Людська психіка не витримує жахіть війни. Психологічні розлади виникають, як стверджують фахівці, у половини учасників бойових дій, а їх глибина залежить від успіхів на фронті, виправданості жертв і від ставлення до воїнів держави загалом та кожного українця зокрема. Проте, за словами директора військово-медичного департаменту Міністерства оборони України полковника медичної служби Віталія Андронатія, сьогодні в Україні спеціальної реабілітації для військових не існує. Відповідно, виникає гостра потреба у центрах, де б наші захисники могли оздоровити не лише тіло, а й душу.

 Маємо те, що нічого не маємо

У перших числах вересня минулого року представники новоствореної Державної служби у справах ветеранів війни і учасників АТО на прес-конференції "Інноваційні технології в реабілітації потерпілих АТО" відзвітувала про формування закладів, які мали використовуватися, як реабілітаційні центри. Це санаторні комплекси державних відомств і профспілок. Планувалося створення подібних закладів при кожному військово-медичному клінічному центрі, зокрема у санаторії "Хмільник" на Вінниччині та на базі відпочинку в Іллічівську на Одещині.

Минуло сім місяців. Сьогодні в терміновому порядку відкрито аж два реабілітаційних відділення — у Львівському та Ірпінському (Київська область) шпиталях. Щодо Хмельниччини, то на сесії обласної ради прийнято Програму соціальної підтримки осіб, які беруть (брали) участь у антитерористичній операції та членів їхніх сімей, які зареєстровані у Хмельницькій області. У ній передбачається надання юридичної, соціальної, психологічної та фінансової підтримки, додаткових пільг, окрім передбачених законодавством, та увічнення пам’яті полеглих героїв. Розрахована вона на два роки і фінансуватиметься, як заплановано, з державного, обласного та місцевих бюджетів. Однак подібні цільові програми на районних рівнях прийняті не всюди. Та й фінансового підґрунтя для їх реалізації бракує.

А тим часом, за словами голови Державної служби у справах ветеранів війни й учасників АТО Артура Дерев’янка, майже 50 тисяч осіб можуть увійти до Єдиного реєстру учасників антитерористичної операції. З них 80 відсотків бійців потребують психологічної допомоги, — це вже за словами Віталія Андронатія.

Як повідомив член ГО "Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій", капітан запасу, військовий психолог Андрій Козінчук, наразі частково розв’язують проблему волонтери. Наприклад, у Київській та Житомирській областях під реабілітаційні центри меценати віддали власні дачі.

Крок назустріч

Хмельничани вирішили не чекати з моря погоди і на базі римо-католицького храму парафії Христа Царя Всесвіту, за сприяння його настоятеля отця Анатолія Білоуса, створили реабілітаційний центр "Світоч". У ньому волонтери допомагають учасникам АТО відновитися після поранень, надають психологічну допомогу родичам мобілізованих та загиблих, вимушеним переселенцям тощо. Як розповіла психолог-реабілітолог Олена Бугова, з лютого з постраждалими працюють фахівці центру. Особливо добре зарекомендував себе метод під назвою "дзеркальна адаптація". Завдяки їй, у стислі терміни знімаються больові синдроми, неврологічні та фантомні болі. Центри проводить щочетверга та щоп’ятниці арт-терапевтичні майстер-класи з виготовлення подарунків для учасників АТО, листівок, браслетів, вервиць, розаріїв, ляльок-мотанок. Наразі ремонтується силами прихожан костелу та волонтерами велике приміщення для механотерапії, лікувально-оздоровчої фізіотерапії, де розмістяться тренажери та пристрої для реабілітаційних процедур.

Зрозуміло, що за відсутності державного фінансування, волонтери могли сподіватися на сприяння новоствореному центру небайдужих та відкритих душею людей.

Віктор Вікарчук одним із перших відгукнувся на заклик про допомогу: учасники АТО та лікарі Хмельницького військового шпиталю безкоштовно відвідують басейн "Каліпсо" та тренажерний зал оздоровчо-розважального "СВ-клубу". Умови для повернення тонусу м’язів та зняття нервової напруги тут є: силові вправи на різноманітних тренажерах дозволять повернути фізичну форму, заняття йогою — гнучкість та рівновагу, а плавання — зняти напруження та стрес. Крім того, адміністрація клубу надала максимально комфортний час для тренувань. Втішно, що інструктори освоїли принципи реабілітації і у разі необхідності можуть розробити індивідуальну програму занять чи дати пораду для оптимального їх режиму.

Але реабілітаційний центр "Світоч" на досягнутому не зупинився. У персоналу попереду ще багато роботи, адже відбулася лише перша хвиля демобілізація. Однак бракує фахівців, котрі на добровільних засадах надавали б послуги психолога, реабілітолога, психотерапевта, тренера та інструктора з ЛФК, масажиста, фізіотерапевта. Тож звертаємося до всіх, хто готовий надати таку допомогу, звернутися до координаторів центру за телефонами: (093) 685-91-31, (067) 265-89-15, (097) 071-70-69.