Уже вдруге зал відеоконференцзв’язку Сервісного центру ПАТ «Хмельницькообленерго» став місцем проведення чергової прес-конференції генерального директора компанії, депутата обласної ради Олександра Шпака. Участь у ній за допомогою відеоконференцзв’язку взяли одночасно близько сорока журналістів як обласних газет, радіо і телебачення, так і засобів масової інформації у районах та містах області, які зібралися у Кам’янець-Подільському МРЕМ, Дунаєвецькому, Летичівському, Чемеровецькому та Шепетівському районах електричних мереж. Сучасний рівень технічного оснащення компанії дозволяє без додаткових затрат часу і коштів збирати в режимі реального часу таку велику кількість працівників ЗМІ.

Бути в числі перших
Найголовнішими віхами діяльності компанії за останній час Олександр Шпак назвав успішне подолання осінньо-зимового періоду і забезпечення проведення виборів Президента України.
— Для енергетиків це тест на професійність і здатність забезпечувати споживачів надійним і безперебійним електропостачанням, — наголосив Олександр Леонідович. — І хоч енергетика нині перебуває у складних умовах, але працюють шахти, виробляють електричну енергію електростанції, покриваючи те навантаження, яке створюють споживачі. І наша компанія надійно виконує й свою місію у діяльності базової галузі, якою є енергетика.
На тлі загального спаду в економіці, в області спостерігається невеликий приріст споживання електроенергії населенням та підприємствами сфери послуг. Тому обсяги передачі електричної енергії не тільки не зменшуються, а за минулий рік навіть зросли на 2,5 відсотка. За 2013 рік і п’ять місяців цього року компанія повністю розрахувалася за покупну електроенергію, що свідчить про високий рівень організації роботи колективу енергетиків по збору коштів і виконанню своєї місії із забезпечення потреб споживачів у повному обсязі і повернення коштів усім, хто вклав свою працю у видобуток палива, виробництво і передачу електричної енергії. І це в ситуації, коли не всі споживачі вчасно розраховуються за спожиту електроенергію. Зокрема, водоканали та деякі бюджетні організації.
Протягом минулого року компанія повністю виконала великий обсяг капітальних інвестицій, освоївши 73 мільйони гривень. Проведено ремонтних робіт на суму більше 37 мільйонів гривень, що забезпечило надійну роботу в осінньо-зимовий період без аварій і відключень. Узимку область споживала щомісяця більш ніж по 200 мільйонів кіловат-годин електроенергії.
Окрім основних видів діяльності, компанія має науково-технічну лабораторію і своє виробництво. Так, майже всі обленерго України, Укрзалізниця, всі енергокомпанії Білорусі з успіхом використовують пересувні лабораторії повірки трансформаторів струму та напруги, які виробляє Хмельницькобленерго. Сьогодні вона удосконалена та модернізована і викликає велику зацікавленість фахівців з інших держав. Проводиться необхідна сертифікація, і незабаром лабораторія буде представлена на європейському ринку.
На нещодавній міжнародній виставці «Елком 2014» була представлена лабораторія для енергоаудиту розподільчих мереж. Вона укомплектована усіма засобами вимірювань, які дозволяють практично «поставити діагноз» електричній мережі, що включає в себе лінії електропередач, трансформаторні підстанції, щити, комутаційну апаратуру, виявити точки чи ділянки мережі, де відбуваються втрати електричної енергії, для того, щоб їх усунути. На сьогодні лабораторій з набором таких функцій промисловість не випускає. Це нова розробка науково-технічної лабораторії товариства, яка дозволяє енергетикам проводити не лише діагностику, але й енергоаудит електромереж.
Нещодавно отримано патент України на нову конструкцію силового трансформатора. Розробляється промисловий зразок. Цей трансформатор принципово відрізняється від тих, що використовуються в енергетиці світу з часів Тесли і Доливо-Добровольського. Відрізняється від типових поширених зразків унікальними властивостями, які будуть цікавими не лише енергетикам України, а також колегам з Європи і усього світу.
Розплачуються сумлінні споживачі
— Зі збільшенням споживання електричної енергії населенням області зросли і обсяги її крадіжок, — звернув увагу журналістів Олександр Шпак. — Вони сьогодні мають масовий характер. Уже виявлені цілі злочинні угруповання, які втручаються в облік електроенергії, знижують показники лічильників, підробляють пломби. І відбувається це у зговорі з несумлінними споживачами електроенергії. Мабуть, не всі знають, що нещодавно введено кримінальну відповідальність за розкрадання електроенергії.
При цьому короткотермінову вигоду окремих людей оплачують сумлінні споживачі, які крадіжками не займаються. І хоч це досить часто відбувається на виду у сусідів, але ніхто не бажає псувати стосунки, нерви чи настрій.
