Відчула нездужання і прийшла до аптеки, щоб купити антибіотик, який мені допомагає під час симптомів грипу. Але мені відмовили, кажуть, треба рецепт сімейного лікаря. Та це ж стільки часу потрібно згаяти, щоб взяти той рецепт. Невже не простіше, щоб кожен зміг самостійно купити антибіотик? Лариса Вінська, м. Хмельницький.

Відповісти на це запитання ми попросили сімейного лікаря Наталію Копаневу:
— Не можна застосовувати антибіотики на свій розсуд. Найбільш тривожний наслідок безконтрольного прийому антибактеріальних препаратів — антибіотикорезистентність. Тобто, коли бактерії стають стійкими до антибіотиків.
Неконтрольоване та неправильне призначення ліків «навчає» бактерію боротися з тим чи іншим антибіотиком, а іноді навіть із цілим класом. Наприклад, стійкість бактерій може з’явитися, якщо людина п’є антибіотики «про всяк випадок» або не завершила повний курс лікування препаратом, і це призвело до того, що певна кількість бактерій могла вижити та еволюціонувати. А потім, коли людина дійсно захворіє, скажімо, на бактеріальну пневмонію, антибіотик просто «не спрацює». І це може призвести до летальних наслідків. Нині, до прикладу, Україна потерпає від резистентного до антибіотиків туберкульозу...
Тому, якщо маєте нежить, лихоманку та інші ознаки гострого вірусного респіраторного захворювання, не вимагайте від свого сімейного лікаря антибіотиків. Звісно, під час вірусного захворювання у людини можуть розвинутись бактеріальні ускладнення. Але вони мають специфічну симптоматику, яку повинен діагностувати лише лікар. Якщо лікар призначив антибактеріальні препарати, не варто припиняти прийом раніше встановленого курсу, навіть коли почуваєтеся краще.
Щоразу, як п’єте антибіотик «про всяк випадок» або самостійно вирішуєте припинити курс достроково, це додає шансів появі супербактерій. Це бактерії, які сформували стійкість до більшості антибіотиків, які уже винайшло людство. Пам’ятайте про це, коли з’являється думка самостійно призначити собі антибіотик.