ДП «Шепетівський ремонтний завод» — єдине в Україні підприємство Укроборонпромівського концерну, яке із замкнутим циклом виконання робіт з ремонту, відновлення і продовження ресурсу ракетно-артилерійського озброєння здатне вдихнути, так би мовити, друге життя, а якщо хочете, то й вивести із «коми» чи повернути з «того світу» кількадесятитонні самохідні артилерійські установки та 30-40-річні «Гради», «Урагани», «Смерчі».

Починаючи з перших днів березня і до сьогодні фахівці Державного підприємства «Шепетівський ремонтний завод» у складі 6 виїзних бригад відновили 125 одиниць озброєння, яке використовується Збройними силами України в районі проведення АТО, ще 65 виробів перебувають в роботі.
Проходячи через КПП підприємства, я став свідком того, як на величезній автомобільній платформі саме доставили чергову самохідну артилерійську установку 2С3М «Акація», зовнішній вигляд якої, чесно кажучи, нагадував стару мішень на танковій директрисі.
— В цехах підприємства ми реанімуємо ті зразки ракетно-артилерійського озброєння, які несила відремонтувати нашим виїзним бригадам безпосередньо на місці їх постійної дислокації або у полі, — пояснив директор заводу Олег Турінський. — Вона потребує капремонту і прибула до нас з Чугуєва, де останні 20 з гаком років простояла.

«…На вчора»
«Акацію» з автоплатформи важко стягували трактором. Вона стала восьмою у черзі на ремонт з-поміж таких же страшненьких сестер, які нещодавно прибули сюди з різних регіонів України. На деяких з-під полущеної фарби проглядались знаки «Гвардія».
— Це зараз вона нагадує 20-тонну мертву коробку. Ви приїдьте до нас менше ніж за місяць — не впізнаєте, — ніжно гладячи 20 тонн іржавого металобрухту, каже завідувач сховища приймання і видачі Ігор Степанчук. — Наші майстри розберуть її до найдрібніших деталей, проведуть дефектацію, кожен вузол чи агрегат переберуть своїми руками, відшліфують, устаткують новим начинням, змастять маслом, пофарбують, змахнуть порохи, і з цеху вийде ще краща лялечка, ніж колись з конвеєра.
Люди на заводі патріотично налаштовані. Усіх до одного чоловіків та жінок, а жінок тут, до речі, добра третина, об’єднала збройна агресія північного сусіда проти нашої ще донедавна мирної і квітучої Батьківщини. Працівники заводу глибоко усвідомлюють важливість і значущість якісного виконання своїх обов’язків по ремонту техніки, яка вже завтра, можливо, повинна бути готовою завдати удару по загарбнику в районі АТО. Тому тут якість та оперативність цінують понад усе.
— Якби я могла, то робила б усе ще «на вчора», — ледь стримуючи сльози, каже оптик-механік цеху з ремонту оптичних приладів РАО з 26-річним стажем пані Діна Гордійчук. Її син Ігор з перших днів оголошення мобілізації пішов добровольцем у військо і вже четвертий місяць боронить Україну на Донеччині.

Монополіст з більш ніж 70-річною історією
ДП «Шепетівський ремонтний завод» є одним із лідерів у своїй галузі. Тут проводиться капітальний ремонт озброєння і військової техніки, виготовляються запасні частини, технологічне оснащення і спецінструмент, комплекти чохлів, тентів, сумок, ременів, дерев’яної та металевої укупорки до більшості зразків ракетно-артилерійського озброєння. На заводській навчально-матеріальній базі проводиться кваліфіковане навчання та підготовка фахівців з ремонту озброєння.
Олег Турінський, акцентуючи увагу на унікальності заводу, підкреслив, що він має понад 70-річну історію. Його потужності і номенклатура зразків ремонту РАО збільшувалась з року в рік. Наразі в 7-ми основних цехах освоєно капітальний ремонт 126 зразків ракетно-артилерійського озброєння, з яких по 36 видах продукції завод є монополістом.
— Це, зокрема, реактивні системи залпового вогню БМ-21 «Град», 9П140 «Ураган», самохідні артилерійські установки 2С3М «Акація», 2С5 «Гіацинт-С», 2С19 «Мста-С», машини управління вогнем артилерії та інше озброєння, — підкреслив Олег Турінський. — Крім того, ми проводимо капітальний ремонт артилерійських гармат, мінометів, засобів управління військами, комплексів ПТУР, стрілецької зброї та військових приладів, включаючи всю оптику, якою оснащуються зразки РАО.
До речі, історія підприємства розпочинається зі створення 26 червня 1941 року фронтового артилерійського складу озброєння, який під час Великої Вітчизняної війни забезпечував озброєнням та боєприпасами війська Південно-Західного, Сталінградського, Південного і 4 Українського фронтів. З 1946 року дислокується у Шепетівці.

