Педагоги області поряд із колегами зі всієї України відстоюють у суді своє право на доплату за престижність у розмірі 20 відсотків від посадового окладу, встановлену Кабміном у березні 2011 року. Адже нині, за інформацією департаменту освіти і науки облдержадміністрації, у різних районах місцева влада встановила різний розмір надбавки, залежно від фонду заробітної плати, скориставшись постановою Кабміну від 25 березня 2014 року №88.

Цим документом, нагадаємо, встановлено граничний розмір надбавки за престижність, себто від 0 до 20 відсотків. А суму доплати визначають керівники установ освіти на місцях.
«ПВ» дізналися, що, до прикладу, у Городоцькому районі доплата складає 10 відсотків, у Полонському 9 відсотків, у Старокостянтинівському 15 відсотків, у Новоушицькому 20 відсотків, у Старосинявському 10 відсотків...
Після тривалих конфліктів, які виникли ще з жовтня минулого року між педагогічними працівниками і управлінням освіти Волочиської РДА (через дефіцит коштів тамтешнім вчителям зняли доплату ще в останні місяці минулого року), нині в районі розмір доплати для вчителів міських шкіл становить 20 відсотків, сільських — 10 відсотків.
«Окремі райони мали змогу доплачувати 20 відсотків до кінця 2014 року, — розповідає Валентина Блажиєвська, начальник відділу загальної середньої та дошкільної освіти департаменту освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації. — А подекуди, керуючись березневою постановою, довели до відома педпрацівників інформацію про суттєві зміни в умовах оплати праці і вже торік з вересня, у когось — з листопада, жовтня — доплачували і 5, і 10, і 15 відсотків.
У Деражнянському районі з січня 2015 року через нестачу коштів учителям виплачують всього 2 відсотки, але, за численними скаргами педагогічних колективів, районної профспілки до департаменту, виходить, що керівник відділу освіти офіційно, за два місяці, про істотні зміни в оплаті праці людей не попередила. Нині це питання вивчається райдержадміністрацією, районною радою, фінансовим управлінням. Можливо, за кілька місяців, ближче до літа, коли зменшаться витрати на комунальні платежі, район зможе виплатити освітянам і 20 відсотків».
За словами Валентини Блажиєвської, у деяких районах фонд оплати праці все-таки дозволив запланувати виплату 20 відсотків надбавки за престижність впродовж усіх місяців 2015 року. Зокрема, йдеться про Дунаєвецький та інші райони, у яких проведено достатню оптимізацію освітньої мережі і немає перевитрат на утримання одного учня.
«Згідно з новим бюджетним кодексом, ця доплата не є обов’язковою, — кажуть у відділі освіти Старокостянтинівської райдержадміністрації. — Тим більше, освіті району катастрофічно не вистачає коштів з державної субвенції на оплату комунальних витрат. Ми попрохали департамент освіти і науки облдержадміністрації звернутися до Міністерства фінансів, зарадити у ситуації... Тим не менш, у нас збережено оплату оздоровчих, лікарняних педпрацівникам. На прохання директорів шкіл, найближчим часом розробимо разом із профспілковою організацією положення про призначення диференційованої надбавки за престижність учителям. У кого кращі показники учнівської успішності, перемог вихованців в предметних олімпіадах, конкурсах, вища успішність за підсумками ЗНО, методичні напрацювання, тих педколективи закладів і будуть рекомендувати на нарахування доплати у 20 відсотків. Дехто отримає і 5, хтось і 10 відсотків».
Поки на місцях з’ясовують, як не обділити вчителів (а в області, за інформацією обласної організації профспілки працівників освіти і науки, нараховується 60236 членів цієї організації, і, за даними Головного управління статистики, 18,6 тисячі вчителів загальноосвітніх навчальних закладів (торік було 19,1 тисячі), в Інтернеті з’явилося повідомлення, що профспілка працівників освіти і науки України позивається до уряду з вимогою повернути педагогам двадцятивідсоткову надбавку до посадового окладу.