З першого липня кам’янчани, власне, як і мільйони українців, платитимуть за новими, значно підвищеними тарифами за житлово-комунальні послуги, електроенергію тощо. Такі нововведення Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, пояснює поетапним приведенням тарифів до економічно обґрунтованого рівня, а також подорожчанням газу, пально-мастильних матеріалів та підвищенням курсу іноземних валют.


Відповідні зміни викликали неабияку напругу серед населення міста, яке навіть вдавалося до перекриття вулиць, проведення відповідного віче тощо. До міського голови Михайла Сімашкевича стали звертатися десятки людей, насамперед пенсіонери, малозабезпечені сім’ї, які і так ледь виживають із своїми мізерними пенсіями та допомогами. Підвищення тарифів на воду, водовідведення, централізоване опалення, газ, електроенергію може призвести до ще більшого їх зубожіння. Підраховано, якщо нові тарифи на комунальні послуги вступлять у дію, то в середньому для однієї сім’ї розмір плати за них збільшиться на понад 200 гривень у місяць.
Для того, щоб керівництво держави подбало про компенсаційні виплати особам, які найбільше відчують підвищення цін, Кам’янець-Подільська міська рада підготувала звернення до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з пропозицією вжити невідкладних заходів щодо своєчасного внесення змін до законодавчих актів з метою забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг.
У документі говориться, що в місті проживає близько 25 тисяч пенсіонерів, 19 тисяч студентів, майже 15 тисяч дітей шкільного та дошкільного віку, тобто ті категорії населення, які забезпечені мінімальним прожитковим мінімумом. Близько 75 відсотків пенсіонерів отримують пенсію у розмірі від 1000 до 1500 гривень, а середній її розмір по місту становить 1348,54 гривні.
Підвищення тарифів на основні життєво необхідні послуги призведе до критичного зубожіння людей і неможливості платити за їх споживання, що в свою чергу не дасть комунальному підприємству своєчасно та повною мірою покривати витрати і розраховуватися за енергоносії.
У зверненні також підкреслюється, що надзвичайно складна ситуація є і з оплатою комунальних послуг бюджетними організаціями та установами, кошти на яку передбачені у міському бюджеті на рівні 45—50 відсотків. Зважаючи на зростання тарифів і для зазначеної категорії споживачів є загроза щодо нормальної життєдіяльності навчальних закладів та об’єктів охорони здоров’я. Дефіцит міського бюджету на поточний рік на забезпечення заробітної плати та енергоносіїв становить 23,9 мільйона гривень. Виконавчим комітетом міської ради вживається ряд заходів щодо економії енергоносіїв та утеплення приміщень і будівель, але вони не забезпечать зниження їх споживання у необхідному розмірі.
«Розуміємо, що ця проблема існує і в інших містах України, тому звертаємося до Вас з проханням та пропозицією вжити невідкладних заходів щодо своєчасного внесення змін до законодавчих актів з метою забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг. Передбачити спрощену процедуру оформлення пільг та субсидій для соціально незахищених категорій населення.
Позитивне вирішення цих проблемних питань надасть можливість зберегти стабільність та спокій у місті, громаді міста отримати вчасно житлово-комунальні послуги. Сподіваємося на Ваше розуміння та підтримку територіальної громади та органів місцевого самоврядування», — наголошується у зверненні депутатів міста над Смотричем.
Що ж, як мовиться, дай-то, Боже, аби почули цей крик душі кам’янчан, і не тільки у високих владних столичних кабінетах…