25 березня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оформлення спадщини».

Цим Законом запроваджено звільнення від оподаткування податком з доходу фізичних осіб вартості спадщини, яку від спадкодавця одержують онуки, а також члени сім’ї другого ступеня споріднення, до яких віднесені рідні брати та сестри, баба, дід.
Оскільки при визначенні ставки податку об’єкта спадщини та дарунку застосовуються положення однієї статті Податкового кодексу України, а саме ст. 174, зміни щодо звільнення від оподаткування родичів другого ступеня споріднення та онуків стосуються також договорів дарування.
До прийняття цих змін об’єкти спадщини та дарунок для родичів першого ступеня споріднення оподатковувались за нульовою ставкою, ставка податку для інших спадкоємців чи обдарованих становила п’ять відсотків від вартості майна.
Слід зазначити, що положення вищевказаного Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оформлення спадщини» застосовуються до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року платником податків у вигляді спадщини/дарунка.
Таким чином, з 01.01.2017 особа при отриманні свідоцтва про право на спадщину чи укладанні договору дарування буде звільнена від сплати податку з доходу фізичних осіб, якщо вона є батьком/матір’ю, чоловіком/дружиною, дитиною, у тому числі усиновленою, а також рідним братом/сестрою, бабою/дідом як з боку матері, так і з боку батька, чи онуком по відношенню до спадкодавця/дарувальника.
Крім того, у разі спадкування чи дарування будь-яких об’єктів, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається.