У минулі вихідні, з 24 по 26 червня, відоме плеядою Героїв Праці та традиціями успішного хліборобства  село Летава Чемеровецького району перетворилося на величезний концертний майданчик. Для участі у всеукраїнському фестивалі-конкурсі творчості сільської молоді «Летавчанка» збирає друзів» до зореносної Летави з’їхалося більше двохсот юних аматорів з різних регіонів України — від Луганської до Закарпатської областей. Не просто з регіонів — а саме з сіл: адже ідея патріотичної акції — показати і підтримати талановиту молодь українського села.

Юні учасники фестивального марафону змагалися за перемогу в трьох вікових категоріях у номінаціях «Хореографія», «Вокал», «Інструментальне виконавство», «Художнє читання» та «Декоративно-прикладне мистецтво» і довели, що сільська обдарована молодь — це гідне майбутнє національної культури в її глибинному, народному сенсі. Це — джерельце живої спадкоємної традиції, як земля, вода, як збережені кількома сільськими поколіннями пісня, вишиванка, пам’ять.
У наш час дуже непросто влаштовувати у селі, навіть такому потужному, як Летава, всеукраїнські культурні акції. Але летавчани це змогли, фактично відродили єдиний в області сільський фестиваль. До речі, «Летавчанка» має свою історію народження і виживання. Цьогорічний фестиваль – ювілейний: перший відбувся десять років тому, у 2006-му, і його натхненниками, як і нинішнього року, стали двоє активних людей: керівник зразкового хореографічного колективу «Летавчанка» місцевого Будинку культури Оксана Домбровецька і голова сільськогосподарського колективного господарства «Летава», Герой України Михайло Шаповал. Фестиваль започаткувався як регіональний, і тричі «Летавчанка» збирала до свого села українську юнь. Як народилася тоді ідея? Розповідає Оксана Домбровецька:
— Наш зразковий танцювальний колектив «Летавчанка» часто брав участь у різних фестивалях, конкурсах. Святкова масштабність мене завжди захоплювала. А ще — хотілося показати розмаїття української сільської культури у нас, в Летаві. Остаточно це бажання утвердилося після розмови з керівником хореографічного колективу «Селянська зірочка» з села Нова Наталівка Генічеського району Херсонської області, яка сказала: «І село у нас гарне, і традиції чудові, от лише господаря в селі немає, тому й важко щось організувати». А я собі подумала: а в нас і село гарне, і господар є, Михайло Васильович Шаповал. Поділилася з ним ідеєю провести хореографічний конкурс, скликати до Летави українських танцюристів із сіл. Михайло Васильович цю ідею підтримав, хоча, звісно, міг би й відмовити, мовляв, часи скрутні, не до танців і пісень, аби ще й їх фінансувати. І ми провели у 2006 році цей фестиваль, запросили понад 300 учасників: від Чернівець — до Криму. Конкурсні виступи оцінювало професійне журі на чолі з народним артистом України, професором Дмитром Мухарським.
На жаль, оголошений щорічним фестиваль «Летавчанка» збирає друзів» останніх шість років не проводився, бо через обставини пані Оксана кілька років не працювала з колективом. Та доля повернула на сцену талановиту вчительку. Минулого року Оксана Домбровецька відновила заняття «Летавчанки» з 80 юними учасниками.
І ось з активною підтримкою, в тому числі й меценатською, вже фестивальна «Летавчанка» знову зібрала аматорські колективи: з Луганської, Херсонської, Чернівецької, Івано-Франківської, Вінницької, Миколаївської, Закарпатської областей, а найбільше — з Хмельницької. Традиційно левову частку фінансової допомоги надало рідне господарство «Летава» на чолі з Михайлом Шаповалом. «Село тоді сильне, коли розвивається не лише економічно, а й соціально, культурно, духовно, а наші діти — це надія на повноцінне його відродження», — переконаний Герой України.
