Ще не дочекалися кількаразового збільшення тарифів на газ та електроенергію, що анонсується на поточний рік. Але навіть «мінімальні» торішні зміни у вартості послуг б’ють по кишені наших громадян.
 А ще є нюанси у нарахуванні субсидій, які (через необхідність максимально ощадливо використовувати кошти держбюджету, що цілком зрозуміло в умовах неоголошеної війни) аж ніяк не «повернуті обличчям» до людей. От і маємо, що у багатьох випадках платити треба більше, а коштів від держави отримуємо менше.
До редакції звернувся ветеран праці, інвалід ІІ групи, дитина війни Володимир Олександрович Цідилко, який проживає у Городку. Дещо скоротимо лист, який має велику кількість математичних розрахунків.

«Заява — жалоба — претензія.
Доводжу до вашого відома, що я протягом багатьох років користуюся пільгами, отримую субсидію. У 2011-2014 роках я сплачував обов’язкову плату в розмірі чотири відсотки від доходу — 48 гривень… Тепер, не враховуючи зростання цін на газ та електроенергію, мені довели обов’язкову плату вже в розмірі 107 гривень без зростання доходу. Норму споживання природного газу зменшили втричі — до 185 метрів кубічних… Субсидія була у 2014 році 98 гривень, тепер 101 гривня. А де різниця у рості цін? Враховуючи вищенаведене, прошу пояснити мені та дати відповідь:
1. Чому зменшили норму споживання газу втричі: з 560 кубометрів до 185?
2. Чому збільшили обов’язкову плату: з 48 гривень до 107 гривень без зміни доходу?
3. Чому з ростом цін на газ та електроенергію не збільшено розмір житлової субсидії: була 98, стала 101 гривня?
4. Чому газівники доводили норму споживання газу 364,8 кубометра на одну людину в місяць, а тепер 250 кубометрів?
5. Хто вкрав у мене дотацію на комунальні послуги у вигляді житлових субсидій?
Прошу не брехати та не вішати мені локшину на вуха.
Чекаю на відповідь».
За коментарем редакція звернулася до департаменту соцзахисту населення облдержадміністрації та отримала відповідь від його директора Світлани ЛУКОМСЬКОЇ: «Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації розглянув заяву гр. Цідилка Володимира Олександровича (м. Городок, пров. Чернишевського, 6, кв. 7) щодо питання призначення субсидії і, враховуючи Закон України «Про захист персональних даних», повідомляє наступне.
З 1 жовтня 2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», згідно з якою установлено соціальні норми житла і соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії.
Зокрема, соціальна норма житла для індивідуального опалення, на яку надається субсидія, становить 13,65 кв. метра опалювальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство. У разі використання природного газу для індивідуального опалення соціальний норматив складає 7 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період, за користування газовою плитою в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — 9 куб. метрів на одну особу на місяць (до 01.10.2014 норма споживання природного газу на опалення складала 11 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр площі на місяць в опалювальний період, за користування газовою плитою в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — 18,3 куб. метра на одну особу на місяць).
Крім того, залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування природним газом на потреби індивідуального опалення визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів. Згідно з додатком до вказаної постанови для Хмельницької області коригуючий коефіцієнт для індивідуальних житлових будинків становить 1,097, для багатоквартирних житлових будинків — 0,526.
У листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.10.2014
№ 7/10-11963 зазначено, що індивідуальні житлові будинки — це одноповерхові, що складаються з однієї, двох та більше квартир, або індивідуальні двоповерхові, що складаються з однієї, двох квартир; багатоквартирні житлові будинки — це дво- і більше поверхові житлові будинки.
За інформацією управління соціального захисту населення Городоцької райдержадміністрації, гр. Цідилко В. О. проживає у багатоквартирному (двоповерховому) житловому будинку.
Отже, при розрахунку заявнику субсидії враховано соціальний норматив користування природним газом на потреби індивідуального опалення, який визначався з урахуванням коригуючого коефіцієнта встановленого для багатоквартирних будинків (0,526).
Вищевказаною постановою, також внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії», згідно з якими змінюється розрахунок обов’язкового відсотка платежу сім’ї, який визначається для кожного господарства індивідуально у наступному по-
рядку:
— обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередні 6 місяців;
— визначається середньомісячний дохід на одну особу (середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства);
— дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2014 році — 1176 грн.);
— отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15% (за базовий варіант взято обов’язкову плату за житлово-комунальні послуги у розмірі 15% доходу родини при доході одного члена сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів).
Відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995
№ 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 № 1050 із змінами і доповненнями), субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.
Гр. Цідилку В. О. призначено субсидію на оплату комунальних послуг на опалювальний період 2014/15 року з урахуванням вимог вищезазначених постанов Кабінету Міністрів України.
Заявнику направлено письмову відповідь, в якій надано вищезазначену інформацію та розрахунок розміру субсидії на оплату комунальних послуг».