В умовах продовження в Україні активних воєнних дій холдингу “Епіцентр Агро”, який входить до групи компаній “Епіцентр”, вдалось досягнути забезпечення насінням та запустити посівну кампанію в безпечних регіонах. 

Станом на середину березня забезпечення холдингу насінням було досить низьким і складало 73% по кукурудзі та 24% - по соняшнику. Для забезпечення власної продовольчої безпеки України аграрії переглядають структуру посівів, додаючи гречку, ячмінь, кукурудзу та пшеницю для забезпечення країни крупами. 

Щоб забезпечити старт посівної холдинг у стислі терміни здійснив великий об'єм роботи: проведено переговори щодо зміни постачальників та перебудова власної логістики. Завдяки цьому вдалося досягнути забезпечення насінням на 98%. Суттєво полегшила життя аграріям відміна ліцензування кукурудзи. Оскільки раніше ліцензію на кожен контракт кукурудзи доводилось чекати майже два тижні.  Все ще гостро стоїть питання забезпечення дизельним паливом, над яким фахівці холдингу працюють щоденно. Не менш важливою залишається проблема фінансування посівної. Втім, на сьогодні компанії вдається поступово її вирішувати.

 “Найбільшою проблемою для всіх аграріїв України сьогодні є активні військові дії, які не дають можливості зайти з технікою в поля. Що стосується інших питань проведення посівної, таких як пошуки дизельного палива, насіння, добрив, ЗЗР,  техніки, людей, а також фінансування - їх аграріям вдається не без труднощів, однак все ж поступово вирішувати. На наше глибоке переконання, посівна обов'язково відбудеться на безпечних територіях і, таким чином, продовольча безпека в Україні буде забезпечена”, - коментує керівниця центрального офісу департаменту з аграрних питань холдингу «Епіцентр Агро» Світлана Нікітюк.

Задля забезпечення можливостей експорту “Епіцентр Агро” переорієнтувався на перевалку через Польщу, Румунію, Угорщину, Молдову та Словаччину. Як пояснює Світлана Нікітюк, наразі вони не є повноцінною альтернативою морським портам, оскільки можуть забезпечити добову перевалку лише до 20 тис. тонн, тоді як порти могли приймати по 200-250 тис. тонн/добу. Однак з часом українські аграрії зможуть збільшити можливості вивозу при умові безпеки на залізниці.

Загалом у Міністерстві аграрної політики України прогнозують, що за песимістичним сценарієм цього року в Україні може бути засіяно 70%. Як повідомляє перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час телемарафону: «За песимістичним прогнозом видно, що вдасться засіяти 70%. Якщо території Чернігівської та Сумської області, які мають величезні аграрні площі, вдасться розмінувати у найближчі тижні, можливо площа посівної зросте до 80%». Висоцький додав, що навіть за умови зменшення обсягу посівів Україна зможе забезпечити себе продовольством: «Якщо подивитися, що ми плануємо засіяти 70%, то з них 30-40% буде для внутрішнього споживання. І також буде залишок для експорту».

Станом на 8 квітня, до сівби ярих культур приступили 23 області України, окрім Луганської, практично на всій території якої проходять бойові дії.