Важко  навіть сказати, в яку сферу нашого життя не заповзла  корупція. Хіба що трава  сама по собі до сонця тягнеться. А людина — до мрій. Батьки  мріють, аби їхні діти жили краще, ніж вони.  Заможніше, а значить,   престижніше. Престиж  у цих мріях починається з  професії. Тобто — вищої освіти,   яка відкриє дорогу до кар’єри. А вже  інститутів, університетів, академій у нас зараз стільки,  що й важко вибрати, куди  нащадку податись.  До речі, за даними департаменту  освіти і науки облдержадміністрації, в області   44 тисячі чоловік навчається у вишах і лише 14 тисяч —  у професійно-технічних закладах.


Але  саме університетський диплом, на переконання батьків, це — престиж.  До престижу тягнуть ледь не за вуха: дарма, що юристом чи економістом  чадо не працюватиме, бо не має здібностей. Пусте, аби в батьків були гроші. Спочатку батьківські гроші вкладаються в шкільні атестати, потім — в дипломи, потім — у пошуки роботи.  
Наша редакційна  пошта традиційно поповнюється листами, в яких читачі  скаржаться на корупцію, яка  буяє  на фініші навчального року в освітніх екзаменаційних нутрощах, як черв’як у вазонному горняті: причаїться звідкілясь у корені і точить, точить... Цьогоріч у  травні-червні  таких повідомлень прийшло два: з Ярмолинець і  Славутського району. Зміст майже ідентичний. Ось наводжу дослівно  рядки із славутського послання: ”...у нас в школі випускникам ставлять оцінки  по должностях батьків. І за гроші. Мій внук плаче і розказує, яка неправда. Нічого не знає, а в кінці фініш хороший. Ще й випишуть атестат з 12 балами. Тільки ці хлопці і дівчата в науці пеньки... Прошу не передавати листа в район, бо в директора брат начальник...”. Інші скаржаться,  що батьки-заробітчани   дітей по року не бачать, а всі шкільні справи з учителями залагоджують валютою  з-за  кордону.
Нині на сайтах всіх  райдерж-
адміністрацій, управлінь  є повідомлення про телефони “гарячої  антикорупційної лінії”, та, здебільшого, ”гарячих”  повідомлень від громадян на цих сайтах немає. Хіба кілька — анонімних. Люди не звикли довіряти владі, яку також вважають корумпованою. Зате варто зайти на форум будь-якого вишу: від комунальних — до національних, і там прочитаєте і прізвища викладачів-хабарників, і суми  за освітні послуги. Від «престижного» вступу, ціна якого коливається від однієї тисячі до п’яти, десяти тисяч доларів, — до курсових і дипломних робіт. Найменша «ставка» курсової — три тисячі гривень, дипломної — п’ять тисяч гривень. Тобто, заплатив, і морочитись з науковою роботою немає потреби. А в кінці навчання батьки ще й диплом куплять.  Правда, у сторінці форумів одного з наших  універів прочитала: “Дають і будуть давати, бо є кому брати. А пеньків вистачить на всіх...”.
“Золоті” пеньки беруться не звідкілясь. Щороку, у час вступних іспитів,   боротьба йде вже не за якість знань абітурієнтів, а за кількісне наповнення всіх факультетів, філій  студентами,  тож доводить-
ся хапати ледь не з вулиці, усе нижче опускаючи планку вступного набору. Яка тут якість, аби ліцензії не позбавили!  Потім цей вал сірої посередності зависає чавунною гирею  над навчальним  процесом.  І починається шелест гривень та доларів  у залікових.  Звісно, є серед викладацького  легіону честолюбні диваки, які не беруть хабарів, а вимагають від студентів вчитись. Та, очевидно, це  вже винятки. Бо якщо і далі  форуми вишів пістрявітимуть “таксами” за освітні послуги   при вступі, у здаванні курсових, захистах дипломів, то про яку європейську освіту, про які болонські модулі та дипломи міжнародного  зразка можна вести мову? Адже через реально низьку  якість знань студентів і відсутність   державницької політики  у  стратегії  вищої школи українська освіта перебуває у кризовій ситуації, про яку вже давно і стурбовано  ведуть мову і науковці, і  національно свідомі політики.
