Більшість вітаміну D людина отримує завдяки впливу сонячних променів, тому його ще називають «вітаміном сонця».
Узимку ж, коли світловий день коротший, сонячних променів бракує, і через холодну погоду ми рідше буваємо на вулиці. Саме у цей період кількість вітаміну D знижується. Тож необхідно поповнити його нестачу в організмі.

Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій і фосфати з нашого раціону. Ці мінерали важливі для здоров’я кісток, зубів і м’язів. Разом із кальцієм вітамін D допомагає захистити організм від розвитку остеопорозу — хвороби, що робить наші кістки тоншими і слабшими й підвищує ризик їх руйнування. У дітей нестача вітаміну D може призвести до рахіту, а у дорослих — до остеомаляції.
Організму вітамін D потрібен для забезпечення його роботи: для м’язів, щоби рухатися; для нервів, щоб передавати інформацію від мозку до тіла; для імунної системи, щоб протистояти бактеріям та вірусам.
Зазвичай, щоби здорова людина отримала необхідну «порцію» вітаміну D, достатньо бувати на сонці і вживати продукти, що містять вітамін D. Тому варто прогулятися вулицею взимку принаймні протягом 15–20 хв у світлу пору доби. А також включити до свого раціону такі продукти харчування:

  1. жирна риба — скумбрія, тунець, форель, лосось;
  2. молочні продукти — вершкове масло, твердий сир, домашній сир, йогурт, сироватка, цільне молоко;
  3. яловича печінка;
  4. яєчні жовтки.

Проте є люди, яким цього може бути недостатньо, зокрема це:

  • немовлята;
  • люди старшого віку, особливо якщо вони не виходять із дому;
  • люди з ожирінням (високий індекс маси тіла);
  • люди, котрі харчуються незбалансовано, наприклад, вегани;
  • люди, котрі мають хвороби шлунково-кишкового тракту та печінки.

Якщо ви належите до груп ризику, проконсультуйтеся із сімейним лікарем щодо тестування на рівень вітаміну D в крові. У разі потреби, лікар може призначити прийом вітаміну D додатково.
Важливо не займатися самолікуванням і не приймати вітамін D лише тому, що почалася зима. Адже надмірна кількість цього вітаміну в організмі також може шкодити здоров’ю. Перед прийомом будь-яких вітамінів чи харчових добавок обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем!
Їжте яйця, вершкове масло, намагайтеся бувати надворі навіть взимку — це найкраща профілактика дефіциту вітаміну D!