Фотогалерею пам’яті Небесної Сотні презентовано минулої п’ятниці в Державному архіві Хмельницької області. У відкритті галереї взяли участь нові керівники Хмельниччини — голова облдержадміністрації Леонід Прус та голова облради Іван Гончар, активісти Майдану, представники громадських організацій та працівники архіву.

 

— У фотогалереї — 108 світлин героїв Небесної Сотні, семеро з них — хмельничани, і ми своєю акцією хочемо долучитись до всіх порухів людяності, скорботи і любові, які нині відчуває Україна до своїх синів, що віддали життя за свободу, — розповідає директор архіву, кандидат історичних наук Володимир Байдич.

— На жаль, цей скорботний список героїв і жертв, очевидно, доведеться продовжити: адже такими, що зникли безвісти з Майдану, вважаються ще 183 людини. Молимо Бога, щоб сталося диво, і вони залишились живими. А про наших героїв-подолян вже готуємо в архіві матеріали, як загалом про все, що стосується Революції гідності.

Активіст Майдану, голова облради, «свободівець» Іван Гончар, слухаючи скорботну мелодію пісні «Пливе кача…», яка стала українським реквіємом ХХІ століття, не може стримати скупих сліз. Бо згадує, як разом з побратимами були під кулями, витягали поранених і убитих з пекельних палаючих місць. «Коли хлопці йшли голіруч на озброєних солдатів, вони знали, що воюють за Україну, а не за якісь корисливі мотиви. Така міра патріотизму — чи не найвища з-поміж усіх збройних конфліктів, які нині відбуваються в світі», — підкреслив Іван Гончар.

Екранна ретроспектива журналістської хроніки Майдану тих часів, зворушливі слова поетичного сценарію, який підготували працівники архіву, спогади активістів Майдану — хмельницької учительки Лідії Ковпак, члена Подільської сотні, яка воювала на столичному Майдані у найдраматичніші його часи, 23-річного деражнянця Дмитра Магльони — все це повернуло живу пам’ять, почуття у ті дні, які вже стали українською історією. І архів уже почав над нею працювати.

До речі, у Хмельницькому незабаром з’явиться вулиця Небесної Сотні (замість Театральної), а міською радою оголошено конкурс для митців на виготовлення кращого проекту пам’ятника Небесній Сотні. Герої не вмирають — вони стають частинкою совісті і любові кожного з нас.