— Я хотів би загострити увагу мешканців області на крадіжках електроенергії, — наголосив Олександр Леонідович. — Якщо ми хочемо жити цивілізовано, йдучи в Європу, то там такі речі ніхто не терпить. Якщо на їхніх очах хтось краде і вони знають, що за це розплачується суспільство, то ніколи не мовчать. І у нас для цього є телефони гарячої лінії, є телефон кол-центру, за яким можна безоплатно зателефонувати з будь-якого населеного пункту області. Цей дзвінок може бути анонімним, але компанія завжди реагує на сигнали про розкрадання електричної енергії. Також хочу зазначити, що сьогодні у нас діють спеціальні бригади, оснащені найсучаснішими приладами, які дозволяють швидко виявляти небаланси електроенергії, споживачів, котрі її крадуть.
Де є розуміння територіальних громад
Компанія була ініціатором розробки і затвердження обласної програми відновлення зовнішнього освітлення, прийнятої обласною радою і підтриманої обласною держадміністрацією. Вона передбачала відновлення зовнішнього освітлення у першу чергу там, де проходять автомагістралі, в райцентрах і великих населених пунктах. Адже не секрет, що в багатьох селах виросло ціле покоління, яке не бачило зовнішнього освітлення. А є й такі села, де освітлення не було ще при Радянському Союзі.
Але відновлюється таке освітлення лише там, де є розуміння і взаємодія з територіальними громадами. А найпродуктивніша співпраця налагоджена у Ярмолинецькому, Дунаєвецькому, Кам’янець-Подільському, Красилівському, Летичівському, Деражнянському, Волочиському, Ново-
ушицькому районах. Саме тут проведені найбільші обсяги робіт з відновлення зовнішнього освітлення.
— Ми вважаємо, що коли у країні профіцит електричної енергії, то її можна використовувати для зовнішнього освітлення. Україна має сяяти, як Люксембург, — наголосив Олександр Шпак. — Так ми підвищуємо соціальну функцію електричної енергії. Ці питання ініціюємо не тільки в області, але й на державному рівні.
Про те, чого не видно
Практично 70 відсотків усіх коштів, які компанія отримує за рахунок тарифу, спрямовується на модернізацію і підтримання у справному технічному стані електричних мереж. Мало хто звертає увагу на те, що в населених пунктах на опорах, де раніше було три-п’ять і більше проводів, з’являються ізольовані самонесучі проводи, які мають вищу пропускну здатність, захищені від атмосферних впливів, вони безпечніші для населення та навколишнього середовища. А нові мережі будуються тільки на таких проводах.
Кілька років тому почався перехід на нову форму організації експлуатації та ремонтів електромереж і технологічного обладнання, який передбачає відмову від традиційної системи ППР (планово-попереджувальних ремонтів). На заміну йому прийшло проведення ремонтів обладнання необхідного рівня та об’єму за результатами діагностики. Для цього всі підрозділи оснащені цифровими лазерними пірометрами, а департамент високовольтних електромереж (ДВЕМ) тепловізорами, вимірювачами часткових розрядів, іншим діагностичним обладнанням та пересувними діагностичними лабораторіями і майстернями.
На 2014 рік заплановано побудувати і реконструювати ЛЕП 10 кВ — 12,626 кілометра, ЛЕП 0,4 кВ — 16,746 кілометра, в т. ч. 15,457 кілометра з використанням ізольованого проводу. Побудувати шість розвантажувальних трансформаторних підстанцій, продовжити реконструкцію підстанції «Славута» із заміною трьох масляних вимикачів 110 кВ на сучасні елегазові, підстанції «Ріпна» (Волочиський район) із заміною запобіжників типу ПСН-35 на сучасний вакуумний вимикач 35 кВ та заміною двох ввідних масляних вимикачів 10 кВ на вакуумні. Планується введення в експлуатацію найсучаснішої підстанції закритого типу 110/10 кВ «Прибузька» в місті Хмельницькому.
Передача та постачання електроенергії — це не лише лінії електропередачі та продаж електроенергії. Це і розвиток каналів цифрового зв’язку, створення АСКОЕ (автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії), Call-центру, і придбання автовишок, ямобурів, засобів малої механізації, установок для регенерації трансформаторного масла, стендів для повірки електролічильників тощо, якими компанія сьогодні оснащена завдяки постійному оновленню свого ремонтного господарства.
Наявний технічний стан електромереж потребує значних коштів на їх повне відновлення та реконструкцію. Відповідно до Програми модернізації електричних мереж на 2012—2015 роки ця сума складає понад 1 мільярд 200 мільйонів гривень, або щорічно більше 300 мільйонів гривень. На жаль, таких коштів на сьогодні немає. У щорічну інвестиційну програму, яку схвалює НКРЕ, закладається лише близько 70 мільйонів гривень.
Та навіть за таких умов, правильно обираючи пріоритети, компанія віднаходить можливості підтримувати сталу роботу системи і надійне електропостачання споживачів, поступово нарощувати темпи відновлення електричних мереж, скорочувати технологічні витрати електроенергії на її транспортування та скорочувати витрати на обслуговування, контроль і ревізію обладнання.
— Оскільки наша країна взяла курс на Євросоюз, то я — прихильник того, щоб відкрити ринок приватизації для європейських компаній, — поділився своїм баченням майбутньої приватизації компанії Олександр Шпак. — Якби у нас були створені умови для приходу їхніх інвесторів, то від цього виграє насамперед споживач.