Без сумніву, для кожного з нас шлюб є надзвичайно важливою подією та асоціюється із щасливим сімейним життям: міцним і спокійним, з єдиним(ою) на довгі роки. І кожен, ідучи до шлюбу, несе у своїм серці велику любов до своєї половинки, яка від того урочистого моменту стає насправді невіддільною від тебе.
 Отже, реєстрація шлюбу. Момент надто відповідальний й одночасно зворушливий. Й практично усім хочеться, щоб дійство це було святковим, щоб запам’яталося на все життя. І це прагнення підтверджує статистика: з початку року 84 відсотки від усієї кількості зареєстрованих шлюбів у місті Хмельницькому відбувалися саме в урочистій обстановці. Про це нам розповіла заступник начальника Хмельницького міського відділу ДРАЦС головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Тетяна ДОБРОРІЗ:

 — Так, за сім місяців цього року зареєстровано 1100 шлюбів, і 929 з них — в урочистій обстановці. Молодята хочуть гарного настрою у цей день, гостей, привітань, музики. І справді, це день особливий, один з найголовніших у житті. Адже це не просто офіційна процедура реєстрації цивільного стану, це момент народження сім’ї.
 — Тетяно Володимирівно, оскільки ми розпочали бесіду зі статистичних даних, давайте і далі продовжимо мову, так би мовити, у цифрах. Знаю, що особисто Ви робите прискіпливий аналіз процесу реєстрації шлюбів з точки зору статистики. Тому, будь ласка, наведіть нам ще й інші дані.
 — За сім місяців, приміром, повторно реєстрували шлюб 608 осіб (55 відсотків від загальної кількості). Вік наречених у більшості випадків становив 21-25 років. Наймолодшій нареченій було 16 років. А найстаршій — 72! Хоча найсоліднішим за віком став наречений, який створив сім’ю у 93 роки. До речі, цікаво, що 279 чоловіків були молодші за своїх дружин.
 За цей же період зареєстровано 48 шлюбів громадян України з іноземцями та 40 — з громадянами країн СНД.
 Як правило, після одруження дружини брали прізвища своїх чоловіків, однак у 260 випадках залишилися на своїх прізвищах.
 — Молодь, як правило, прагне новизни. Ви теж застосовуєте нові форми у своїй роботі?
 — Звичайно, намагаємося іти в ногу з часом. Ще у вересні 2015 року наш відділ став учасником пілотного проекту Міністерства юстиції України щодо подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет. Це нововведення дає можливість оптимізувати процес надання адміністративних послуг та створити сприятливі умови для їх отримання, уникаючи черг.
 Це справді дуже зручно. Практично, як кажуть, не піднімаючись з дивана, людина може забронювати дату й час для реєстрації шлюбу. Нині черг можна уникнути. Просто треба подати заяву у режимі он-лайн.
 — Як правильно це зробити, Тетяно Володимирівно?
 — Подання до відділу он-лайн заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану у режимі он-лайн здійснюється через веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану». Будь-яка фізична особа, яка бажає подати заяву або звернення, повинна зареєструватися на веб-порталі.
 Завдяки цьому громадяни мають можливість у будь-який час подати заяву; здійснити попередній запис на візит до відділу у зручний день і час; оплатити (з використанням платіжних систем) послуги відділів державної реєстрації актів цивільного стану; отримати консультації працівників відділу щодо надісланих через веб-портал заяв або звернень.
 — Чи потрібен електронний підпис?
 — Дуже добре, коли він є. Адже через його відсутність заявникам потім доводиться іти до відділу, аби підтвердити звернення особистим підписом. Ось тому ми усім нагадуємо і наголошуємо: важливо мати електронний підпис. Нині, коли все життя наше проходить практично в режимі он-лайн, електронний підпис теж стає абсолютно необхідною річчю.
 — Тетяно Володимирівно, як часто подають заяви на реєстрацію шлюбу в режимі он-лайн?
 — Всього з початку проекту в місті Хмельницькому послугами веб-порталу скористалося 1500 осіб. У переважній більшості — із заяви на реєстрацію шлюбу. Так, до прикладу, з початку цього року таких звернень було 275, 195 з них — про реєстрацію шлюбу. Що, до речі, становить 18 відсотків від загальної кількості зареєстрованих шлюбів у 2019 році.
 — Розкажіть, будь ласка, про ще одну новинку у вашій роботі — «Ореn space». Цей офіс відразу помічаєш, коли заходиш у ваше приміщення...
 — Це сучасний офіс (відкритий у липні 2018 року) європейського зразка за принципом відкритого простору («Оpen space»). Він працює у форматі «єдиного вікна» з використанням електронної черги та можливістю оплати послуг через платіжний термінал. Саме тут проходить прийом заяв на державну реєстрацію шлюбу.
 — Наше місто, як відомо, є також учасником ще одного сервісу Мін’юсту — «Шлюб за добу»...
 — Перша реєстрація шлюбу у скорочені терміни відбулася 28 квітня 2017 року. Цим сервісом можуть скористатися усі бажаючі одружитися за 24 години. Для цього треба зробити три простих кроки:
 — обрати дату, час та локацію для проведення реєстрації шлюбу;
 —звернутися до організатора державної реєстрації, подати заявку;
 — прибути у визначене місце, дату й час для реєстрації.
 — Скільки коштує реєстрація шлюбу за добу? І які місця (локації) для цього визначені?
 — У будні дні — 2542 гривні, у суботу — 3288.  Що стосується локацій, то в нашому місті це — дитяча школа мистецтв; міська рада; музей-студія фотомистецтв; дитяча школа образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.
 — Чи користується популярністю «Шлюб за добу», Тетяно Володимирівно?
 — Уже за цих сім місяців укладено 201 шлюб (майже 19 відсотків від загальної кількості). І 34 з них зареєстровано у липні. Третина з тих, хто одружився за добу, — іноземці, половина — іногородні.
 Впевнена, що усі, хто реєструє шлюб (незалежно: чи за місяць, чи за добу), прагнуть створити гарну й міцну родину. Ми щиро радіємо за них і намагаємося сумлінно виконувати свої обов’язки. Нехай їхній спільний життєвий шлях буде щасливим.
 — Дякую, Тетяно Володимирівно, за розмову.