Ідею амбітних летавчан підтримали Хмельницька обласна і Чемеровецька районна державні адміністрації, обласна і районна ради, управління культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації, відділ культури Чемеровецької РДА, а фахівці обласного науково-методичного центру культури і мистецтва (ОНМЦКМ) допомогли професійно організувати і провести чудове свято разом з працівниками Летавського сільського Будинку культури, педколективом місцевої школи.
— Всеукраїнський фестиваль «Летавчанка» збирає друзів» десять років тому був першим на Хмельниччині і другим в Україні, де свої таланти в хореографічному мистецтві демонструвала сільська молодь. Тому відновлення сільської фестивальної традиції вже в кількох жанрах дуже знакове, обнадійливе. Чемеровеччина — традиційно сільський, хліборобський регіон, зокрема Летава, де є всі можливості для проведення подібних всеукраїнських акцій. І я переконана, що за такої широкої підтримки: від влади — до громади, цей фестиваль збиратиме друзів уже постійно, — розповідає заступник директора ОНМЦКМ, яка особисто доклала чимало зусиль для організації акції, Олена Ільїнська.
Ледь не все село зібралося на ошатному стадіоні біля Будинку культури, де відкривався фестиваль-конкурс. Прийшли повболівати за своїх та гостями помилуватися. Адже було на що подивитися: вже самі костюми учасників красномовно свідчили про самобутню народну куль-туру.
Дівчата та хлопці із задоволенням розповідають про народні строї рідного краю. До учасників із зразкового ансамблю пісні і танцю «Червона калина» з села Чуньків Заставнівського району Чернівецької області постійно підходять люди, розпитують про народні костюми. «Оце — капелюшанка, — показує на незвичайний, прикрашений бісером та намистом з квітами головний убір учасниця гурту Анжела. — А цей видовжений кептарик називається лейбиком, його навіть у спеку носили, бо з овечої шкірки, а вона «дихає», не парить, дає затінок», — розповідає дівчина.
Ось у давньому традиційному вбранні свого села крокують у святковій колоні учасники зразкового ансамблю «Первоцвіт» з села Капустяни Тростянецького району Він-ниччини, колектив – цьогорічний лауреат (третє місце) всеукраїнського хореографічного конкурсу імені П. Вірського.
Крокує поруч із херсонцями народний аматорський танцювальний колектив «Гомін Карпат», який приїхав з села Нижній Вербіж  Коломийського району Івано-Франківської області. Посланці від Херсонщини — танцюристи, бандуристи і вокалісти Таврійської школи мистецтв Голопристанського району — вперше на Хмельниччині. Своїх вихованців привезла до Летави директор школи Олена Дворецька. «Всій Україні потрібні такі акції, особливо молоді, яка відчуває неабиякий інте-рес до національного мистецтва. Повірте, на півдні ми так само любимо Україну, вболіваємо,  як і на заході, і нині нам треба частіше спілкуватися, особливо молоді», — каже пані Олена.
Спілкування української молоді тривало і на сцені, де юні таланти змагалися у танцях, піснях, інструментальному та декоративно-прикладному мистецтві, а також за кулісами фестивалю, де діти знаходили нових друзів з різних сіл України, раділи зустрічі, літу, спільному захопленню — народним мистецтвом.
— Дивлюсь на наших учасників фестивалю і згадую себе дитиною, — розповідає член журі, народна артистка України, солістка Хмельницької обласної філармонії, співачка Марія Ясіновська. — Я також виросла у маленькому селі на Тернопільщині. Музична школа, сільський церковний хор — мої перші мистецькі університети… Українське село багате талантами, їх потрібно виявляти, підтримувати, врешті — любити. Вірю, що серед нинішніх учасників є такі, що прославлять Україну і наше мистецтво, — сказала відома співачка.
Гран-прі цьогорічного летавського ювілейного фестивалю здобув зразковий ансамбль пісні і танцю «Червона калина» з села Чуньків Заставнівського району Чернівецької області.
Втім, фестиваль — це, насамперед — барвисте, радісне свято, яке залишає по собі яскраві враження, які хочеться відчути знову і знову. Отже, до наступного літа, фестивальна Летаво?