Депутати під час чергової 35-ї сесії міської ради підтримали рішення про приєднання до європейської ініціативи «Угода мерів – Схід».

Це найбільший у світі рух за збереження клімату та енергії на місцевому рівні. Європейська ініціатива Угода мерів об'єднує тисячі місцевих органів влади, які добровільно взяли на себе зобов'язання по досягненню кліматичних і енергетичних цілей ЄС.

Місто приєдналось до Угоди мерів у 2015 році, однак тоді Угода мерів була спрямована лише на вирішення питань енергії/сталого розвитку і горизонт планування був здебільшого до 2020 року. Зараз Угода мерів спрямована на вирішення питань енергії і клімату з горизонтом планування до 2050 року. У зв’язку з цим виникла необхідність фактичного перепідписання угоди.

Підписанти зобов'язуються вжити заходів для досягнення мети щодо скорочення викидів парникових газів щонайменше на 35% до 2030 року та адаптації до наслідків зміни клімату, однак зазвичай горизонт планування до 2050 року (Європейські міста зазвичай планують стати кліматично нейтральними, для українських міст (враховуючи ситуацію) рекомендують планувати зменшення викидів щонайменше на 65%).

Громада зобов’язується зробити свій внесок за допомогою таких дій:

  • брати зобов’язання щодо визначення середньострокових та довгострокових цілей, які узгоджуватимуться із цілями ЄС і будуть, щонайменше, не нижчими, ніж національні. Наша мета полягатиме у забезпеченні кліматичної нейтральності до 2050 року з проміжною ціллю скорочення викидів парникових газів до 2030 року щонайменше на 35%. Зважаючи на надзвичайну ситуацію, пов’язану з кліматом, яку ми маємо станом на сьогоднішній день, кліматичні дії стануть нашим пріоритетом;
  • залучати громадян, приватний сектор та органи влади усіх рівнів до реалізації такого бачення і трансформації наших соціально-економічних систем. Ми прагнемо укласти місцеву угоду щодо клімату з усіма зацікавленими сторонами, які допомагатимуть нам у досягненні цих цілей;
  • діяти тепер і разом, щоб розпочати роботу в цьому напрямку і пришвидшити необхідний перехід. Ми будемо розробляти, впроваджувати і звітуватися – в рамках визначених термінів – про план дій, спрямований на досягнення наших цілей. У наших планах буде викладено бачення щодо пом’якшення наслідків і адаптацію до зміни клімату.

З метою виконання відповідних зобов’язань необхідно застосовувати наступний покроковий підхід:

  • підготувати Базовий кадастр викидів і провести Оцінку ризиків і вразливості до змін клімату;
  • подати План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) впродовж двох наступних років, інтегрувати ідеї щодо запобігання змін клімату та адаптації у відповідні політики, стратегії та плани;
  • подавати Звіт про реалізацію щонайменше кожні два роки після затвердження Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату з метою його оцінки, моніторингу та перевірки.