На історичному факультеті Кам’янець-Подільського національного університету  імені Івана Огієнка відбулося відкриття виставки унікальних документів часів ОУН, які знайдені у лісі між селами Кадиївці та Залісся-1, що на Кам’янеччині. Понад півстоліття вони пролежали у землі в молочному бідоні —  пожитки та документи, що належали останнім представникам підпілля Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН.


Взимку 2012 року бідон випадково знайшов кам’янчанин, учитель багатопрофільного навчально-реабілітаційного комплексу Юрій Тарнавський. Близько двох років знахідка зберігалася у нього, доки за участі журналіста газети “Подолянин” Наталії Ярової та відомого українського історика, директора Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича не була передана до центру досліджень визвольного руху, що діє при Національному музеї “Тюрма на Лонцького” у Львові.
Нині з документами працюють реставратори та науковці центру. З часом вони будуть виставлені у вільний доступ в електронному архіві визвольного руху avr.org.ua, що є спільним проектом центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею “Тюрма на Лонцького”. На сьогодні в Е-архіві доступні копії 15844 документів з різних регіонів України.
Як розповів керівник архіву центру досліджень визвольного руху Андрій Усач,  архів містить в основному інформаційні видання підпілля ОУН — брошури та листівки, а також зошити із рукописними нотатками та фото. Більшість знайденого датується 1945-1950 роками, за винятком двох брошур 1935 та 1941 років.
— Для нас  цінним є те, що архів знайдено за межами Західної України. В селі Кадиївці на Хмельниччині ще з вересня 1941 р. діяв досить потужний осередок підпілля ОУН. Певний час там розміщувався навіть Кам’янець-Подільський окружний провід ОУН. Учасниками підпілля було чимало місцевих мешканців, більшість з яких пізніше репресували нацистські та радянські спецслужби. Особливо цінна частина архіву — 8 фото підпільників у чудовому стані, —  відзначив Андрій Усач.
Уже вдалося встановити особи більшості осіб на фотографіях. Це — Василь Николин (Мороз, Хмель, Богдан), уродженець с. Олексинці Борщівського р-ну Тернопільської області,  провідник Віньковецького надрайону ОУН, Роман — зв’язковий кур’єр Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН, підпільник Володимир Старенький (Богун), уродженець Вінниччини, та друкарки Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН Лариса і Тамара.
     Їхні долі відомі:  Тамара була важко пораненою захоплена у криївці в селі П’ятничани Орининського району 26 грудня 1949 р. В Орининській районній лікарні, де її тримали під наглядом, вона позривала бинти з ран і померла, стікши кров’ю;  Лариса загинула 21 вересня 1950 р. у бою на хуторі Кудринецька Зелена Мельниця-Подільського (нині — Борщівського) району Тернопільської області; Старенький (Богун) загинув 7 липня 1951 р. у бою біля села Ожигівка Володарського району Київської області; Роман був захоплений біля села Чаньків Дунаєвецького району 4 жовтня 1951 р. і перевербований — погодився співпрацювати із радянськими спецслужбами; Николин (Богдан) загинув у бою у Віньковецькому районі 20 листопада 1951 року.
Не виключено, що хтось із зображених на знайдених  фото осіб і закопав архів, але поки немає можливості встановити  деталі. Окрім документів,  у бідоні також виявили шматки тканини, декілька десятків пар нових жіночих бавовняних панчіх, набір для гоління (лезо, помазок, півпляшки одеколону), близько десятка нових кишенькових дзеркалець і дещо із посуду. Частину ОУНівських листівок, які були в багатьох примірниках, та деякі речі, що містилися в бідоні,  передані до Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. За словами директора музею Віктора Травінського, до цього часу у фондах музею не було оригінальних документів Кам’янецького проводу ОУН, тож ці листівки значно збагатять експозицію.
Тема діяльності Організації українських націоналістів на Поділлі у 40-50-х роках ХХ ст. наразі мало досліджена і знайдені документи дають привід для здійснення нових розвідок, зокрема, й опитування місцевих мешканців у Кадиївцях і навколишніх селах, котрі могли бути очевидцями тих подій. Щоб спонукати до цього молодих дослідників, газета “Подолянин” спільно з міським осередком “Просвіти” представить усі знайдені документи студентам історичного факультету К-ПНУ ім. І. Огієнка, а також усім охочим.