Memorial sculpture marks Scottish fishing industry’s Black Friday.

14 жовтня 1881 року буря завдала нищівного удару по південному узбережжю Шотландії. Сильний вітер перекинув рибальські човни. У результаті 189 чоловіків потонули. 129 з них були із села Еймут. Лише човен Аріель Газель дивом врятувався. Країною прокотилася хвиля руху солідарності з родинами, які втратили своїх близьких. Їм у допомогу зібрали 45 тисяч фунтів. Жителі села Еймут досі називають катастрофу «Чорною п’ятницею».

На етапі двох епох – останні десятиліття ХХ і на початку ХХІ століть  в українській історіографії з’явилися і продовжують з’являтися  чимало наукових праць, у яких переконливо доводиться, що чинна радянська система, компартійна структура та існуючий тоталітарний режим уже з найперших днів свого існування широко і наполегливо здійснювали політику масової русифікації національних меншин, зокрема українців, незалежно від місця їхнього проживання – чи то на території самої України, чи  в інших регіонах тодішнього СРСР. Як наслідок, українське населення позбавлялося можливостей спілкуватися рідною українською мовою, втрачалися національні традиції, занепадали українська культура і мистецтво. 

Жага до волі, любов до неї та нескореність — домінантні риси головного героя нового історичного роману «Гонитва» Петра Воробея, який він нещодавно презентував. Автор вже відомий широкому колу читачів завдяки роману-трилогії «Заграва», який охоплює майже сто років невигаданої історії з реальними персонажами та історичними фактами, які донедавна були сховані за сімома замками. Тема ОУН УПА для Петра Петровича – лауреата премії імені Якова Гальчевського «За подвижництво в літературі й утвердження української державності» —  стала життєвим орієнтиром, своєрідним мотивом для пошуку нових героїчних постатей — вояків, звичайних українських хлопців, які надто любили свою Україну та понад усе прагнули бачити її вільною… Скільки їх, зовсім юних, віддали свої непрожиті роки Всевишньому, — бо не могли інакше, бо життя без волі — то ніщо… Не боячись бути знищеним режимом, кожен із них, затиснувши намертво сумніви й страх, йшов до кінця, не здаючись… Бо поклик серця змушував часом знеможене тіло підніматися з колін. Однак ніхто так і не зумів, опустивши батогом їх на збиті дощенту коліна, вбити відвагу та снагу… 

Історія нашого краю багата історичними подіями, про що красномовно свідчать рештки недосліджених і неописаних споруд і могил. Серед них – козацька могила в Манівцях.