«Доброго дня, шановні працівники найулюбленішого мого часопису. Прошу у вас юридичного роз’яснення. Два роки тому я прописав у себе племінника: для влаштування на роботу йому потрібна була місцева прописка. Ось уже третій рік, як він в телефонному режимі обіцяє мені, що завтра-післязавтра приїде й випишеться. Але далі обіцянок справа не зайшла. А я не можу через цю причину отримати субсидію. То як бути в такій ситуації. Чи є якийсь юридичний механізм? Заздалегідь вдячний за відповідь. Микола Гаврилюк, м. Хмельницький».

 Питання про порядок зняття з реєстрації осіб, які насправді не мешкають за місцем реєстрації, цікавить багатьох, адже трапляються випадки, коли хтось з родичів чи знайомих, яких раніше «прописали», змінює адресу чи навіть виїжджає за кордон і при цьому з невідомих причин відмовляється добровільно виписатися. То як же бути?
«Відповідно до статті 405 Цивільного Кодексу України, — розповідає юристка Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ганна Петрик, — член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником або законом. Відповідно до частини 1 статті 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Окрім того, згідно зі статтею 317 ЦКУ, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Стаття 319 Цивільного кодексу України визначає, що саме власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Для початку в таких випадках треба складати акт про осіб, які мешкають в житловому приміщенні впродовж року, а відтак звертатися до суду про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням та зняття її з реєстрації за місцем проживання. До позовної заяви додаються такі документи: документ, що підтверджує сплату судового збору (704,8 грн); документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно; документи, що підтверджують факт відсутності члена сім’ї власника у займаному приміщенні без поважних причин понад один рік».