Нині українська армія потребує підготовленого резерву. Формування у допризовної молоді патріотичної свідомості, національної гідності, почуття священного обов’язку оберігати рідну землю покладено державою на освіту. Як і початкова військова підготовка, з наданням теоретичних і, звичайно, практичних навичок. Тож «ПВ» дізнавалися, чи достатньо забезпечена середня школа засобами, аби проводити саме практичну підготовку майбутніх захисників Вітчизни.

Є ВСЕ, КРІМ ЗБРОЇ І ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ
«За результатами цьогорічної перевірки обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, наш заклад за рівнем організації викладання «Захисту Вітчизни» визнано кращим в районі», — каже директор Зіньківського НВК Марія Вох. І справді, у цьому зразковому за всіма показниками закладі Віньковецького району ще забудовники передбачили окреме приміщення для кабінету з допризовної підготовки, кімнату для зберігання зброї, тир для стрільби з малокаліберної зброї. Є у школи навіть протирадіаційне сховище, де відпрацьовують навчальні евакуації.
Керівництво школи і викладач «Захисту Вітчизни» Олег Храпливий пвідтримують навчальну базу у відмінному стані. І підготовка у школярів, наскільки це дозволяють можливості, якісна. Недарма ж чимало випускників вступають до військових вишів, закладів МВС, служать офіцерами. Ось і нині випускники Олександр Зубок, Олександр Марчук мужньо несуть службу в АТО, на передовій. Сьогоднішні учні продовжують славні традиції: на районних, міжрайонних змаганнях традиційно займають перші місця з кульової стрільби. Нещодавно на обласній спартакіаді з вогневої підготовки одинадцятикласник Віталій Ковальчук виборов 3 місце. «Причому тут ми з дітьми відпрацьовували стрільбу з пневматичної гвинтівки, бо інакшої зброї не маємо, — наголошує Олег Храпливий, — а там учні стріляли з малокаліберної».
 Звісно, є плакати, стенди, відеопрезентації. «Але програма вимагає розібрати-скласти автомат, спорядити магазин патронами, розібрати гранату (вийняти запал), відпрацювати вогневий рубіж з малокаліберної гвинтівки, — продовжує Олег Григорович. А ми маємо лише пневматичні гвинтівки, та дерев’яні навчальні автомати для відпрацювання стройових прийомів, ці автомати не розбираються».
За словами вчителя, до 1996 року у школі було все потрібне, крім бойових автоматів. Та потім прийшла вказівка з Міністерства оборони, і військкомати вилучили і навчальну, і бойову (малокаліберні гвинтівки) зброю, крім пневматичних гвинтівок. А півтора року тому військкомат забрав з кабінетів «ЗВ» і комплекти хімічного захисту, прилади ВПХР (військовий пакет хімічної розвідки), дозиметри для визначення радіації, які зберігалися ще з 80-х років минулого століття. Зосталися лише протигази і респіратори, теж старі-престарі, а повинні поновлюватися хоча б раз на три роки. Торік на обласній нараді, пригадує Олег Храпливий, викладачі «Захисту Вітчизни» усіх районів області звернулися з проханням до представника обласного військкомату: придбати хоча б по одному навчальному автомату на кожен район. Але...
 Віктор Ткач, викладач «Захисту Вітчизни» з сусідньої Пилипо-Олександрівської ЗОШ I-III ступенів каже, що крім навчальних автоматів, потрібні навчальні гранати, кулі для пневматичних гвинтівок, укомплектовані медичні сумки... У цьому закладі, до речі, також національно-патріотичне виховання — на високому рівні, активно діє шкільна козацька організація «Молода Січ», спортивно-патріотичний гурток «Джури», вихованці якого стають переможцями районних змагань з кульової стрільби. Необхідна саме підтримка засобами практичної підготовки допризовників.
ПРИЧИНА — У СИГНАЛІЗАЦІЇ?
Чому ж так вийшло, що взяти до рук навчальну зброю — автомат чи малокаліберну гвинтівку, «понюхати пороху» переважній більшості школярів-допризовників щастить лише раз на рік (може, єдиний перед армією) на обласних навчально-польових зборах, де і складають залік зі стрільби? За версією вчителів «ЗВ», навчальну зброю вилучили зі шкіл через те, що освіта начебто не могла забезпечити належне її збереження. А точніше — заплатити за сигналізацію, підключену до відділків міліції. Чому вилучили засоби хімзахисту, дозиметри, взагалі не відають.
Анатолій Назаренко, підполковник запасу, методист предмету «Захист Вітчизни» обласного інституту післядипломної педагогічної освіти посилається на Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання від 2002 року, схвалену президентом. Там же йдеться про те, що «відповідальність за організацію та проведення допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання несуть у межах повноважень міністерства та інші центральні та місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування». Обласний військкомат і департамент освіти і науки ОДА зобов’язані сприяти зміцненню та вдосконаленню навчально- матеріальної бази закладів освіти, відповідно до розпорядження керівництва області.
За найсвіжішим наказом міністра освіти С. Квіта про посилення національно-патріотичного виховання, зброю мають повернути у кабінети «ЗВ». «Однак, ме-
ханізму для цього немає», — констатує А. Назаренко. Тому поки що практична допризовна підготовка в школах тримається на «голому ентузіазмі та патріотичному настрої» вчителів і громадських активістів. «Я йду на базар, купую набої для пневматичної зброї, мастило, щоб ту зброю почистити, — зізнається Анатолій Петрович, який викладає «Захист Вітчизни» в Іванковецькій ЗОШ Хмельницького району. — Приміром, завдяки голові міського комітету Товариства сприяння обороні Володимиру Ковальчуку, який придбав своїм коштом навчальні автомати і роздав на школи району та обласного центру, є можливість відпрацювати з учнями практичні навички. Є один автомат у базовій школі в Городоцькому районі... «Ви не згущуйте фарби, не все на автоматі, гранаті зав’язано, у бою перемагає не автомат, а дух,— каже наприкінці нашої зустрічі Анатолій Назаренко. І додає: Але повинна бути ретельно виписана і матеріально забезпечена державна програма практичної допризовної підготовки в школі».
Освітянські чиновники полюбляють говорити про якість освіти. А військові — мусять виконувати план по мобілізації. То хто ж допоможе у цей непростий час хлопцям і дівчатам, яким завтра ставати до оборони країни, набути бодай елементарних практичних навичок самозахисту в сучасній війні?