«Попри те, що немало жителів Хмельниччини через засоби масової інформації звертаються з проханням надати матеріальну допомогу на лікування за кордоном, серед них практично немає урологічних хворих, — каже завідувач урологічного відділення Хмельницької обласної лікарні Станіслав Собчинський. Адже у нашому відділенні запроваджена достатня кількість сучасних методик, і щоб отримати медичну допомогу високого рівня, урологічним хворим не треба шукати порятунку десь-інде», — підсумовує мій співрозмовник.

Зрештою, для пацієнтів лікарні багато важить ім’я самого Станіслава Собчинського. Досвід і професіоналізм лікаря — це той фундамент, на який опирається кожен хворий. Та й у професійних колах добре знають, що головний уролог Хмельницької області вже давно торує стежки на міжнародні з’їзди, симпозіуми і переймає досвід новітніх технологій у лікуванні урологічних хвороб. Зокрема, сечокам’яної, досить розповсюдженої на території нашої області.
— Станіславе Антоновичу, чи й справді рівень захворюваності на сечокам’яну хворобу у нас вищий, аніж в інших регіонах країни?
— Так. Пов’язано це з жорсткою водою. І, як не дивно, у Городоцькому, Чемеровецькому, Кам’янець-Подільському і Волочиському районах, там, де маємо джерела збручанської води, таких хворих найбільше. Постійне вживання цієї води і призводить до розвитку сечокам’яної хвороби. А у чітко визначених дозах збручанська вода допомагає лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту і сечовідних шляхів. До речі, половина хворих відділення мають саме сечокам’яну проблему.
— І на яку ж допомогу можуть вони розраховувати?
— У відділенні застосовуємо п’ять основних методик, враховуючи індивідуальні особливості хвороби кожного пацієнта. Це — розчинення солей та каменів — літоліз. Або ж подрібнюємо камені електромагнітними хвилями, в результаті чого вони виводяться природним шляхом. Застосовуємо також і метод контактної літотрипсії, коли доступ до нирки проводиться ендоскопічним шляхом, через прокол, діаметром до сантиметра. Контактні літотріптери ендоскопічного характеру дозволяють видаляти камінці з сечоводів у нижній та середній частині через сечовий тракт. А завдяки лапараскопічному методу камені видаляємо через невеличкі проколи. Після таких оперативних втручань хворі вже на другу добу можуть ходити, а на третю — їх виписують додому.
Щоправда, відкриті оперативні втручання також практикуємо, але їх кількість значно менша — 500 у рік, тоді як малотравматичних — понад півтори тисячі. На щастя, маємо сучасне обладнання високого зразка. Згадаю, що наше відділення, мабуть, єдине в Україні, де сконцентровано усе необхідне обладнання. Додам, що ендоскопічним та лапаро-ретроперитонеоскопічним шляхом видаляємо чимало пухлин.
— Довелося чути про те, що Хмельницькі урологи одні з перших в Україні почали застосовувати метод фотодинамічної діагностики при пухлинах сечового міхура?
— Так, це дозволяє швидко діагностувати пухлину і видалити її за допомогою резектоскопа. Наші хірурги пройшли спеціальне навчання і вже набули практичного досвіду. До Хмельницького їдуть лікуватися жителі сусідніх Чернівецької, Вінницької, Житомирської, Тернопільської, Волинської, Івано-Франківської і навіть Київської областей. Адже відділення виконує функції регіонального урологічного центру. Важливо, що тепер операції з приводу пухлини на нирках проводимо лапароскопічним шляхом. Таким чином, хворий в середньому проводить у відділенні сім днів, а двадцять років тому — вісімнадцять. Одужання, безперечно, проходить швидше.
— Аби убезпечити себе від можливої сечокам’яної хвороби, на що, окрім води, порадите звернути увагу?
— Є декілька теорій розвитку сечокам’яної хвороби. За однією, вона виникає через порушення сольового обміну. Тому з часом солі випадають в осад і утворюються камені (це, звісно, тривалий процес). За іншою — коли у людини не вистачає певних ферментів, то білки, які вона вживає, не розщеплюються повністю і стають причиною утворення камінців.
Зважаючи на особливості організму, спадковість, умови, в яких живемо, чим харчуємося (від каменів страждають ті, хто їсть багато м’ясних страв, бобових), треба пам’ятати, що сечокам’яна хвороба може чатувати й на вас. А тому не нехтуйте здоров’ям, консультуйтеся з урологами, регулярно проводьте аналіз сечі та ультразвукові дослідження, оздоровлюйтесь при можливості на курортах. Бо у бажанні бути здоровим — левова частина зусиль кожного з нас.
— Дякую за розмову.