Ойра, падеспань, краков’як, мазурка, вальс, полька… Покоління тих, хто у клубах миготів у вихорі нині забутих танців, нині вже сивочоле та статечне. І любі серцю мелодії у виконанні сільських музик, як і відполіровані танцюристами до блиску дошки підлоги у клубі — тепер вже спогади. Молодь теперішня такого не танцює. Та й хвиля забуття віднесла у минуле майже тисячу(!) самодіяльних колективів області, які виконували і народні танці, й інші, які були ровесниками післявоєнного покоління.

Привернути увагу до народного танцю, його історії, зберегти перлини народної хореографії, не втратити глибинний танцювальний фольклор і показати сучасній молоді його красу — таке завдання поставили перед собою організатори регіонального форуму «Мереживо подільського танцю», в якому взяли участь хмельничани і тернополяни — як представники різних традицій спільного краю — Поділля. Зорганізували форум управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації, обласний науково-методичний центр культури і мистецтва (ОНМЦКіМ), обласний осередок Національної хореографічної спілки.
Уже початок роботи форуму в ОНМЦКіМ налаштував на багатогранну програму: учасників зустрічали падеспанню, полькою та краков’яком учасниці народного аматорського гурту «Журавка» з села Якимівці Красилівського району (керівник Світлана Бодарецька), тут же, у фойє, було розгорнуто виставки народного подільського костюма з фондів обласного краєзнавчого музею та приватних колекцій, книжкову експозицію на тему досліджень народного танцю Поділля з фондів обласної бібліотеки для юнацтва.
Після танцювальної мандрівки у молодість нашого старшого покоління учасники форуму взяли участь у науково-практичній конференції «Збереження традицій танцювального фольклору та органічне включення в сучасну хореографічну культуру Поділля», організовану ОНМЦКіМ. Вступним словом конференцію відкрили перший заступник голови обласної ради Віктор Адамський та заступник голови, керівник апарату облдержадміністрації Леся Стебло. «Реформи у селі будуть успішними тоді, коли ми збережемо нашу народну культуру», — наголосив Віктор Адамський.
Народна культура переживає глибоку кризу, — з тривогою констатували всі виступаючі, висловлюючи надію, що спільними зусиллями цю кризу вдасться подолати. «Ще сорок років тому в області працювали 1159 аматорських і професійних хореографічних колективи, нині їх залишилося близько півтори сотні, тому наш форум — це необхідність закцентувати увагу громадськості на збереженні національної культури, включенні її в сучасну хореографічну культуру Поділля», — наголосила у виступі заступник директора ОНМЦКіМ Олена Ільїнська. Про західноподільські традиції самобутнього фольклору розповіла провідний методист Тернопільського ОНМЦКіМ Олена Горбунова. А старовинні танці Тернопілля показали студенти Теребровлянського училища культури.
Про історію подільського танцю, його талановитих представників, про проблеми і завдання подільської хореографічної школи йшлося у виступі директора Хмельницького ОНМЦКіМ Анатолія Белєванцева та провідних хореографів нашого краю.
Родзинкою форуму став майстер-клас в обласній філармонії Володимира Чорнобиля — викладача-методиста Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтва, голови обласного осередку Національної хореографічної спілки України. А звершився форум гала-концертом «Мереживо подільського танцю» на великій сцені філармонії, в якому взяли участь професійні та аматорські хореографічні колективи.