Закони про вибори до ВР і люстрацію, що розглядалися у парламенті минулого тижня, прикували увагу нашого суспільства. Про їх значимість годі говорити.
Ще й не прибули до стін Верховної Ради депутати, а територію заповнювали мітингувальники з плакатами; попереду з’явились кілька металевих бочок, які слугували барабанами. Серед розгорнутих транспарантів: «Хмельниччина — за люстрацію!». Свої гасла у представників Вінниці, Харкова, інших міст, ВО «Свобода». Народ об’єднався, щоб законодавчо провести очищення влади. На жаль, такої одностайності не було у народних обранців. Для цього знадобилося кілька спроб. Проте вже на початку засідання О. Турчинов заявив: «Парламент не розійдеться доти, поки не розгляне «Закон про люстрацію».
Коли ж згадані законопроекти не пройшли, ми зустрілися з народними депутатами від Хмельниччини, щоб дізнатися їхню думку щодо останньої події.


Сергій Лабазюк: «На превеликий жаль, позакулісні ігри у Верховній Раді не дають можливості вчасно реалізувати дуже важливі законопроекти. Сьогодні депутати були перед вибором: підтримати пропозицію Сергія Соболєва і проводити вибори за відкритими партійними списками, або — діючий закон. Народ чекає виборів з надією, що це дасть можливість призупинити війну.
Крім того, треба іти на перезавантаження влади. Ми не маємо права зневажати думку 80 відсотків населення і затягувати цей процес. Зараз під час перерви збираються голови фракцій, Голова Верховної Ради, радитимуться і, думаю, питання впродовж дня ще буде поставлене на голосування та прийняте.
Запропонований варіант не ідеальний, як, до речі, і діючий закон про вибори теж. Особисто я — прихильник того, щоб в Україні було максимум 10 політичних партій, відкриті партійні списки з прізвищами представників кожного регіону, котрі могли б відстоювати інтереси громадян на місцях.
Але сьогодні, коли в країні надто складна економічна та політична ситуації, єдиний вихід — проводити вибори за старою системою, тобто
50 відсотків мажоритарників і 50 — за партійними списками. Але закон про вибори необхідно суттєво удосконалити.
Я буду голосувати за закон про люстрацію, він потрібен. Однак є у ньому «драконівські» поправки. Наприклад, якщо депутат завтра буде в опозиції, то його можна прирівнювати до сепаратиста. Є пункт, де зазначено, що міліціонери, які працювали керівниками слідства, заступниками начальників міліції, заслуговують мало не на розстріл. Такі правки потрібно вилучити.
Проте суспільство вимагає закону про люстрацію вже сьогодні, бо корупція не лише не зникла, а й збільшилася. Тому слід терміново провести люстрацію хоча б у тій формі, що прописана в запропонованому законопроекті. Новий парламент має докласти усіх зусиль, щоб не допустити узурпації влади і злочинного керівництва країною.
Ігор Сабій: «Ще у 2005 році Олег Тягнибок подав перший законопроект про люстрацію. Ми не лише підтримуємо, а й вимагаємо найшвидшого прийняття цього закону. Він дасть можливість реально очистити владу, усунути корупціонерів, агентів колишнього КДБ, нинішнього ФСБ, інших антиукраїнських елементів, які через наше лояльне трудове законодавство вдаються до хитрощів і перебувають на керівних посадах.
А щодо виборів, то позиція фракції однозначна — пропорційні, за відкритими списками. Проте, якщо залишатиметься діючий закон про вибори, то, на наше переконання, треба внести до нього ряд змін».
Олександр Корнійчук: «На фракції «Удар» ми узгодили, що будемо підтримувати законопроекти, винесені сьогодні на розгляд. Якщо залишатиметься діючий закон про вибори, то парламент якісно не зміниться. Я — прихильник голосувати за партійними списками, адже в результаті чітко дотримується партійна дисципліна, важливі рішення приймаються виважено і злагоджено. А депутатів, які представ-
ляють мажоритарні округи, можна вважати некерованими. Переформатування парламенту вкрай необхідне, бо зведеться нанівець ідея, народжена Майданом.
Найближчим часом треба порушити й питання про заміну членів ЦВК. Ми знаємо, хто входить до складу комісії, і цих людей обов’язково треба замінити!».
Віктор Бондар: «У законопроекті про люстрацію чимало суперечливих моментів, які можуть зашкодити. Вивільнення величезної кількості держслужбовців обернеться тим, що вони протистоятимуть теперішній владі. Так було, коли Віктор Ющенко звільнив їх 18 тисяч, і вони опинилися в Партії регіонів.
А щодо виборів парламенту, то доцільніше було б позбавити депутатських мандатів тих, хто підтримував сепаратистів. У період, коли економіка і далі скочується вниз, коли в країні війна, коли назріває реальна загроза дефолту, краще, аби парламент не припиняв роботу».
Зрозуміло, що думки і переконання нардепів від Хмельниччини позначилися і на їхньому голосуванні за згадані законопроекти. У підсумку, знаємо, цього дня Верховна Рада, у якій працювало 318 депутатів, визначилася, що вибори відбуватимуться за діючим законодавством. Закон про люстрацію прийняли 252 голосами.