З нагоди знаменної дати у сесійній залі обласної ради відбулася науково-практична конференція «Педагогічні традиції та інновації в сучасному освітньому просторі ВНЗ» та педагогічні читання, присвячені пам’яті засновника вищого навчального закладу, видатного науковця, педагога Миколи Дарманського.

На урочистому засіданні колектив академії, працівників та студентів вітали поважні гості: керівники обласної ради та обласної державної адміністрації, департаменту освіти і науки, представники Національної академії педагогічних наук України та Міністерства освіти і науки України, депутат Верховної Ради Андрій Шинькович, керівники провідних вишів області, представники установ та громадських організацій. Згадали поіменно засновників та керівників закладу: від педагогічних курсів у 1921 році до педагогічної академії, яка готує не лише високопрофесійних педагогів для краю та всієї держави, а й науковців, управлінців.
Цей значний поступ вдалося зробити саме завдяки      мудрості, далекоглядності, професійності Миколи Миколайовича Дарманського, який вивів педучилище на нові обрії — коледжу, гуманітарно-педагогічного інституту, а з 2006 року — гуманітарно-педагогічної академії. Нині це один із найпрестижніших вишів краю.
«Завдяки Миколі Дарманському, організатору освіти на Поділлі, чимало було зроблено у розвитку галузі вперше, — наголосила почесний гість свята, академік-секретар відділення пофесійної освіти та освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України, дійсний член НАПНУ, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки Неля Ничкало. — Вперше народилася ідея щодо особливих соціально-педагогічних умов управління освітою в регіоні та врахування регіональних особливостей у підготовці вчителя. Вперше створено багаторівневу ступеневу систему підготовки вчителя. І нині в академії реально існує ця система та увінчується підготовкою науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації». Закономірно, що академії під керівництвом доктора педагогічних наук, професора Інни Михайлівни Шоробури, колективу, який свято шанує настанови талановитого фундатора освіти М. М. Дарманського, вдалося розбудувати заклад і примножити надбання.
Вагому роль у поступі відіграє наукова робота. В академії на постійній основі працюють десятки докторів наук, професорів, 95 кандидатів наук, доцентів. За 16 років працівниками закладу захищено 7 докторських та 83 кандидатські дисертації із 13 наукових напрямів та 28 спеціальностей. Тут створено спеціалізовану раду із правом прийняття до захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора та кандидата педагогічних наук. Видаються збірники наукових праць, які мають міжнародний індекс М. Коперника. Заклад став ініціатором проведення міжнародних, всеукраїнських, регіональних науково-практичних конференцій. На трьох факультетах академії функціонує 13 кафедр. Ступенева підготовка фахівців здійснюється за 9 напрямками та 13 спеціальностями. Планується ліцензування спеціальності «Журналістика».
У постійно діючій аспірантурі навчається 17 аспірантів. І, до речі, у 2016 році відкрито аспірантуру за спеціальностями «Науки про освіту» та «Професійна освіта». Нині працюють над відкриттям аспірантур з теорії та методики управління освітою та з української літератури. Прикметно, зауважила Неля Ничкало, що в академії приділяють величезну увагу педагогічній практиці як надважливій складовій становлення педагога. Нині у багатьох вишах держави цей напрямок занехаяно, але у ХГПА, навпаки, є аж 65 видів педпрактики! Важливим напрямком розвитку науки і практики є постійно діючі на базі закладу 10 регіональних науково-дослідницьких лабораторій — відділень НАПН та НАН України, де здійснюють прикладні дослідження процесу освіти, культури, історії краю, педагогічної спадщини визначних освітян. Студенти активно беруть участь у науково-дослідницькому пошуку, посідають призові місця у всеукраїнських конкурсах та олімпіадах. Ефективною є співпраця академії з НАПН України та вишами Хмельниччини щодо розвитку традицій української та впровадження стандартів європейської освіти. Крім того, внеском академії, спільно з обласною владою, у розбудову якісної освіти, заохочення до творчого пошуку педагогів-новаторів та науковців краю стало запровадження щорічної обласної премії імені Миколи Дарманського в галузі освіти і науки. В рамках ювілейних урочистостей і цьогоріч, водинадцяте, цією премією нагороджено: в номінації «Кращий директор загальноосвітнього закладу» — Валентину Савчук, директора Поляхівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-колегіум» Теофіпольського району, в номінації «Кращий завідувач ДНЗ» — Олену Новодворчук, завідувача ДНЗ «Калинка»    с. Великі Каленичі Полонського району, в номінації «Кращий викладач» — Галину Стукан, професора кафедри української мови та літератури ХГПА, кандидата педагогічних наук, доцента, в номінації «Кращий вчитель» — Ліну Кочергіну, вчителя української мови та літератури Шепетівського НВК №1 у складі «ЗОШ І-ІІ ступенів та ліцей», в номінації « Кращий класний керівник» — Валентину Підгородецьку, класного керівника Кам’янець-Подільської ЗОШ №15, в номінації «Кращий вихователь» — Валентину Халатову, вихователя Нетішинського ДНЗ (ясла-садок) № 4 «Вогник», в номінації «Кращий науковець» — Олександра Діденка, начальника кафедри педагогіки та соціально-економічних дисциплін факультету іноземних мов та гуманітарних дисциплін НА ДПСУ ім. Б. Хмельницького, доктора педагогічних наук, професора, а також Віталія Мацька, завідувача кафедри української мови та літератури ХГПА, доктора філологічних наук, професора, та Михайла Чайковського, ректора Хмельницького інституту соціальних технологій ВНЗ «Україна», професора, доктора педагогічних наук.
А ювілярів — колектив академії на чолі з ректором І. М. Шоробурою нагороджено почесною грамотою НАПН України за підписом президента академії Василя Кременя. Високу академічну нагороду — медаль «Костянтин Ушинський» академік-секретар Неля Ничкало вручила доктору педагогічних наук, професору, декану факультету початкової освіти та філології ХГПА Інні Ящук. Грамотами та подяками НАПНУ, обласної ради та облдержадміністрації, подяками від депутата Верховної Ради Андрія Шиньковича вшановано низку на- уковців, працівників вишу. Учасників урочистостей та конференції прорадували концертом кращі творчі колективи вишу.