Чи можна подолати корупцію в освіті? Як сказати спочатку вчителю,  потім професору  “зась”? Виявляється, можна, якщо навчання без хабара стане реальним, а не формальним принципом керівництва освітнім закладом.   Антикорупційні схеми   вже  діють   у значній  частині вишів насамперед  недержавної форми власності: бо чим іще, як не прозорим навчанням приватний  інститут, університет  підтримає чесну  репутацію у конкурентному середовищі?
Поблукавши форумами, найменше нарікань на викладачів та навчальний процес я відшукала на сайті  Хмельницького інституту соціальних технологій відкритого університету “Україна”. Це не стало для мене несподіванкою, адже про систему внутрішнього контролю за  прозорістю навчального процесу знала уже й раніше від ректора інституту, кандидата педагогічних наук Михайла Чайковського. Головне  у цьому контролі — моральний фактор. Як розповів Михайло Євгенович,  ректорат запровадив у свій час навіть анонімні анкети для студентів: хто  з однокурсників давав хабарі і хто з викладачів брав? Не кожен  факт корупційної змови    можна довести юридично, але  моральний  осуд — річ переконлива і дійова.
Далі. В інституті  унеможливили  так званий “ручний” фактор під час здачі тестів, заліків, екзаменів.
— У нас вже майже 10 років, — розповідає Михайло Євгенович, — запроваджена в навчальний процес  модульно-рейтингова система навчання студентів.  Важливою складовою ланкою  цього процесу є система поточного і підсумкового контролю знань студентів у тестовій формі на персональних комп’ютерах. Ця система забезпечує об’єктивність оцінювання і рівні умови та вимоги до всіх, хто проходить тестування. Завдяки безпосередньому  “спілкуванню” з комп’ютером  відсутній суб’єктивний вплив екзаменатора. На відміну від багатьох аналогічних програм наші студенти одразу по закінченні тестування можуть побачити на дисплеї та отримати у роздрукованому вигляді результати тестування із вказаними помилками.
Крім цього, обмеження в часі унеможливлює користування допоміжними матеріалами, забороненими на іспитах та заліках. Різнотипність варіантів тестів та відповідей мінімізує елемент вгадування. Комп’ютерна тестова програма захищена від несанкціонованого доступу  паролями, в тому числі від завчасного проходження тестування одноденним паролем. Звичайно іспити, на яких вимагається демонстрування  практичних вмінь та навичок, масаж (його освоюють майбутні реабілітологи та соціальні працівники — Т. С.), наприклад, проводяться комплексно, без обмеження тестами.
Значить, шлях до “безконтактного” іспиту лежить через комп’ютер? Отже,  цей шлях доступний і у вишах, і в школах. Бо кого вчимо? Де згодом братимемо  спеціалістів? Жахливі плоди корупційних схем вже показала наша українська  війна. Через відсутність професійно підготовлених кадрів у наскрізь корумпованій верхівці Українська армія зазнала  жахливих  втрат, загинули десятки, а може, й сотні   наших воїнів. Так, армія виявилась незахищеною і майже знищеною режимом зрадника-Януковича.  Але відкрилось й інше: бездарність корумпованого  командування.
На тлі загальнодержавної  трагедії, якою стала війна,  можливо,  не варта уваги  інформація,  яка облетіла всі  місцеві ЗМІ: в одному з районів спіймано на хабарі директора сільської школи  і невдаху-кандидатку на посаду вчителя англійської мови. Претендентка  купувала професійне місце за 200 доларів та накриту “поляну” за 1260 гривень. Звісно, це дрібниця з мільйонними “відкатами” та хабарами, якими  й досі  послуговується так звана “еліта”. Але суть в іншому: якщо учителька в школі, чи  вихователька в дитсадку  “купують ” місце, то, за логікою, не відмовляться й самі  від батьківських подачок. Тобто, що посієш, те пожнеш.  Але хто тоді вчитиме наших дітей  виростати чесними і працьовитими?