«Доброго дня, шановна редакціє! Маю до вас прохання. Мій колишній чоловік категорично відмовляється сплачувати аліменти на спільну дитину. Та ще й насміхається, мовляв, немає у нас механізму, який би змусив його заплатити. Чи так це? І яка існує відповідальність за несплату аліментів на дитину? Дякую.
Поліна Сагайдак».

Відповідальність за несплату аліментів може бути цивільною, адміністративною або ж навіть кримінальною, пояснюють юристи системи безоплатної правової допомоги.
Цивільна відповідальність настає за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на заробітну плату, майно боржника. Якщо ж сума несплачених платежів сягнула чотирьох місяців – тоді державний виконавець може виносити вмотивовані постанови про тимчасове обмеження боржника у праві: виїзду за межі України; керування транспортними засобами; користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; полювання.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу в розмірі 20% від суми заборгованості зі сплати аліментів; за два роки − у розмірі 30% суми; за три роки − у розмірі 50% суми.
Боржник все одно не платить? Одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі один відсоток від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.
Водночас, для застосування вказаної відповідальності, повинні бути в наявності дві складові: заборгованість виникла зі сплати аліментів, встановлених рішенням суду або за домовленістю між батьками (нотаріально посвідченого договору про сплату аліментів на дитину відповідно до частини першої статті 189 Сімейного кодексу України); наявність дій особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, що призвели до виникнення заборгованості.
Адміністративна відповідальність. Статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що несплата аліментів на утримання дитини одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Кримінальна відповідальність. Згідно зі статтею 164 Кримінального кодексу України, злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, які перебувають на їхньому утриманні, карається громадськими роботами від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом до трьох місяців, чи обмеженням волі до двох років. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, карається громадськими роботами від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом від трьох до шести місяців, чи обмеженням волі на строк від двох до трьох років.