«Доброго дня, шановна редакціє. Я, як і багато моїх знайомих, в окрему теку підшиваю поради, котрі даєте разом з юристами: багато корисного й потрібного. А от прошу про юридичну консультацію вперше. Ми з чоловіком розлучені вже багато років. Він справно сплачує аліменти, сам має іншу родину. Проте сума та зовсім мізерна, а нещодавно у доньки виявили хворобу, на лікування якої потрібно щомісяця значні кошти. Батько ж стверджує, що нічим не може допомогти, сплачує, що призначив колись суд. Я чула, що розмір аліментів можна збільшувати. Чи правда це і що для цього потрібно? Дякую. Єлизавета Банош».

Стаття 192 Сімейного кодексу України прямо передбачає можливість зміни розміру аліментів за позовом одержувача у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення здоров’я одержувача аліментів та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України, розповідають юристи системи безоплатної правової допомоги.
Для зміни розміру призначених аліментів зацікавленій стороні слід звернутися із відповідною заявою до суду. В заяві треба навести підстави для відповідної зміни. Прохаючи про збільшення аліментів, у заяві зазначають докази поліпшення матеріального стану платника аліментів, хвороби дитини, збільшення потреб на утримання дитини. Цей перелік не є вичерпним і залежить від життєвої ситуації.
Статтею 182 Сімейного кодексу України встановлено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Доказами зміни матеріального стану платника та одержувача аліментів можуть бути довідки про доходи, кредитні договори, медичні довідки, висновки лікарів, додаткові витрати на утримання непрацездатних батьків та будь-які інші документи, які можуть підтверджувати зміни матеріального становища, його погіршення або поліпшення.
Якщо погіршився стан здоров’я дитини, то доцільніше звернутися до суду з позовною заявою про стягнення додаткових витрат на утримання дитини. Адже стаття 185 Сімейного кодексу України передбачає, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого відповідна вимога не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
На підтвердження таких обставин мають бути докази відповідних витрат. Це можуть бути чеки, квитанції, рекомендації, виписки з лікарні, консультаційні висновки спеціалістів щодо поставленого дитині діагнозу тощо. Заявляючи додаткові витрати, зацікавлена сторона повинна їх обґрунтувати, тобто надати беззаперечні докази на їх підтвердження. Доказова база є дуже важливою, оскільки через брак доказів і неналежну аргументацію сум грошових коштів, суд вправі відмовити у задоволенні позовних вимог.
Стягнення грошових коштів може відбуватися разово, з певною періодичністю або постійно. Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину визначається з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Розмір додаткових витрат завжди встановлюється у твердій грошовій сумі. Відсоток або частка від заробітку в цій категорії справ не застосовуються. В більшості випадків суди стягують із другого з батьків половину від додаткових витрат на дитину, які довелося зазнати позивачу.