Про життя уродженця містечка Гусятина Северина Наливайка — ватажка козацько-селянського повстання — відомостей загалом дуже мало. А ось легенда про його жорстоку страту у Варшаві нині така відома і популярна, що ніхто її сумніву не піддає. Але то всього лише легенда...

«Копейная деньга» («новгородка»), яка пізніше стане копійкою.

Після оприлюднення другого вересня наміру Національного банку України змінити назву розмінної монети «копійка» на «шаг» з метою «відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу України», пригадався, як на мене, дуже влучний заголовок «Копійка зрадила рубля. Чи вбереже ця зайда гривню?» нині, на жаль, покійного Валентина Бендюга — журналіста, поета, краєзнавця і нумізмата. Матеріал під такою назвою опублікований у міській газеті «Проскурів» у березні 1992 року після прийняття Президією Верховної Ради України постанови, згідно з якою розмінною монетою була визначена — «копійка». І ось тепер нарешті дійшла таки черга і до цієї «зайди». Але сам процес зміни назви розмінної монети має кілька аспектів.

Розмінні марки-шаги Української Народної Республіки 1918 року.

Близько двох століть невеличким селом Терешки на Красилівщині володіли графи Грохольські. Це лише одна гілка з родини, яка була власником великої кількості земель в Україні та Польщі, містечками та селами, заводами та майстернями, мала величезні зібрання книг, живопису та багатьох цінностей.
Уперше в історичних документах село Терешки згадується 1593 року. І коли йдеться про історичне минуле цього населеного пункту, його неодмінно пов’язують з іменем графа Владислава Грохольського, останнього власника села.

  

Це унікальна дерев’яна церква в Кам’янці-Подільському під стінами Старої фортеці. Давній храм кілька століть тому розмістився на прибережній смузі річки Смотрич в урочищі Карвасари.

Скульптура з мармуру Лаури Пшездецької з ангелом у Кам’янці-Подільському.

На Хмельниччині про сім’ю пана Карла Пшездецького, маєток якого донині зберігся у Чорному Острові, напевно, чув кожен. А легенди про причину загибелі його 21-річної доньки Лаури, яка начебто впала з коня і зламала хребет, і донині цікавлять багатьох. Адже насправді версій її смерті є кілька, серед них і утоплення в Адріатичному морі, туберкульоз кісток, а також суїцид через нещасливе кохання до прийомного сина своєї тітки.

Унікальна архітектурна пам’ятка – розкішний палац у стилі англійської неоготики, розташований на Старокостянтинівщині в селі Новоселиця. Його фасад прикрашений аркадним під’їздом для карет, а над ним споруджена тераса для відпочинку. Побудовано палац близько 1820 року за кошти Людовіка Гіжицького.

Цікавий проєкт із дослідження давніх цвинтарів стартував восени минулого року на Городоччині і завдяки йому ми змогли дізнатися про неймовірні історії, які варті того, щоб про них згадували наступні покоління.