«Доброго дня, шановна редакціє. Чув, трапляються випадки, коли земельна ділянка переходить у власність громади, тобто: після смерті особи залишається майно, яке з певних причин ніхто не успадковує. Кажуть, що причиною може бути не лише відмова від прийняття спадку, а й усунення спадкоємців від їхнього права на спадок. То розтлумачте, будь ласка, в яких випадках майно може перейти у власність територіальної громади під, як мовиться, грифом «відумерла спадщина». Щиро дякую. Петро Бевз».

Розповісти про порядок переходу майна у власність територіальної громади ми попросили заступницю начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Орисю ПІДВАЛЬНУ:
«Відумерлою вважається спадщина, визнана такою на підставі встановлення судом існування (чи неіснування) кількох юридичних фактів (окрім самого факту смерті спадкодавця, такими фактами можуть бути: відсутність спадкоємців за заповітом та законом, усунення спадкоємців від спадщини тощо) та виконання відповідним органом місцевого самоврядування необхідних процедурних (процесуальних) дій, спрямованих на набуття територіальною громадою прав та обов’язків померлої особи.
Питання відумерлої спадщини врегульовує Цивільний кодекс України (ЦКУ). Якщо власник земельної ділянки помирає, а спадкоємця немає, у визначений законом термін така земельна ділянка має перейти у власність територіальної громади. Однак такий перехід відбувається не автоматично. Представницькому органу територіальної громади (місцевій раді) необхідно здійснити низку дій та отримати відповідне рішення суду.
Стаття 1277 ЦКУ встановлює, що суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (стаття 1221 ЦКУ). Заява про визнання спадщини відумерлою подається після сплину одного року з часу відкриття спадщини. У випадку, коли спадкодавець помер, а спадкоємці протягом шести місяців не звернулися ні до місцевої ради, ні до відповідного нотаріуса із заявами про успадкування майна, орган місцевого самоврядування повинен: вжити необхідних заходів щодо збереження майна померлої особи (якщо це населений пункт, де немає нотаріуса, — обов’язок охорони спадкового майна покладається на орган місцевого самоврядування); після закінчення річного терміну з дня відкриття спадщини (дня смерті особи) звернутися із заявою до місцевого суду про визнання спадщини відумерлою; отримати рішення суду про визнання спадщини відумерлою та про перехід права власності на майно до територіальної громади, також в установленому порядку ці права зареєструвати.
Тільки після проходження цієї процедури майно, зокрема земельна ділянка, переходить у власність територіальної громади».