Три сотні одиниць для Міністерства оборони України
Сьогодні підприємство продовжує виконувати роботи з ремонту озброєння і військової техніки як безпосередньо у військах, так і на своїх виробничих потужностях. З червня розпочаті роботи з капітального ремонту ракетно-артилерійського озброєння для потреб Збройних сил України відповідно до укладених з Міністерством оборони договорів. З липня завод почав ремонтувати гаубиці і для Національної гвардії України.
— За незначний проміжок часу підприємство виконало на замовлення Міністерства оборони України робіт на суму понад 6 мільйонів гривень, а до кінця року ми плануємо цю суму збільшити в десять разів та відремонтувати у 2014 році понад 300 одиниць ракетно-артилерійського озброєння, — підкреслив у свою чергу заступник директора підприємства з виробництва Сергій Погорєлов і додав, що йдеться, зокрема, про РСЗВ БМ-21 «Град», 9П140 «Ураган», самохідні гаубиці 2С3 «Акація», комплекс управління вогнем артилерії 1В17 та пересувні розвідувальні пункти ПРП-4.

Для АТО потрібна потужна важка артилерія
Наразі в цеху наземного та технологічного обладнання, як в мурашнику. На різних стадіях ремонту перебуває кілька «Градів», один «Ураган», САУ 2С19 «Мста-С», спеціальна автомобільна техніка комплексу управління вогнем. І всюди вправно, чітко і без метушні трудяться професіонали.
Слюсар з ремонту техніки Леонід Камінський лише на початку липня повернувся з відрядження, у яке відправився ще у березні. Він у складі однієї з виїзних бригад підприємства ставив до строю техніку. Додому приїздив кілька разів на 2-3 дні. Каже, що в полях було трохи важко. Давалася взнаки фізична втома, бо працювали по 10 годин на добу без вихідних і свят.
— В саму зону АТО нас не відправляли. Як правило, доводилося працювати на 15-20-кілометровій відстані від місць, де велися бойові дії. Та що нам, от хлопцям на передовій — тим важко! Тому ми не маємо права на будь-яке послаблення, бо від якості нашої роботи і самодисципліни залежать життя наших захисників Вітчизни і доля України, — не відриваючись від розбирання двигуна до автомобіля «Урал», на колісному шасі якого базується РСЗВ БМ-21 «Град», розповів Леонід Камінський, який на заводі працює вже 14 років.
Начальник цеху капітального ремонту Анатолій Фушик, знайомлячи зі своїм господарством, розповів, що зараз в ремонті перебувають комплекси управління вогнем буксирувальної, самохідної та реактивної артилерії: машина комбата, машина старшого офіцера батареї і два пересувні розвідувальні пункти.
— Ми їх повинні дефектувати, демонтувати, перебрати, відремонтувати, зібрати докупи, провести заводське випробування, здати відремонтовані зразки РАО представнику замовника — і аж тоді вони потраплять у війська. Роботи дуже багато, робочих рук і часу відверто не вистачає. Наразі керівництвом заводу розглядається можливість збільшення кількості працівників і переходу підприємства на роботу у дві зміни. Це ж не жарти — війську для АТО потрібна потужна важка артилерія, і ми зробимо для цього усе, що від нас залежить, аби разом бити ворога, — переконаний Анатолій Фушик.

Ставка на модернізацію
Займаються на підприємстві і питаннями модернізації. Олег Турінський продемонстрував РСЗВ БМ-21 «Град», який базується на колісному шасі вітчизняного «КрАЗа», а не російського «Урала», до якого з кожним днем все важче знайти запасні частини.
Такий «Град» в рази потужніший. Шепетівські зброярі вже мають чималий досвід виробництва відповідних зразків ракетних систем залпового вогню і навіть відправляли їх на експорт. На жаль, у вітчизняному війську вони поки що на озброєння не прийняті.
Натомість, є позитивні зрушення у затребуванні військом інших розробок. За останній рік власними силами розроблено та виготовлено зразки станків для кулеметів, розпочаті роботи щодо виготовлення дослідного зразка спареної зенітної установки на базі гусеничного шасі типу БТЛБ (багатоцільовий тягач легкий броньований).
— У співпраці з фірмою UDC фахівці нашого підприємства наразі працюють над модернізацією артилерійських прицілів та автоматизацією підготовки даних для виконання стрільб. Перші дослідні зразки електронних гарматних прицілів були безкоштовно передані у військові частини разом з відремонтованими у 2013 році виробами «Град» та «Ураган», — констатував Олег Турінський.
Заводчани добре розуміють, в якій ситуації перебуває сьогодні економіка країни, тому ряд робіт на замовлення оборонного відомства розпочали і виконують за рахунок власних обігових коштів. Разом з тим, договір на поточний ремонт озброєння і військової техніки у військах ще не підписано, хоча підприємство розпочало їх виконання аж у березні. І незважаючи на те, що немає заборгованості з виплати заробітної плати своїм робітникам і справно відраховуються платежі до держбюджету, фінансові можливості заводчан вже вичерпані. Кошти потрібно знаходити хоча б на поповнення фонду запасних частин, вузлів і агрегатів для ремонту. Не можна ні на хвилину допустити зупинку стратегічно важливого конвеєра. Україна нам цього не пробачить.