Уже, мабуть, не знайдеться подолянина, котрий не чув би про Палац князів Санґушків у Ізяславі. Він велично постав, як частина архітектурного комплексу, на обширі Новозаславського замку (нині місто Ізяслав), що ефектно розкинувся на мисі при впаданні річки Понори до річки Горині. Розкішний палац збудовано протягом 1754-1770 років за ініціативи вдови по князю Павлу Карлу Санґушку Барбари Санґушкової.

Сьогодні, проходячи повз сучасний відреставрований Хмельницький академічний театр ляльок, який знаходиться на вулиці Проскурівській, 46, навряд чи здогадаєшся, що колись у цій будівлі проживала знана й заможна в Проскурові сім’я. На центральній вулиці міста стоїть надзвичайно ошатна й величава будівля, особливої помпезності якій додають колони й балкон на центральному фасаді. Основні архітектурні рішення за роки зазнали змін, і нині маємо можливість побачити на світлинах екстер’єри сучасного будинку та старого. Отож перенесемося назад, в минуле…

У 2013 році у Деражні відбулася знакова подія — до міста зі Сполучених Штатів Америки з Нью-Йорка прибув архітектор Майкл Мендель Філдман із перекладачем. Як розповідає директор Деражнянського міського історичного музею Леся Долінська, цей приїзд був досить несподіваним, адже на Деражнянській землі не часто доводилося зустрічати таких поважних гостей із закордону. Як виявилося, цей чоловік розшукував своїх родичів, які походили з Деражні, тож, відвідавши і музей, і містечко, а також опитавши людей, йому все-таки вдалося їх знайти.

Чому  місто над Смотричем вважають  кавовою столицею України?

Багатьом із нас важко уявити початок нового дня без чашки ароматної кави, яка міцно асоціюється з пробудженням, своєрідним ритуалом, магією, способом насолодження ранком. Власне, одні споживають підбадьорливий напій лише вранці, інші, особливо кавомани, й протягом усього дня. За статистикою, у світі щодня випивають 2,5 мільярда чашок кави. Нині вона стала улюбленим напоєм і для мільйонів українців.

Сокілець - саме це колишнє село та навіть свого часу містечко визнано не одним мандрівником та дослідником наймоторошнішим, наймістичнішим та найзагадковішим місцем не лише на Поділлі, але й у всій Україні. На початку весни, поки все не покрилося непрохідними хащами, ми вирішили вкотре відвідати та показати це місце хлопцям зі Львова, які стали переможцям благодійного аукціону на підтримку ЗСУ котрий проводив Український католицький університет. Але наш шлях до Сокільця пролягав не менш цікавими місцями, а саме зникаючими селами колишньої Миньковецької держави. Миньковецька держава та її правитель граф Ігнацій Сцибор Мархоцький - історичний феномен, що на перший погляд видається міфічною вигадкою, але він та його держава дійсно існували тут посеред глухого Поділля на зламі 18 та 19 століть. Писати про Мархоцького та Сокілець можна та й варто цілі книжки, що дехто і робить. А ми, в свою чергу, зняли фільм, фільм в нашому старому стилі, фільм-мандрівку через Миньковецьку державу до наймоторошнішого місця в Україні.

Безсумнівно, не знайдеться на Поділлі жодної людини, яка б не чула про затоплене село Бакота, що в Кам’янець-Подільському районі. Місцем сили його протягом століть називають усі, хто бував у тих направду дивовижних місцях, де надзвичайні краєвиди оповиті легендами та святістю…