Нещодавно до Хмельницької інфекційної лікарні потрапила 62-річна жінка з симптомами ботулізму.

Виявилося, що за тиждень до цього жінка їла домашній свинячий паштет із свинини, який був законсервований у 2022 році, розповіли в Хмельницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Спершу жінку госпіталізували до інфекційного відділення центральної районної лікарні Слобідко-Кульчієвецької сільської ради Кам’янець-Подільського району, та через кілька годин хвору направили до Хмельницької інфекційної лікарні. Їй одразу ж медики ввели протиботулінічну сироватку, хвора перебувала в реанімаційному відділенні.

«Після введення сироватки її стан покращився і був середньої важкості. Їй стало легше дихати, ковтати, але вона ще потребувала лікування», — зазначили медики.
В обласному центрі конт- ролю та профілактики хвороб також розповіли, що після вживання паштету жінка лише через вісім днів із симптомами, притаманними ботулізму, звернулася до лікарів.
Доречно зазначити, що це вже третій випадок ботулізму, виявленого цьогоріч у нашій області. Загалом за чотири місяці поточного року в Україні вже було зафіксовано 25 випадків захворювання на ботулізм, з-поміж яких — троє дітей. На жаль, зафіксовано і один летальний випадок через цю небезпечну хворобу.
— Загалом улюбленими сезонами цієї небезпечної хвороби є літо-осінь, коли господині активно займаються консервацією продуктів, — розповідають у Кам’янець-Подільському районному управлінні Держ- продспоживслужби в Хмельницькій області.
— І саме консерви — овочеві, фруктові, грибні, м’ясні, рибні стають основною причиною захворювання. А також споживання копченостей, в’яленої та сушеної риби, особливо приготовлених у домашніх умовах з порушенням гігієни, та продукція, упакована під вакуумом.
Ботулізм — це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико- інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікроорганізмами групи клостридій.
Збудник Clostridium botulіnum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів — витримують навіть кип’ятіння протягом 5 годин. А гинуть при температурі 1200 С через 30 хвилин. Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут — ботулотоксин.
А зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження, забруднених клостридіями.
Характерно, що спори клостридій містяться в зараженому продукті нерівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживають в їжу ті ділянки продукту, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин.
Загальноприйняті в домашніх умовах способи обробки харчових продуктів, такі як консервування в банках, копчення, маринування, соління та інші, не приводять до знищення збудників ботулізму та їх спор і при тривалому збереженні в цих продуктах може утворитися токсин. А от токсин клостридій – ботулотоксин — починає вироблятися тільки без доступу кисню.
В створених умовах, де відсутній кисень, наприклад у герметично закритих консервованих овочах, фруктах і грибах, які були погано промиті і оброблені термічно або непатраній рибі — мікроби ботулізму проростають і виробляють токсин. Саме такі умови створюються при домашньому консервуванні м’яса, риби, птиці, грибів та приготуванні соленої, копченої риби, м’яса, птиці.
Тому слід пам’ятати: інфіковані ботулізмом харчові продукти не змінюють своїх зовнішніх ознак. Виняток — консерви, у разі інфікування Clostridium botulinum бувають здуті — бомбажні.
Дуже важливо знати, що клінічна картина ботулізму залежить не від типу збудника, а від дози токсину та початку введення лікувальної антитоксичної сироватки.
Так, інкубаційний період (період часу від моменту зараження до клінічних проявів) при ботулізмі становить від кількох годин до 2-8 діб. І чим він коротший, тим важче отруєння. При найбільш важких випадках інкубаційний період триває не більше 24 годин.
Що стосується клінічного перебігу ботулізму, то він найчастіше поступовий. За всією розмаїтістю симптоматики початкового періоду захворювання виділяють три найтиповіші варіанти його розвитку:   з диспептичним синдромом,  з розладом зору та  з порушенням дихання.
Тому серед перших ознак, які мають насторожити, — порушення зору, виникнення м’язової слабкості, поява сухості у роті, відчуття «туману», двоїння предметів, «сітка» перед очима, далекозорість.
Через те, що ботулізм важке захворювання, що викликає незворотні наслідки і може призвести до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично не рекомендується!
Отож з метою попередження випадків захворювання необхідно завжди дотримуватися профілактичних заходів щодо виникнення ботулізму:
- насамперед — це суворе дотримання основних санітарно-гігієнічних правил при обробці, зберіганні та приготуванні продуктів харчування і сировини;
- ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;
-   не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;
-   не купувати на стихійних ринках копчену, солену та в’ялену рибу, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
-   купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть у закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;
- вживати грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, так як технологія та рецептура їх приготування розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;
-  необхідно ретельно очищати і промивати продукти проточною водою, швидко і ретельно видаляти кишки при післязабійному розчленуванні туші, чистити рибу негайно після вилову, для консервування використовувати лише свіжі, добро- якісні продукти;
-  треба суворо дотримуватись рекомендованих правил обробки банок та теплової обробки продуктів. Домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано короткий термін.
Тож не забувайте найважливішого правила — хворобу легше попередити, ніж лікувати. В жодному разі не ігноруйте вищезазначених порад Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області, які допоможуть вберегти ваше життя.