Кава – як музика, казав власник Starbucks Говард Шульц. Її можна слухати наодиці, відгородившись від зовнішнього світу, смакуючи кожним звуком; або ж ввімкнути у машині, вигукуючи всупереч такту слова із Killer Queen.
Хтось сприймає каву як пальне, яке заливаєш у себе після пробудження; хтось – як десерт, який купуєш у Aroma Kava, змішавши там усі можливі види сиропів та вершків.
Альтернативна кава – це процес. Її смак залежить від рівня обсмаження і перемелення зерен, а також методу їх приготування. Розповідаємо, як зробити чашку насиченого фільтру в домашніх умовах.

Аеропрес
Вперше заварювати каву цим методом почав американський інженер Алан Адлер. Він винайшов аеропрес у себе в гаражі у 2005 році – хотів, щоб його горнятко кави було менш гірким.
Що треба для приготування: аеропрес, паперовий фільтр, вода, кава середнього помелу.
В Україні аеропрес коштує близько 1400 грн. – його продають у комплекті з паперовими фільтрами та мірною ложечкою. Для приготування мелену каву засипають на змочений фільтр, який вкладають у нижню частину аеропресу.
Потім каву заливають гарячою водою, але не окропом – краще дати воді охолонути до 80°C; напій перемішують приблизно 10 секунд перед тим, як повільно продавити через фільтр.
Цей процес нагадує протискування рідини через шприц. Головне правило – не поспішати: вливати і прочавлювати воду треба повільно.
Кава в аеропресі буде м’якою, з низькою кислотністю та без гіркоти. Смак залежатиме від кількості зерен, ступеню їх просмажування та часу заварювання. Готову каву рекомендують розбавити гарячою водою.


Колд-брю
Це холодна версія аеропресу. Каву заварюють холодною, а іноді крижаною водою. Її можна розвести тоніком чи апельсиновим соком.
Щоб приготувати колд-брю з аеропресом, треба залити каву водою кімнатної температури, перемішувати її протягом 60 секунд, протиснути через фільтр і розбавити готовий напій крижаною водою або додати кубики льоду.
Якщо нема аеропресу, можна просто залити мелену каву водою кімнатної температури, поставити в холодильник на 12 годин, а потім відфільтрувати будь-яким способом.
Для колд-брю краще брати каву крупнішого помелу, ніж для аеропресу. Смак буде яскравим та терпким, оскільки зерна проявлятимуть себе у холодній воді.

Пуровер
Що треба для приготування: воронка V60, скляний чайник, паперові фільтри, кава середнього помелу.
Пуровер або V60 – це метод, за якого гаряча вода проходить через воронку та паперовий фільтр. Воронку V60 виготовляє японська компанія Hario. Набір для пуровера разом із фільтрами, скляним чайником та мірною ложкою можна купити в Україні за 1000 грн.
Готувати каву легше, ніж з аеропресом і цей процес треба менше контролювати.
Рецепт приготування простий: змочити фільтр у воронці та вилити після цього воду, яка пролилася в чайник; 16 г меленої кави залити 250 мл гарячої води.
Вливати треба повільно, по колу, за годинниковою стрілкою. Ідеальний час вливання – 2 хв, щоб кава змогла розкрити смак. Можна експерементувати з кількістю кави та часом приготування, щоб знайти свій рецепт.

Френч-прес
Що треба: френч-прес, кава грубого помолу.
Французький прес відфільтровує каву за допомогою металевого фільтру, тому важливо використовувати каву грубого помолу. Співвідношення кави і води – 60-70 г на 1 літр води.
Перед тим як повністю залити каву, варто трохи змочити кавовий порошок. Таким чином кава зацвіте – випустить гази та краще проявить аромат. Вода має бути близько 90°C – так смак буде менш гіркий.
Перш ніж натиснути на френч-прес, напій слід розмішати, щоб не залишилося сухої кави. Напій у френч-пресі треба залишити хоча б на 4 хвилини. Чим довше він стоятиме, тим більш гірким буде смак.
Вартість френч-пресу в Україні – від 500 грн до 1000 грн.

Дріп-кава
Що треба: дріп, чашка, вода.
Дріп – це як чайний пакетик, тільки для кави. Його зручно брати у подорожі чи в офіс. Порцію меленої кави в паперовому пакетику можна заварити будь-де гарячою водою.
Щоб зберегти свіжість зерен, в пакетик дріпу додають інертний газ. Є дріпи із кавою найрізноманітніших видів – від Ефіопії до Кенії.
Готувати таку каву просто: відірвати паперову смужку, зачепити картонними ніжками за чашку, тричі заповнити дріп гарячою водою.
Середня вартість дріпу в Україні – 30-40 грн. Зазвичай їх продають у кав’ярнях.

Кемекс
Що треба: кемекс, фільтр, кава крупного помолу.
Це скляний кувшин зі шкіряним ремінцем, який коштує 800-1100 грн, залежно від виду скла. Для нього підійде кава крупного або середнього помолу.
Завдяки щільному фільтру смак кави буде чистим, але міцним; нотки – ягідні, квіткові, фруктові. Перевага кемекса – можливість приготувати каву одразу на 3-4 чашки.
Готувати треба так: вставити фільтр у колбу, промочити його гарячою водою, а потім цю воду вилити. Таким чином можна прогріти скло і забрати смак паперу.
Далі треба насипати каву у фільтр і потрусити, щоб вирівняти поверхню. Об’єм води має у 2-3 рази перевищувати обсяг кави. Заливати воду треба повільно, круговими рухами, тонким струмком, рухаючись від центру до краю.
Потім треба вийняти фільтр і круговими рухами збовтати каву, щоб наситити її киснем.