«Чи потрібні щеплення, які не зробили в дитинстві, у дорослому віці?». Лідія Савчук, м. Городок.
Багато дорослих вважають, що щеплення необхідно робити лише в дитинстві. Однак це хибна думка, оскільки імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя. Тому періодично необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація. Також дорослим обов’язково треба вакцинуватися проти окремих хвороб, якщо вони не отримали захист від них у дитинстві.

Щеплення проти дифтерії та правцю обов’язково необхідно робити кожні 10 років. Якісна вакцина є безоплатною та доступною в усіх державних закладах первинної ланки України.
Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М. Якщо в дитинстві не вакцинувалися, або невідомо, вакциновані чи ні, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.
Які пропущені у дитинстві щеплення від кору, краснухи та паротиту, необхідно надолужити у дорослому віці. Дві дози вакцини КПК захищають від кору, краснухи і паротиту на все життя. Ревакцинація не потрібна, якщо вам зробили таке щеплення в дитинстві (за календарем – у 1 і 6 років).
Тож дорослим треба вакцинуватися проти кору, краснухи та паротиту, якщо вони ніколи не вакцинувались від цих хвороб і немає медичних даних про імунізацію. Невакцинованим дорослим треба ввести щонайменше одну дозу вакцини КПК, а для найкращого захисту – і другу дозу через місяць. Вакцини КПК є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику. Всі інші дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт в аптеці й пройти щеплення у закладі охорони здоров’я.
Імунізація проти гепатиту B захистить людину від небезпечних наслідків вірусної інфекції – цирозу і раку печінки. Для дітей вакцинація проводиться безоплатно, а дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт. Щеплення рекомендоване для усіх дорослих, які не були вакциновані у дитинстві. Схему вакцинації і дозування препарату підбирає лікар (в залежності від віку та медичної історії пацієнта). Лікар пояснить, де у вашому місті вакцину можна придбати, як зберігати до щеплення та безпосередньо проведе вакцинацію.
Вакцини, доступні в Україні, забезпечують надійний захист, добре переносяться. Ревакцинацію після імунізації не проводять.
Існує розповсюджений міф, що щеплення роблять лише у дитячому віці. Насправді імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація. Так само дорослим обов’язково треба вакцинуватися проти окремих хвороб, якщо вони не отримали захист від них у дитинстві.