Держава гарантує безоплатне та позачергове забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації учасників АТО. Як це питання вирішується в нашій області? Про це нам розповідає директор департаменту праці та соціального захисту облдержадміністрації Світлана ЛУКОМСЬКА:

 — На Хмельниччині протезно-ортопедичну допомогу постраждалим військовослужбовцям надають досвідчені протезисти та ортопеди Хмельницького державного експериментального протезно-ортопедичного підприємства. На підприємстві відповідно до сучасних стандартів реконструйовано будівлю стаціонару первинного, складного протезування та реабілітації, а також виробничі приміщення. Стаціонарне відділення спроможне одночасно надавати реабілітацію 12 особам. Додатково виділено 30 ліжко-місць у приміщенні Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці. Налагоджено тісну співпрацю з військовим госпіталем, закладами охорони здоров’я області.
 — Якими технічними засобами реабілітації забезпечують учасників АТО?
— До технічних та інших засобів реабілітації належать:
— протезні вироби (включаючи протезно-ортопедичні (ортези, протези), ортопедичне взуття);
— засоби для пересування (крісла колісні);
— спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (допоміжні засоби для особистого догляду та захисту: наколінники, налокітники, рукавиці на протез, чохли для кукс верхніх та нижніх кінцівок, вкладиші із силіконової або селевої композиції для кукс верхніх та нижніх кінцівок, подушки протипролежневі та інші);
— допоміжні засоби для особистої гігієни: крісла-стільці, сидіння на унітаз, сидіння-надставки на унітаз, щипці для туалетного паперу, стільці, табурети, сидіння для ванни та душу, східці, підставки для ванни, умивальники);
— допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (палиці, милиці, ходуни, поручні);
— меблі та оснащення (столи, меблі для сидіння, ліжка, матраци протипролежневі, перила та поручні, брусся, опори).
 — Які документи необхідні учасникам АТО для отримання засобів реабілітації?
— Для отримання технічних та інших засобів реабілітації необхідні такі документи: паспорт (копія та оригінал); ідентифікаційний код (копія та оригінал); рішення військово-лікарської комісії чи висновок лікарсько-консультативної комісії про потребу у забезпеченні необхідним виробом; витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видана командиром військової частини (начальником територіального підрозділу), з відомостями про участь в антитерористичній операції (для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців та працівників МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, інших утворених відповідно до законів військових формувань, яким не встановлено інвалідність).
— Куди слід звертатися, Світлано Іванівно?
 — До органу соціального захисту населення міських та районних державних адміністрацій за зареєстрованим місцем проживання або за місцем фактичного проживання учасника АТО.
 Запевняю, що працівники органів соціального захисту населення нададуть ґрунтовну консультацію, ознайомлять з каталогами технічних та інших засобів реабілітації; з відповідним переліком протезно-ортопедичних підприємств, які виконують індивідуальні заявки на безкоштовне виготовлення технічних та інших засобів реабілітації; видадуть направлення.
Особа сама обирає протезно-ортопедичне підприємство, на якому буде проведено протезування (ортезування) або ж забезпечено необхідним технічним засобом реабілітації.
На обраному заявником підприємстві буде проведено огляд учасника АТО та подальший супровід із наданням протезно-ортопедичної допомоги.
— Світлано Іванівно, а як держава дбає про оздоровлення учасників бойових дій? Чи можна, приміром, отримати безплатно путівку на санаторно-курортне лікування?
 — Так, законодавством передбачено забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб, які постраждали під час проведення антитерористичної операції, яким встановлено статус учасника бойових дій чи інваліда війни, відповідно до пункту 19 статті 6 та пункту 1 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Управління соціального захисту населення забезпечують осіб безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів, відповідно до цього Порядку, згідно з медичними рекомендаціями, в міру надходження путівок:
 — учасників бойових дій — щороку, терміном на 18-21 день;
 — інвалідів війни — позачергово, щороку, терміном на 18-21 день.
Для забезпечення путівкою особи повинні перебувати на обліку в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.
Для взяття на облік особа чи її законний представник подає: заяву, медичну довідку лікувальної установи за формою №070/о, копію посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни та документ, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення (видається військкоматом).