Останнім часом у Кам’янці-Подільському зчинився неабиякий «зміїний» переполох. Місцеві ЗМІ зарясніли інформаціями про те, що в місті нашестя гадюк. Лише одного дня комунальні інспектори, які обходили територію Старого міста, нарахували близько шістдесяти плазунів, які пригрілися на кам’яних мурах та схилах річки Смотрич.

Директор комунального підприємства «Інспекція з контролю за благоустроєм» Петро Солярик підтвердив, що дійсно його підлеглі виявили в районі вулиць Замкова, Річна чимало змій. Але гаддя облюбувало собі місце під сонцем не лише в Старому місті. З’явилися непрохані гості і на вулицях Тонкочеєва, мікрорайону цемзаводу, навіть у центрі, в дуплі одного з дерев на вулиці Пушкінській, 17.
Коментуючи ситуацію з приводу «зміїного» буму, старший науковий співробітник Національного природного парку «Подільські Товтри» Михайло Дребет насамперед зазначив, що у містян не повинно бути серйозних причин для паніки. Плазунів у місті не побільшало. А їх масова поява пояснюється тим, що саме в травні-червні вони виповзають зі своїх зимових схованок і активізуються, адже в них настає шлюбний період, коли вони збираються грітися групами. Притулком для цих змій влітку можуть бути нори тварин, діри в гнилих пеньках і між камінням, кущі, а також занедбані будівлі.
А ще Михайло Васильович поінформував, що на території національного парку (261 тисяча гектарів) є найбільш поширеними серед плазунів гадюка звичайна, має «шаховий» малюнок та мідянка, яка є червонокнижною, вужі звичайні та водяні. А ще деколи плутають зі змією веретільницю ламку — велику безногу зі змієвидним тілом ящірку, яка може бути довжиною до 50 сантиметрів і для якої на Поділлі теж створені сприятливі умови для проживання.
І все ж, Петро Солярик застерігає, що потрібно бути досить обережним із поводженням зі зміями, що найнебезпечнішими є їхні укуси в ділянці голови, шиї, поблизу великих кровоносних судин. Особливу пильність мають виявляти рибалки, які полюбляють ловити руками раків та рибу в берегових норах Дністра та його приток. Після укусу гадюки трагічні наслідки бувають рідко, але деколи розвиваються тяжкі ускладнення. Тому, вирушаючи в ліс, на річку, ставок, ретельно підбирайте одяг та взуття. Ніколи не слід залишатися наодинці. Майте при собі мобільний телефон, щоб у випадку біди викликати швидку медичну допомогу або пожежно-рятувальну службу МНС.
Начальник управління охорони здоров’я Кам’янець-Подільської міської ради Юрій Пливанюк наголосив, що хоча останнє звернення кам’янчан до лікарів за допомогою після укусу змії було багато років тому, слід бути дуже обачним із плазунами. Тим паче, що наразі в лікарняних закладах немає жодної дози протизміїної вакцини, хоча вже місяцями два фахівці управління намагаються розв’язати цю проблему.
…Виявляється, відповідні препарати в Україні не виробляються, їх потрібно купувати в Польщі. Ось такої…