Троє випускників шкіл —   з Хмельницького, Кам’янця-Подільського та Шепетівки отримали за підсумками ЗНО омріяні 200 балів. Перемогу подільським ерудитам принесли тести з української мови і літератури (двоє учасників) та третій — з біології.

Розлогішої картини підсумків ЗНО серед випускників освітніх закладів у Вінницькому регіональному центрі оцінювання якості освіти (ВРЦОЯО) поки що не дають, оскільки триває обробка і аналіз усіх даних Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Втім, за загальними результатами, які оприлюднені на сайті УЦОЯО, уже можна зробити певні висновки. Скажімо, із зареєстрованих 267172 осіб, які брали участь у ЗНО, по 200 балів отримали 258 випускників з усієї України.
З них — 67 випускників склали на 200 балів тести з української мови і літератури, і цей предмет став лідером з-поміж інших. За математику отримали 200 балів 48 осіб, 22 учні — з історії. Російську мову на 200 балів здолали 3 випускники, а от англійську — 34 особи. Двісті балів за хімію отримали 27 осіб, біологію — 17, географію на найвищий бал «потягнув» один випускник.
Яке місце у рейтингу підсумків ЗНО займе Хмельниччина, поки що невідомо. Втім, результати за 200 балами скромні. А минулого шепетівського рекорду — по 200 балів за двома тестуваннями: з української мови і літератури та з історії отримала випускниця школи-гімназії Євгенія Солодка, — цього року не подолав ніхто. Проте Шепетівка таки зберегла лідируючі позиції і цього року.
Втім, скромні результати ЗНО як в області, так і в Україні, на думку експертів та педагогів, — це, значною мірою, результат постійних освітніх лихоманок, у які перетворилися недовершені реформи минулих років. А ще — демографічний шкільний «провал». «Цього року на Хмельниччині було 7300 випускників, тоді як торік — 8890», — повідомила методист ВРЦОЯО Ірина Ковальчук.
За даними ВРЦОЯО, у минулому році на Хмельниччині було 39 осіб, що отримали 200 балів за ЗНО. Нагадаємо, що зовнішнє тестування розпочалося у 2008 році, і в ньому найвищий бал в області отримали 17 осіб. Найурожайнішим для області виявився 2010 рік: 200-бальні сертифікати дісталися 45 учасникам ЗНО.
Попри все, тестування — значний і вагомий досвід для кожного його учасника. Адже сертифікат дає можливість обирати подальшу освітню дорогу. Та й обходиться багатьом учасникам ЗНО не просто додатковими заняттями з обраних для тестування предметів, а заняттями з репетиторами. До прикладу, на виході з пунктів ЗНО активісти громадської організації «ОПОРА» проводили експрес-опитування учасників тестування, чи важкі були завдання, як готувались і т. д. Понад 20 відсотків опитаних учасників ЗНО в обласному центрі відповіли, що займались додатково з репетиторами. Плата за репетиторські послуги для підготовки учня до тестування в середньому — 1200 гривень на місяць.