«Я навчаюся у Києві. Закінчую II курс коледжу. Вступав після 9 класу. Через останні зміни правил вступу до вищих навчальних закладів, хочу спробувати скласти ЗНО і вступити до вишу, щоб не втрачати два роки. Адже, кажуть, тепер випускник коледжу після складання ЗНО потрапляє  на перший курс ВНЗ.
Шановна редакціє, роз’ясніть, будь ласка, на сторінках газети, за яких умов я маю право скласти тести ЗНО. А також цікаво, чи повинен я проходити тести обов’язково в Києві, де навчаюся і тимчасово проживаю, чи можна у Старокостянтинові, звідки я родом і де закінчував школу.
З повагою Олег Тимчук, студент».


Ми попрохали надати роз’яснення заступника начальника управління, начальника відділу професійної освіти та кадрової роботи департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації Валентину Скоропуд:
«Коледж — це вищий навчальний заклад  I-II рівня акредитації, який надає і спеціальну, і загальноосвітню підготовку. Зазвичай студенти коледжу, які вступили після 9 класу, проходять повний курс загальноосвітньої підготовки за два роки, хоча у деяких закладах — і за три. Раджу Олегові звернутися із заявою до директора коледжу з проханням видати довідку про те, що після закінчення другого курсу (якщо загальноосвітня підготовка в закладі здобувається за 2 роки)  заклад надасть йому атестат про повну загальну середню освіту. За наявності такої довідки ви отримаєте допуск до складання ЗНО, а, отримавши атестат, допуск до конкурсу сертифікатів ЗНО у вишах.
Відповідно до чинного положення про видачу документів про освіту, професійно-технічні навчальні заклади та навчальні заклади I-II рівнів акредитації замовляють та виготовляють для своїх студентів такі атестати, і вони зберігаються в особовій справі. Зазвичай видають їх одночасно з дипломами після закінчення навчання. Нагадую, що цьогоріч реєстрація на ЗНО триває з 5  січня по 20 лютого включно. Тож у ці строки і слід здати довідку, де вказано очікувану дату отримання атестата про повну загальну середню освіту (себто червень 2015 року), разом з пакетом необхідних документів до регіонального центру оцінювання якості освіти. Якщо навчання відбувається на контрактній основі, то атестат виготовляється за кошти фізичних осіб, а якщо на бюджетній — то державним коштом».
За словами Катерини Трофименко, реєстратора ЗНО по місту Хмельницькому, відповідно до порядку реєстрації на ЗНО 2015 року, випускники минулих років та учні (слухачі, студенти) ПТУ, ВНЗ I-II рівнів акредитації самостійно обирають місце проходження тестування ЗНО з визначених предметів, відповідно до яких буде здійснено розподіл за пунктами тестування. Для таких учасників ЗНО сертифікати та інформаційні матеріали надсилаються рекомендованим листом за адресою, зазначеною в заяві-реєстраційній картці, і такі учасники спрямовуються до пунктів тестування відповідно до вказаної ними адреси перебування.
Якщо бажаючий скласти ЗНО, приміром, навчається в Києві, то на тестування з української мови та літератури, яке цьогоріч відбудеться 24 квітня, можна вказати у реєстраційній картці адресу у Києві. А на інші предмети, які складаються у червні, можна окремо зазначити, до прикладу, постійну адресу проживання, адресу батьків, на яку прийде запрошення із зазначенням найближчого пункту проходження ЗНО. На сайті центру оцінювання якості освіти у розділі «Порядок реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні 2015 року»  це детально роз’яснено.
Необхідне консультування, допомогу в оформленні реєстраційної картки, формуванні пакета реєстраційних документів, у тому числі зразок бланка довідки студентам коледжів або професійно-технічних закладів про очікувану дату отримання атестата про повну загальну середню освіту можна отримати у пунктах реєстрації ЗНО, які діють у містах Хмельницькому, Кам’янці-Подільському, Шепетівці.
В обласному центрі пункт реєстрації ЗНО знаходиться за адресою: проспект Миру, 101-а (в приміщенні ХІ МАУП), тел. 71-60-24.