Що таке антиретровірусна (АРВ) терапія?
Антиретровірусна терапія (АРВ-терапія) — метод лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу. Завдяки АРВ-терапії розмноження вірусу імунодефіциту людини в організмі максимально пригнічується, імунна система відновлюється, а рівень вірусного навантаження досягає такого, що не визначається тестами.

Невизначуване вірусне навантаження протягом 6 місяців або більше означає неможливість передачі вірусу під час статевого акту (це основа формули «Не визначається = Не передається»).
Препарати АРВ-терапії безоплатні для пацієнта і їх потрібно приймати пожиттєво, навіть якщо вірусне навантаження більше не визначається за допомогою тестів.

Як отримати антиретровірусну терапію?

Протестуватися на наявність антитіл до ВІЛ-інфекції. Це потрібно робити регулярно, щоби знати свій ВІЛ-статус. Тестування є безоплатним і конфіденційним. Пройти його можна у сімейного лікаря, в кабінеті довіри, в закладах охорони здоровʼя або мобільних пунктах для тестування. Знайти найзручнішу для вас точку проведення тестування можна у чат-боті.
У разі підтвердженого позитивного результату лікар запропонує розпочати АРВ-терапію. Важливо почати лікування якомога швидше. Всі результати ваших тестувань є конфіденційними. За розголошення інформації про ваш стан здоров’я медичні працівники можуть понести кримінальну відповідальність та отримати заборону провадження професійної діяльності.
Часом лікар може за потреби скерувати вас на додаткові обстеження.
Далі вам складуть план лікування. АРВ-терапія може бути різною. Іноді одночасно з ліками в межах терапії потрібні додаткові препарати, що знижують ризик розвитку супутніх захворювань.
Лікар видасть вам комплекс ліків на 3-6 місяців, і ви починаєте терапію за призначеною схемою. Ліки необхідно приймати щодня приблизно в один і той самий час. Це потрібно робити до кінця життя. Дуже важливо не пропускати час приймання ліків, адже вірус може пристосуватися до компонентів препарату і стати невразливим до них.
Лікар може коригувати схему з огляду на ефективність лікування саме у вашому випадку.
Якщо люди з ВІЛ не отримують лікування, хвороба прогресує. Лікування ж може сповільнити або запобігти подальшому розвитку хвороби. Завдяки успіхам у лікуванні ВІЛ-інфекції перехід до найважчого етапу захворювання – СНІДу – сьогодні трапляється рідше, ніж раніше, коли хворобу тільки відкрили.
Пам’ятайте, важливо приймати препарати АРВ-терапії безперервно й систематично, адже без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватися та набуде стійкості до препаратів попередньої схеми лікування.
Водночас варто пам’ятати, що жодного ефективного способу вилікувати ВІЛ-інфекцію немає – якщо людина інфікувалася ВІЛ, він залишається з нею назавжди. Але за умови належного медичного догляду ВІЛ можна контролювати. Люди з ВІЛ, які отримують ефективне лікування, можуть жити довгим здоровим життям, народжувати здорових дітей і бути безпечними для своїх партнерів.