Як можна розпізнати, що комп’ютер або смартфон зламали хакери або на ньому встановлено шкідливе програмне забезпечення?
Будь-який пристрій може бути уражений шкідливим програмним забезпеченням. Проте, дійсно, не завжди це може бути очевидним для користувача. Що має насторожити? Будь-яка нетипова поведінка гаджета.

Без уваги не потрібно залишати, зокрема, такі «симптоми»:
1. Батарея дуже швидко розряджається за невисокої інтенсивності використання (у налаштуваннях пристрою можна перевіряти, які саме програми найбільше використовують заряд батареї).
2. Значне уповільнення роботи гаджету.
3. Часті збої в роботі комп’ютера чи смартфона. Наприклад, часті перезавантаження, раптові вимкнення.
4. Раптове зменшення обсягу вільної пам’яті.
5. Поява спливних вікон, реклами.
6. Поява програм чи додатків, яких ви особисто не встановлювали.
7. Самовільна зміна гаджетом налаштувань.
8. Передання великих обсягів трафіку навіть тими програмами, які рідко використовуються.
9. Самовільне включення Wi-Fi, геолокації навіть при відключенні опцій вручну.
10. Отримання незрозумілих системних повідомлень.
11. Самовільна робота курсору чи клавіатури.

Щоб мінімізувати ризик зараження гаджету:
Користуйтеся надійними програмами-антивірусами, регулярно перевіряйте пристрій на наявність загроз. Перелік відомих антивірусів, які викликають довіру в експертів, можна переглянути тут https://t.me/dsszzi_official/3712
Своєчасно встановлюйте оновлення пристроїв (оновлення для операційних систем, програм тощо). Це забезпечує підвищення рівня безпеки та усуває виявлені недоліки системи. Рекомендації щодо оновлень регулярно публікує Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA, яка діє при Держспецзв’язку.
Завантажуйте на смартфон додатки лише з офіційних магазинів додатків Play Market для Android та App Store для iOS, періодично перевіряйте їх перелік і дозволені доступи до даних. Видаляйте підозрілі додатки та програми, а також ті, яких ви не встановлювали особисто.
Не використовуйте «зламаних» версій платних програм, особливо – з російських торентів. Вони містять вразливості. Якщо не маєте змоги купити – встановіть безплатну альтернативу.
Відмовтесь від російських програм і сервісів.
Не завантажуйте файлів із невідомих джерел або від невідомих чи малознайомих відправників. Шкідливий код можуть містити навіть файли, які мають вигляд безпечних – наприклад, як файли форматів .docx, xlsx тощо.
Якщо потрібно завантажити такий файл – перед відкриттям перевірте його антивірусом із попередньо оновленою версією вірусної бази.

Самостійно видалити віруси з телефону можна так:
 Переведіть пристрій у безпечний режим (або увімкніть режим польоту, відключіть інтернет-з’єднання). Перевірте пристрій вбудованим антивірусом, якщо такий є на телефоні, та видаліть всі знайдені загрози: Налаштування – Обслуговування пристрою – Захист пристрою – Сканувати телефон. Зауважимо, шлях може відрізнятися, залежно від моделі смартфону.
 Якщо на телефоні немає вбудованого антивірусу, скористайтеся спеціальними антивірусними додатками. Не користуйтеся російськими програмами, довіряйте відомим розробникам та завантажуйте антивіруси тільки з офіційних магазинів чи вебсайтів розробників.
 Якщо на смартфоні антивірус відсутній, можна також просканувати телефон комп’ютерним антивірусом:
 підключіть телефон через USB до комп’ютера,
 запустіть сканування антивірусом підключених пристроїв.
 Як крайній захід – скиньте систему до заводських налаштувань. Налаштування – Загальне керування – Скидання – Скинути систему до заводських налаштувань.
 Майте на увазі, що всі дані на смартфоні у такому разі будуть видалені. Щоб не втратити важливої інформації, не забувайте заздалегідь робити резервне копіювання даних   https://t.me/dsszzi_official/4455

Якщо не впевнені, що можете впоратися самостійно, зверніться до спеціалістів сервісного центру.
 Що робити у разі відкриття посилання з вірусом на комп’ютері, читайте тут   https://t.me/dsszzi_official/4043