Справжньою катастрофою обернулася для Кам’янець-Подільського районного споживчого товариства, здавалося б, безневинна здача в оренду  в 2010 році м’ясного, а за ним і молочного павільйонів центрального міського ринку, що перебуває на балансі цього підприємства. За час, відколи тут, даруйте на слові, «пустили свиню під стіл...», райспоживтовариство зазнало колосальних збитків, пережило нищівну пожежу, відчуження сотень квадратних метрів площі. Такого «партнерства» не можуть здихатися і досі.
Ще б пак, фігурантів по суті спланованого, як переконують конкретні факти,  рейдерського захоплення, вміло покривають «професіонали» із правоохоронних органів: слідчі, судді, експерти…
Надзвичайна подія – масштабна пожежа, що сталася на території ринку минулого року, і не розслідується належним чином ще й  досі, за іронією долі, саме тепер розставила всі крапки над «і».  В тому, що метою орендарів  був не розвиток кооперації, а рейдерське захоплення павільйонів, тут вже й не сумніваються.

Синім вогнем та ясним полум’ям
  25 вересня 2015 року, після завершення робочого дня,  о 16 годині 50 хвилин загорівся молочний павільйон центрального ринку в Кам’янці-Подільському. Пожежу  виявили, як свідчать пожежні, лише через двадцять хвилин. Горіло так «добре», що вогонь миттю перекинувся на сусідні кіоски. П’ять із них вигоріли дотла. На жаль, ні вони, ні молочний павільйон застраховані не були.
Приватний підприємець Ірина Беребелюх скаржиться: нічого не врятували, все згоріло. Тож  уже вісім місяців, як погорільці торгують на вулиці. Колега Наталя Герасименко  «влетіла» ще більше – згорів і її ларьок, і чоловіка. А от літня вже жінка, приватний підприємець Ольга Височанська, на очах якої все й відбувалося, втратила не тільки два переповнених шпалерами кіоски, а й здоров’я. Бідолаху, що від сліз та розпачу втрачала свідомість, відливали водою.
Як же сталася пожежа і хто зрештою несе законну відповідальність за завдані збитки? Заступник голови правління Кам’янець-Подільського  РайСТ Світлана Лайтер  розповідає, що ще в 2010 році приміщення молочного павільйону здали в оренду приватному підприємцю Ігорю  Абросімову.  Однак той фактично господарську діяльність не вів, та й використовував приміщення не за призначенням, залучав суборендарів. Вони за документами й здійснювали певні ремонтні роботи. Тому  з 1 грудня  2014 року РайСТ уклало договір оренди напряму  з одним із них, приватним підприємцем Володимиром Бернацьким. Саме через коротке замикання в холодильних установках на орендованій ним площі і спалахнула пожежа – доводить керівниця.  
На наш запит отримуємо й копію згаданого договору, в якій, зокрема, йдеться про те, що орендар зобов’язується: по-перше, «забезпечувати додержання протипожежних вимог, стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду»; по-друге, «несе матеріальну відповідальність перед Орендодавцем за збитки, заподіяні об’єкту оренди, пожежею, що сталася з вини Орендаря…»
З’ясувалося, ніякої матеріальної відповідальності пан Бернадський не поніс, передусім тому, що винуватим себе не вважає. Більше того, він  саме себе й виставляє постраждалим. Тож поки триває судова тяганина, саме адміністрація центрального ринку та райспоживтовариства, як розповіли погорільці,  всілякими способами допомагає їм відновити бізнес.
Пожежі могло б і не бути… Як і біди
  У головному управлінні ДСНС України в Хмельницькій області з охорони Кам’янця-Подільського розповідають, що разом із фахівцями Хмельницької науково-дослідної пожежно-технічної лабораторії детально дослідивши згарище і відкинувши версію про навмисний підпал, вилучили електропроводку, на якій чітко проглядалися сліди короткого замикання. Тож технічний висновок № 77/77  від 05/10 2015 року вказує на те, що ймовірною причиною пожежі є коротке замикання електромережі в молочному павільйоні.  У цьому документі, складеному аж на 19 аркушах, йдеться про те, що центральна частина орендованого приміщення, звідки й почалося займання, була перенасичена холодильними агрегатами.  
 Начальник другого державного пожежно-рятувального загону Олег Іванюк повідомив, що погодження із пожежною службою на оренду павільйону в ФОП Володимира Бернадського немає.  Ні він, ні орендодавець із проханням провести обстеження та вказати недоліки не зверталися. А через запроваджений Президентом мораторій на здійснення самостійних перевірок діяти  першими пожежні не мали  права.  Більше того, монтаж електромереж у молочному павільйоні орендарі здійснили самотужки, а не з допомогою спеціалізованих служб, як належить за законом. Тож не мали дозволу й від міського РЕСУ.
Наслідки такого, пробачте, нехлюйства вражаючі. Головний інспектор місцевої пожежної служби Олександр Заболотний розповідає: «Коли почали гасіння пожежі, то дали енергетикам команду знеструмити територію ринку. Та  коли подали перший струмінь води, електричні іскри пішли салютом. Виявилося, орендарі підключили павільйон до мережі аж за кілометр від ринку. При цьому керівництво  ринку не попередили. Тож, аби загасити пожежу, РЕС змушений був відключати від електромережі фактично півміста.
А найстрашніше те, що під час гасіння пожежі через гідроудар та сильний вітер із пожежної драбини зірвався 25-літній рятівник. На свою біду він упав на залитий (теж самовільно) бетоном майданчик, з якого на 15-20 сантиметрів угору стриміла арматура, яка прошила його тіло наскрізь… Хвалити Бога, кам’янецькі медики хлопця врятували, проте, він на все життя залишився інвалідом.
