18 вересня відбулась онлайн-нарада голів громад-членів Асоціації міст України в Хмельницькій області. Очільники органів місцевого самоврядування обговорили важливі питання: наповнення місцевих бюджетів за рахунок податку на доходи фізичних осіб, підготовка до опалювального сезону та інше. Також мери ухвалили спільне звернення щодо «військового» ПДФО.

Під час обговорення першого питання порядку денного голова Хмельницького регіонального відділення АМУ, міський голова Хмельницького Олександр Симчишин нагадав головам громад, що 12 вересня уряд зареєстрував у Верховній Раді України проєкт Закону «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України», реєстр. №10037.
Він суттєво вплине на доходи громад. Адже передбачає вилучення з місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу за період з 1 жовтня 2023 року по 31 грудня 2024 року.
Асоціація міст України виступає проти вилучення у територіальних громад цього ПДФО та звернулась з відповідними зверненнями до Президента України, Верховного Головнокомандувача Збройних сил України Володимира Зеленського, до Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Очільник регіонального відділення (РВ) запропонував, щоби голови громад-членів АМУ в області підтримали відповідне звернення і від РВ.
Під час обговорення законопроєкту Олександр Симчишин зазначив, що проблема із формуванням бюджетів громад на 2024 рік є надзвичайно складною.
«В минулому році уряд вперше заговорив про те, що «військове» ПДФО (64% з нього, які залишаються у громадах) повністю обнулити або забрати у держбюджет. Тоді, під час бюджетних консультацій і спілкування з нардепами, нам вдалося відстояти ці кошти для громад. Але цьогоріч до цієї ідеї повернулися», - нагадав мер Хмельницького.
Очільник РВ додав, що з 24 лютого минулого року усі громади почали спрямовувати частину своїх ресурсів на допомогу війську. Уже з перших днів військовослужбовці почали звертатися до керівників органів місцевого самоврядування і просити техніку, матеріали, одяг, амуніцію і так далі.
«Це наші люди і вони йшли до нас: не в Кабмін, а до голів громад. І ми це робили. Взяли на себе і величезну ношу – підтримка вимушених переселенців – це сотні тисяч людей, яких ми приймали, годували, селили і всіляко допомагали. Зіткнулися і з подоланням наслідків рашистських терористичних атак. Це все на плечах місцевого самоврядування. Тому нам потрібен хороший фінансовий ресурс. Якщо у нас зараз заберуть «військове» ПДФО, то можна точно сказати, що в наступному році буде нуль допомоги ЗСУ з бюджету», - обґрунтував мер Хмельницького.
Запобіжником неналежного для військового часу використання коштів можуть бути цільові захищені статті видатків місцевих бюджетів, сформовані з 70% «військового» ПДФО, так званий «бюджет безпеки й оборони» з замороженням реверсних вилучень. З бюджету безпеки й оборони витрати слід передбачити виключно на допомогу силам оборони й безпеки, об’єкти захисту, забезпечення ВПО, подолання наслідків руйнації внаслідок вибухів й розвиток ВПК. Таким чином, «військове» ПДФО залишиться мобільним й прозорим в органах місцевого самоврядування й продовжить служити нашій спільній Перемозі.
«Для збереження ефективної системи оборони України та єдності публічної влади України, просимо Вас зберегти ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу в доходах місцевих бюджетів у 2023 та 2024 роках та не підтримувати проєкт Закону «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України», реєстр. № 10037 від 12.09.2023р.», - йдеться у звернені, яке, за підсумками засідання, було вирішено скерувати до усіх депутатів з Хмельниччини, усіх партій і фракцій у ВР, Президента, Премʼєра, голови Верховної Ради.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів подав до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонується військовий податок на доходи фізосіб (ПДФО) направити з місцевих бюджетів на закупівлю техніки й власне виробництво зброї.