Фітофтора наводить жах на городників. За якийсь час вона здатна знищити цілі поля картоплі, помідорів. Відомо, як свого часу вона ледь не спустошила картопляні  лани Європи...
Які найперші ознаки фітофтори.

 

Спочатку на листі та стеблах з’являються ко­ричневі плями, які поступо­во розростаються. Погодні умови, загущені посіви, а також виро­щування помідорів поряд з картоплею — фактори, що сприяють появі фітофтори.
Якогось універсального способу, щоб позбутися фі­тофтори, на жаль, немає. А ось запобігги їй усе-таки можна. Потрібні тільки обізнаність, ретельність, ста­ранність.
Усі дачники, звичайно, не можуть стати біологами. Але мусять таки знати: фітофторою помідо­ри заражуються протягом години. Не більше й не мен­ше. Спора мікроскопічного гриба осідає на листочку й чекає. Якщо краплина во­ди потрапила на спору і не висохла впродовж години, рослина захворіє...
Так-так. Саме за годину грибок встигає прорости і через відкриті дихальця листочка проникнути все­редину. Якщо ж крапля ви­сохла за 45 хвилин, грибок загине. Та прикрість вся в тому, що він переноситься повітрям, навіть якщо ви все геть чисто зробили для знезараження, то з сусі­дньої картоплі можуть при­летіти нові спори...
Якщо ви проти хімії, то висаджуйте помідори не за 30 см кущ від куща, а за 70 см. Не так уже й клопіт­но садити їх на гребені. Обробляйте рослинними витяжками.
Завдяки цим нехитрим прийомам рослини постій­но обвіває вітер, а він для фітофтори — лютий ворог.
Як стверджує наш читач Іван Захарків з Шепетівського району, усі 170 сортів помідорів, які він вирощує, практично не хворіють і плодоносять до осінніх приморозків. Високо­рослі сорти він формує в одно- чи двостебловий кущ з обов’язковим пасин­куванням (поки пасинок ко­ротший 5 см). Рослини ви­рощує на шпалері. Від­стань між рядами — 1 м.
Обов’язково в міру рос­ту куща обрізає по одному-два нижніх листки — і так до першої китиці з пло­дами. Після обрізування листя й пасинкування об­прискує рослини фунгіци­дами. Використовує хлорокис міді, бордоську суміш та ін.
Чергує фунгіциди, щоб у грибків фітофторозу не бу­ло звикання до них, а в рос­линах не накопичувалися шкідливі речовини.
Головне — рівномірно обприскувати увесь кущ, не допускаючи стікання роз­чину на землю (тобто такий інструмент як відро та віник тут не підходить).
Захисна дія препаратів — 10-14 днів. Після цього треба знову обприскати.
До найнебезпечнішого періоду дії фітофторозу, який орієнтовно почина­ється з другої половини липня, необхідно тричі пов­торити обробку фунгіци­дами. Останню — четвер­ту — приблизно наприкін­ці липня. Врахуйте, що піс­ля останнього обприску­вання не можна вживати помідори в їжу протягом 20 днів.
Якщо після цих заходів усе ж з’являються ознаки фітофторозу, то потрібно обрізати пошкоджені лис­тки та обробити всі росли­ни настоєм часнику з мар­ганцевокислим калієм (пів­тори склянки м’язги часни­ку і півтора грама марганцевокислого калію на
10 л води — по півлітра на одну рослину.
Коли ж на листках і стеб­лах рослин масово з’явля­ються ознаки фітофторозу, плоди, під шкірочкою яких немає плям, можна й пот­рібно рятувати. Для цього підігрівають воду до +60-65°С і кладуть у неї зелені помідори на дві хвилини, а потім розкладають їх для дозрівання в теплому місці з температурою 20-25°С.