Підводні камені
Все, здавалося б, стає зрозумілим. Та от диво!  Досудове розслідування в кримінальному провадженні від 26.09. 2015 року за частиною 1 статті 270 КК України, стосовно порушення вимог пожежної безпеки, зупинилося намертво й перебуває фактично в тому ж стані, що і майже дев’ять місяців тому.  Замість оперативних слідчих дій Кам’янець-Подільське районне споживче товариство з місцевого відділу поліції отримує лише відписки. Після скарг його очільниці Валентини Дяконової на протиправну бездіяльність слідчих здійснюється формальна заміна так би мовити «шила на швайку». Бездіяльного слідчого Р. В. Онуфрієва змінює такий же, перепрошуєм, аморфний М. О. Панчишин.
Навіть акт про пожежу та технічний висновок № 77/77, складений працівниками дослідно-випробовувальної лабораторії ГУ ДСНС України в Хмельницькій області,  як повідомила Дяконова, належним чином не завірений.
У це неможливо повірити, але  і досі немає інформації на якій стадії перебуває судово-будівельна експертиза. Експерт це пояснює відсутністю необхідних документів, та яких не уточнює. Слідчий документи не вимагає, хоча минає майже рік.
Та поки слідчі дії, дивним чином,  затягувалися, в протилежної сторони, себто орендарів, усе йшло як по маслу. Так Хмельницький господарський суд задовільнив позов ФОП Ігоря Абросімова проти  райспоживтовариства.  І присудив повернути йому 337 тисяч гривень, які він нібито потратив на ремонт павільйону. Однак навіть не готівкою, а чомусь саме квадратними метрами. Навіть при тому, що за документами замовниками таких робіт були приватні підприємці Бринюк та Бернадський.
Але це ще не верх цинізму.  Як розповів Сергій Чернявський, директор дочірнього підприємства споживчого товариства комерційно-заготівельне підприємство «Кам’янець-Подільський», підкріплений позитивним рішенням суду, «всевладний» Амбросімов ще й  претендує на 99,99 частки приміщення згорілого молочного павільйону. Рішення Хмельницького суду, між іншим, Рівненський апеляційний залишив без змін.
30 травня виконавча служба Кам’янець-Подільського управління юстиції розпорядилася накласти арешт на майно згорілого молочного павільйону. Сергій Чернявський показує нам те, що залишилося від нього й не стримує обурення. Як можна повернути майно, що згоріло?! За роз’ясненням райспоживтовариство звернулося до міністра юстиції України Павла Петренка.  
Звідки ж все-таки беруть виток підводні течії? Від самого початку. Це в 2010 році приватний підприємець Ігор Абросімов виглядав як скромний орендар ковбасного павільйону. Тепер же успішний  чоловік  володіє  54,4 відсотка його площі! Все почалося з невинної оренди та дивних преференцій, які охоче надавав своєму протеже попередній керівник райспоживтовариства  у вигляді права на приватизацію частки нерухомого майна фактично за кожен здійснений крок до нібито безумовних поліпшень приміщення.
Тож намірів привласнити й решту площ Амбросімов разом із своїми компаньйонами не залишив і після пожежі, а вперто рухався до своєї мети.
Загалом листування голови правління  райспоживтовариства  з різними  правоохоронними  органами Хмельниччини та їхні бюрократичні відписки складають уже більше сотні аркушів!
«Моя думка така, що це все було спрацьовано по заказу. Як треба було орендарям, так і вели себе слідчі та експерти», —  говорить Валентина Дяконова.
 Нещодавно ж її скарга на протиправну бездіяльність працівників місцевої поліції  лягла на стіл голови Національної поліції Хатії Деканоїдзе.
Лиш 11 травня 2016 року т. в. о. начальника Кам’янець-Подільського відділу поліції  І. С. Кшемінський в офіційному листі повідомив, що Кам’янець-Подільське РСТ визнано нарешті в даному кримінальному провадженні потерпілим.
Замість епілогу
Всі зібрані факти нам  здаються переконливими. Але заради об’єктивності  готові вислухати й можливі заперечення ФОП Володимира Бернадського та його «наставника» Ігоря Абросімова. Якщо, звісно,  їм  знайдеться, що сказати.  
Не зрозумілими нам здаються і дії кам’янець-подільських слідчих, які  завели цю кримінальну справу фактично в глухий кут. Чи варто було, аби така ганьба виносилася з області  аж на міністерський рівень? Це коли на рахунку  поліції Хмельниччини так багато насправді хороших справ, у чому неодноразово переконувалися «Подільські вісті».
Примітно, що саме від таких  ситуацій делікатно відхрещується й прокуратура, адже подібні  кримінальні справи, на думку її реформаторів,  не входять до захисту державних інтересів, тож це нібито не зовсім і її парафія. Виходить, держава фактично дає негласну згоду на подібні шахрайства?
Стосовно ж  суддів, які  частенько готові за винагороду біле назвати чорним, а тепер ще й  отримують від держави додатковий бонус у вигляді фантастичних окладів і пенсій – віри до них немає  у народі ніякої.
Тож на завершення хочеться побажати Кам’янець-Подільському райспоживтовариству, яке працює на сьогодні, як з’ясувалося, рентабельно,  справедливого правосуддя,  принциповішої позиції у виборі партнерів  та якіснішого контролю за веденням бізнесу.