Напевно, свідків цієї історії вже майже не залишилося серед живих, бо після важких подій Другої світової війни минуло чимало часу. Однак дізнатися її подробиці все-таки вдалося завдяки очевидиці, яка й повідала про двох юних хлопців — фотографів із села Гусятин, що на Чемеровеччині.

Чорнобильська катастрофа визнана найбільшою у світі за всю історію ядерної енергетики, бо внаслідок аварії на ЧАЕС було викинуто в 100 разів більше радіації, ніж від атомних бомб, скинутих на Хіросіму і Нагасакі в 1945 році. Після оприлюднених засекречених архівних даних КДБ Службою безпеки України людство отримало нарешті відповіді на багато питань, які тодішня радянська влада приховувала, цинічно жертвуючи людським життям.

Уже мільйони громадян різних країн вражені, а ще мільярди переживуть ту мить, коли дивитимуться кадри героїчного чину нашого воїна Олександра Мацієвського: дивлячись смерті у вічі він з гідністю кинув московським катам: «Слава Україні!».
Цей вираз зродився в нього невипадково - він був ним заряджений уже тоді, коли пішов захищати рідну землю від цього нашого одвічного ворога, усвідомивши, що в цих двох словах спресована боротьба протягом багатьох століть. Бо ж коли гетьман Богдан Хмельницький після віленської зради Москви остаточно усвідомив власну помилку в Переяславі, то заявив на Чигиринській козацькій раді в жовтні 1656 року: «Діти, ви тим не журіться, я знаю, що треба вчинити – треба відступити від православного царя. Підемо хоч під бусурманського...».

Мабуть, закономірно, що цей важкий час, коли ми переповнені болем, втратами, випробуваннями, має стати для українців періодом прозріння. Коли наче спадає полуда, і раптом очі бачать потвору, що так довго прикривалася маскою чеснот.

Цей рік для родин загиблих на Майдані під час масових протестів проти репресійної влади регіоналів буде фактично визначальним. Адже наприкінці 2023-го й на початку 2024 року, як повідомив представник Офісу Генерального прокурора Олексій Донський, вже спливають строки давності у майже половини кримінальних проваджень у справах Майдану. Також у 22 справах строки давності закінчуються вже у листопаді-грудні 2023 року, а у 38 справ — у січні-лютому 2024 року. За даними «Центру громадянських свобод», за дев’ять років родини загиблих відвідали 600 судових засідань, 200 з яких були перенесені.