На вулиці знову спека, а у хаті Людмили Волос з села Вівся на Чемеровеччині прохолодно. Та навіть не на це звертаєш увагу, тільки-но переступивши поріг. Адже відразу вловлюєш насичені пахощі трав.
— Пора зараз така, що треба встигнути заготовити лікарські рослини, — каже Людмила Володимирівна. — А потім настоянки з них стануть у помочі при різних хворобах.

Слухаючи її розповідь про властивості подільських трав, аж диву даєшся, що таку величезну силу таїть у собі наша природа. А про травницю Людмилу Волос не один раз вже розповідав “Цілитель”. Читачі, як правило, висловлювали подяку за те, що трав’яні настоянки, які готує Людмила Володимирівна, допомагають у лікуванні чи то щитовидної залози, чи то серцево-судинних захворювань, чи суглобів, або ж аденоми простати, гінекологічних та інших хвороб. Коли людина відчуває поліпшення здоров’я, то, звісно, і хоче адресувати добре щире слово своєму рятівнику, тож таких подяк і далі надходить чимало.
Людмила Володимирівна каже, що вивчає трави ще зі шкільних років. У їхній сім’ї так було прийнято — чи то застуду, чи будь-яке складніше захворювання лікували трав’яними чаями і настоянками.
— Крім того, — пригадує вона, — мама уміла викачувати яйцем та виливала на віск. Тож народна медицина у нас дуже у великій пошані. Мама і тепер іноді при потребі ще береться зняти негативну енергію яйцем. Хоч сама вже у поважному віці, — продовжує наша співбесідниця. — А я з ранньої весни і аж до пізньої осені заготовлюю трави. І в лісах, і на долинах, і ось у себе на городі, бачите, вирощую. Все у мене є: календула, меліса, ехінацея, ромашка лікарська... І п’ятипал, який, до речі, дуже допомагає при захворюванні щитовидної залози.
Сусіди, знайомі та багато односельців знають, що вже давно я готую настоянки з трав, тому приносять мені, хто що зміг зібрати. Хтось несе звіробій, хтось — шипшину, овес, що обов’язково входить до очисних зборів, липовий цвіт, суничиння, спориш... На яку рослину не глянь, будь певен, що вона може допомогти здолати хворобу. Треба тільки знати про її властивості і цікавитися по-справжньому народною медициною.
Свого часу Людмила Волос закінчила Київський університет нетрадиційної медицини, аби поглибити свої знання і пізнати нове. Каже, дехто якраз і запитує, чи має травниця відповідний диплом. Але більшість людей, які шукають допомоги у її настоянках, насамперед прагнуть позитивного результату. Як правило, добру вістку передають один одному. А ще — телефонують, пишуть Людмилі Волос з різних куточків України. Відгуки про травницю з Чемеровеччини були опубліковані у київських, тернопільських, львівських, харківських виданнях.
— Я радію разом з кожною людиною, якій мої трави додали сил для оздоровлення. Іноді й сама думаю: як маю встигнути переробити сотню справ за день? А Бог так дає. Попросіть Господа допомоги і беріться за роботу. Переконаєтеся, що все вдасться. Бо добрі діла обов’язково мають бути в нашому житті.
Так я вчила своїх чотирьох дітей, а тепер цю просту істину передаю і своїм онукам. Думаю, чотирнадцятирічна Христина так само розумітиметься на травах і допомагатиме людям. Бачу по тому, що готова вдосвіта встати і разом зі мною пройти десяток кілометрів, аби зібрати трави...
Мене часто запитують, як готую ту чи іншу настоянку. Хоч як детально розказуватиму, а все одно такою, як у мене, вона не вийде. Бо, крім збору трав, пропорцій, необхідні й інші інгредієнти: твоя душа, твій “сигнал”, твоє прагнення... Все це разом дає настоянці цілющу силу, — продовжує пані Людмила. — Але всім, що знаю, із задоволенням поділюся з моїми друзями, знайомими, читачами газети. Які трави можуть допомогти при тих чи інших хворобах, на що треба звернути увагу, якщо доймають недуги, і багато інших питань можемо разом з’ясувати. Нехай люди телефонують: 067-109-1786.
Ми зобов’язані допомагати один одному, бо всі ходимо по одній землі, під одним небом, — по-філософськи підсумовує нашу розмову Людмила Волос, у хаті якої такі духмяні пахощі різнотрав’я.