам, які не зареєстровані у житловому приміщенні, але орендують житло й оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору найму (оренди) житла, надається право на оформлення субсидії.
— На який період призначається субсидія?
— Тут теж є зміни: запроваджується надання субсидії на 12 місяців, а не лише на опалювальний період, як було раніше.
 — Коли минають ці дванадцять місяців, знову треба оформляти документи і звертатися до органів соціального захисту?
  — Ні, встановлюється автоматичний принцип надання субсидії на новий період (скасовується необхідність повторного звернення до органу соціального захисту населення для призначення субсидії на новий період, якщо, звичайно, немає змін).
 — До речі, Світлано Іванівно, а що робити тим родинам, які уже отримують субсидії?
 — Сім’ям, які сьогодні одержують субсидії (в опалювальний період 2014-2015 років), передбачається автоматичне призначення субсидій на новий термін. Їм не треба надавати новий пакет документів та звертатися до органів соціального захисту населення.
 — А якщо заявник подає неправдиві дані про свої доходи й інших членів домогосподарства?
— У разі неповних чи недостовірних відомостей про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. Більше того, заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі.
Однак, сподіваюся, усі подаватимуть лише достовірну інформацію про доходи. Крім того, закликаю усіх громадян подбати про себе і, не гаючи часу, щойно отримавши бланки документів, заповнити їх і вислати в органи соціального захисту. Наші працівники усе підрахують і письмово поінформують заявників про прийняте рішення.
— У який термін повинні надсилатися документи?
— У двомісячний термін, починаючи з 1 травня 2015 року. Хоча документи можна подати уже в квітні.
 — Дякую, Світлано Іванівно, за розмову.