Дунаєвецька ОТГ започаткувала загальнодоступний інструмент — інтерактивний бюджет шкіл.

Згідно із даними Міністерства фінансів України, у 2019 році загальні видатки на денні школи склали 94 мільярди гривень, або 23108 гривень в середньому на одного учня. У Хмельницькій області торік видатки на денні заклади склали 3,24 мільярда гривень на 132 тисячі учнів. У містах середні видатки на одного учня склали 17,9 тисячі гривень, а у сільській місцевості — 35,9 тисячі гривень.
«В умовах децентралізації змінюється характер фінансування шкіл — контроль над ефективністю витрат переходить від центральної влади до місцевих громад, — зазначив виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук. — Однак наразі батьки не мають зручних інструментів, які у спрощеному вигляді дозволили б відслідковувати витрати школи, порівнювати між собою різні заклади та оцінювати їх ефективність».
Відтепер жителі громади можуть дізнатися про обсяги коштів, які виділяються на кожну школу, та отримати візуалізовану детальну інформацію про напрями видатків. Наприклад, дізнатися суму витрат на зарплату працівникам школи, витрати на комунальні послуги та енергоносії, продукти харчування, закупівлю комп’ютерного обладнання тощо.
Також користувачі інтерактивного бюджету школи можуть прямо на сайті ставити запитання, вести обговорення та робити свої пропозиції щодо розподілу коштів на розвиток школи.
CASE Україна, крім окремих бюджетів шкіл, запустив онлайн-платформу, завдяки якій батьки можуть порівняти показники своєї школи — кількість учнів, кількість учителів, загальні видатки, видатки на одного учня — із іншими закладами ОТГ, регіону та України в цілому. Наприклад, за допомогою інструменту можна дізнатися, що Дунаєвецька школа №4 однойменної ОТГ має у складі 40 учителів, які навчають 424 учня, на що закладу виділено у 2020 році 7,5 мільйона гривень, або 18 тисяч гривень на одного учня. А в Голозубинецькій школі цієї ж громади 22 учителі навчають 129 дітей, на що мають фінансування цього року у розмірі 4,43 мільйона гривень, або 34 тисячі гривень на одного учня.
Як повідомляють розробники, жителі будь-якої ОТГ можуть на сайті онлайн-платформи подати заявку на безкоштовне створення інтерактивних бюджетів шкіл.
Наразі, крім Дунаєвецької ОТГ, до інтерактивних бюджетів підключені школи ще 22 громад, які разом охоплюють 14 областей України.
Інструменти працюють в рамках проекту
Global Communities «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в медицині та освіті» (ДІЄМО). Розробка та бюджетне консультування були забезпечені Центром соціально-економічних досліджень CASE Україна.